PDA

View Full Version : Colisa face mereu cuiburi.



Eugen
03-01-2008, 14:37
Am o pereche de colisa lalia, varianta "sunset" si de cateva saptamani tot au intentii de a depune (mai mult masculul ce-i drept :lol: ).
Problema e ca masculul face in permanenta cuiburi, mereu am cel putin un cuib de spuma, mai ales acum ca nufarul meu a ajuns cu frunzele la suprafata. I-am si vazut depunand icre in cuib insa nu raman acolo niciodata. Le mai vad pe jos prin acvariu din cand in cand pana sa fie mancate de ceilalti pesti.
Asa cum mi se pare mie, masculul e destul de neexperimentat si nu prea stie ce sa faca insa este chiar enervant cu apetitul lui exagerat. :lol:
Mereu alearga femela prin acvariu, mereu face bule, mereu imi scoate plantute din substrat sau rupe din cele mari ca sa-si puna el la cuib si tot asa. :blackeye

Cat o mai tine asa? E un comportament normal?

Juwel
04-01-2008, 00:24
Da. Dar pui n-o sa ai placerea in acvariul comun... Si chiar daca, vor dispare rapid. Dar cine stie?!

iris
17-08-2008, 11:20
Eugen ai reusit sa scoti pui pana la urma?

Juwel
17-08-2008, 22:22
Eugen ai reusit sa scoti pui pana la urma?

Eugen SIGUR n-a reusit sa scoata pui, cel putin cand l-am vazut eu arata normal. :lol:

Eugen
18-08-2008, 09:33
Pai intre timp am dat acei colisa. :grin:

Juwel
18-08-2008, 10:36
Ok, bine ai facut. Oricum n-ai fi avut mari sanse, sunt foarte dubiosi cand vine vorba de crescut. Eu am avut si vorbesc in cunostinta de cauza. E un proces greoi si laborios, si daca nu tii neaparat sa cresti pui nu merita sa te chinuiesti.

Oricum, eu ii felicit din toata inima pe cei care au rabdarea sa ii creasca de mici.

BMFCaesar
18-08-2008, 11:28
Virilitatea lor nu are limite, fac cuib chiar si in lipsa femelei :shock: . La juwel masculul curta un alt mascul, de cuiburi nu mai are rost sa zic...
Exemplarele pe care le-am avut noi erau foarte pasionale ;). Incepusem sa cred ca trag cu ochiu =))

iris
18-08-2008, 12:52
^ :lol:
si la mine tot asa faceau, prima data am luat 2 masculi din greseala si facea fiecare cuib pe rand. adica facea unul apoi celalalt i-l distrugea si isi facea el :grin: si tot asa
acum am gasit si o femela si nu se mai satura sa o curteze, trebuie neaparat sa dau unul dintre masculi desi nu prea ma indur ca sunt f frumosi amandoi