PDA

View Full Version : Belele de sarbatori



Gaia
31-12-2007, 14:51
In acvariul mare am pus de 1-2 saptamani un grup de rainbowfish adolescenti.
Problemele au inceput de ieri. 2 stau la suprafata apei, au branhiile umflate si parca au slabit. Unul are 2 pete mici alburii pe o inotatoare, altul are o singura pata la prinderea operculului de cap. Cei care sufera (deocamdata) sunt cei mai mici dintre ei. Ieri am vazut ca se freaca un pic si de plante, dar sigur nu e gris.
Oscilez intre baktopur si mycopur. Ambele variante ar fi foarte greu de pus in practica pentru ca este exclus sa reusesc sa prind pestii sa ii tratez separat(acvariul este foarte inalt, foarte plantat, cu multe plante de suprafata si are 2 traverse late de sticla deasupra care nu se pot scoate). Somnii de sticla si pestii curcubeu sunt oricum foarte greu de prins.
Varianta baktopur - am filtru intern.
Varianta mycopur - cred ca am vreo 2 sute de nevertebrate in acvariul ala , nu ii pot scoate pe toti (creveti si melci), unii vor fi sacrificati.
De aceea as vrea sa stiu ce parere aveti, ce medicament este cazul sa folosesc, ca oricum voi avea mult de munca oricare ar fi.
Cand ma gandesc ca acum 2 zile am luat un betta si si ala e bolnav ( e in alt acvariu si are altceva, clar infectie ), parca are Mosul ceva cu mine :cry:
PS: acvariul are 240 brut, pesti kryptopterus, leeri si rainbowfish, nevertebrate colectie (sau ciorba, cum vreti ), foarte plantat, fara CO2, filtrare biologica, temperatura 25 C, PH 7, GH 5

andreic
31-12-2007, 14:59
Buna. Imi pare rau de patania ta. Recomand http://www.jbl.de/factmanager/index.php?lang=en pentru identificarea bolii. Alegi hospital on line.

Gaia
31-12-2007, 15:22
Multumesc pentru link . Acum suspectez Gyrodactylus :cry:
Aveti idee de un tratament care sa nu decicleze si sa nu omoare nevertebratele?

andreic
31-12-2007, 15:23
Tot acolo sunt si recomandari de medicamente.

Gaia
31-12-2007, 17:07
Am facut rost de Praziquantel, sa speram ca intr-adevar parazitii sunt problema.

andreic
31-12-2007, 17:08
Mult succes si sa auzim de bine.

Gaia
31-12-2007, 21:08
Merci. Deocamdata, primul mort :cry:
Nu pot inca sa bag medicamentul, ma chinui sa cresc intai duritatea.

Juwel
31-12-2007, 21:17
Si la mine colisa a facut abcese pe piele. Intai 2, apoi azi am vazut al treilea spre branhii. Cred ca TBC. L-am sacrificat... cu parere de rau... dar nu imi permit sa pun in pericol ceilalti pesti.

Gaia
31-12-2007, 21:22
In ultima vreme am citit (pe Practical Fishkeeping) niste chestii despre colisa de m-au convins sa stau deoparte de ei, cel putin de cei vanduti in magazine. In mare, e vorba de sensibilitate produsa de excesul de medicamente si de un virus. Eventual detaliez dupa Anul Nou (adica voi cauta articolele).

Dudi
31-12-2007, 22:27
Acum 2 zile am fost la tine Gaia si erau super activi si fericiti. Nu cumva ti-am adus si un ghid sera despre bolile pestilor? Acolo cred ca gasesti si un tratament cu produse sera (e bine sa incerci). Si betta acela care l-ai luat ce are? :cry:

Juwel
31-12-2007, 22:28
Eventual detaliez dupa Anul Nou (adica voi cauta articolele).

Chiar te rog frumos sa o faci.
Sunt pesti de import si ma asteptam la ce zici. Nu e primul pe care il pierd, dar e singura specie care dispare constant din acvariile mele... din pacate. Cu aceleasi simptome. La intervale mari, uneori de luni de zile, dar tot se intampla.
Singurul lucru demn de retinut e ca niciodata nu s-a transmis nici intre ei nici la alte specii. Ce-i drept, ori i-am izolat pentru tratament (in van) ori i-am sacrficat.

mita
01-01-2008, 02:21
Praziquantel-ul e ok daca intradevar ai Gyrodactylus. Pataniile mele cu parazitii m-au facut sa citesc destul de mult despre aceste tipuri de paraziti si despre medicamentul de mai sus si pot sa-ti confirm ca, in mod normal, nu ar trebui sa ai probleme.
Unii spun ca s-ar putea sa ai probleme cu Cory din cauza Praziquantel-ului, dar eu nu am sesizat la doza de 2 mg/l pe care am folosit-o timp de 24 (de fapt 30 ore).

Eu mai demult am avut tot Gyrodactylus (parazitul de piele) si am scapat usor de el cu Mycopur si Ectopur.
Tu ziceai ca sunt afectate branhiile si pestii stau la suprafata. Mi-e teama sa nu fie vorba de fratele parazitului, dactylogyrus (parazitul de branhii). Nu ar fi o diferenta de medicatie ci de administrare intrucat, spre deosebire de gyrodactylus care e vivipar, dactylogyrus face oua si trebuie sa repeti tratamentul dupa cateva zile (nu mai stiu exact) egale cu perioada de incubatie.
Praziquantel-ul nu omoara bacteriile, deci dpdv al deciclarii poti fi linistit.
Cu nevertebratele, melcii ce i-am avut in acvariu, nu am avut probleme.

Cat despre mycopur + ectopur, la fel, nu am sezizat sa fi avut probleme de decilare / moarte melci. Si in cazul asta acvariul chiar era mic = 25 l, deci s-ar fi deciclat rapid daca era vorba de asa ceva.

Doar ca idee, daca ai acces la o lupa mai puternica sau microscop - macar 20x-30x, acesti 2 paraziti pot fi vazuti lejer si sunt inconfundabili.

Gaia
01-01-2008, 13:13
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/pages/item.php?news=1139

Restul nu reusesc sa le gasesc dar sunt ori la articles ori la blogs:
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/pages/home.php
Si comentariile sunt interesante uneori.
Mai incearca si :

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=iridovirus+aquarium+fish&meta=

Dudi, bettanul alaltaieri parea aproximativ ok iar curcubeii unul statea la suprafata. Ieri dimineata m-am simtit ca Henry din Erasurehead cand descopera ca e 'copilul' plin de bube, adica soc total. Curcubeii cu simptomele descrise mai sus, betta cu o ulceratie destul de mare pe ceafa si o pata alburie pe lateral ( a trecut imediat pe Baktopur direct, daca nu merge il bag pe antibiotic). Daca am Praziquantelul nu mai am nevoie de produse sera, ca asta ii produsul activ din medicamentele contra acestor paraziti (sper sa fie astia)
Mita, tu zici de cory, sper sa nu am probleme cu pestii sticla . O sa caut despre dactylogyrus, nu stiam ca asta nu e vivipar.
Daca intr-o saptamana nu observ imbunatatiri, ma duc cu un peste bolnav la magazin sa vad ei ce zic. Ieri m-au intrebat de ce nu am venit cu un peste, dar in graba nici nu m-am gandit.

Later edit: Juwel, da un search pe google si pentru Lymphocystis

Gaia
01-01-2008, 15:08
Baktopurul direct opreste aparitia altor rani imediat? Bettanului i-am pus ieri dupamasa B. direct si azi i-au mai aparut niste ulceratii. Sa am rabdare sau il bag pe alt tratament?

mita
01-01-2008, 22:46
Mita, tu zici de cory, sper sa nu am probleme cu pestii sticla .
Cory-ii am inteles ca sufera la actiunea acestor medicamente ca de altfel si la altele datorita lipsei solzilor... Chiar asa o fi? Cory nu are solzi? Ce sunt platosele alea ce le au?


O sa caut despre dactylogyrus, nu stiam ca asta nu e vivipar.
uite aici (http://fishdoc.net/disease/flukes.htm) un link.
The gyrodactylids differ from dactylogyrids in that Gyrodactylus has a v-shaped head, no eyespots and is viviparous (live-bearing), whereas Dactylogyrus has a scalloped head, distinct eyespots and is oviparous (egg-laying).

Gaia
02-01-2008, 11:27
Nu stiu de cory, dar kryptopterus sigur nu are solzi. Abia peste vreo saptamana voi putea spune daca a functionat tratamentul sau nu.
Juwel, inca un link:
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/pages/blog.php?blogid=66

djphazer
05-01-2008, 09:03
off-topic

@Gaia ... te chinui sa cresti duritatea .... pe mine chestia asta ma amuza teribil .... sa iti trimit de la mine niste "chestie" (ca nu o pot numi apa) de >25 dGH ... (la 25 de picaturi m-am oprit ca deja faceam risipa)

Gaia
05-01-2008, 13:22
am invatat o lectie usturatoare zilele astea: joaca cu duritatea si PHul poate decicla acvariul. Incerc sa il stabilizez din nou. Mai am doar 3 pesti curcubeu, restul s-au dus dar astia ramasi par sanatosi. Din pacate s-a prapadit si Baby Fish (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=5640)

Locuitorii mai vechi ai acvariului sunt toti in regula, fara pierderi si fara semne de boala.
@djphazer : trimite trimite, iti dau la schimb niste 'apa' cu Gh 5 si KH 4, dar cu PH 8 de daca incerci sa aduci PH la normal adica la 7 se duce KH la 3. Sa vezi ce gauri frumoase iti face in melci :mrgreen:

djphazer
05-01-2008, 14:47
@Gaia no problem ... ph-ul scade ceva de vis de la chestii de genul "clear water" ... am invatat-o pe propria piele ...

off topic:

acuma Constanta e sub nameti de zapada ... sfat pt acvaristi ... PROFITATI DE APA DE OSMOZA CAT O MAI AVETI INGHETATA PE MASINI SI IN FATA BLOCULUI

Gaia
09-01-2008, 12:00
Uitandu-ma mai bine, e costia. O sa mai cer o parere ( iau un peste bolnav si merg cu el la cineva) si daca se confirma, as vrea sa stiu, la boala aceasta e deajuns sa fie tratati doar pestii care prezinta simptome sau trebuie toti pestii din acvariu?

Intrebari despre sera costapur, voi ce stiti:
1) Decicleaza?
2) Este tolerat de nevertebrate?
3) Este tolerat de pestii fara solzi?

Gaia
10-01-2008, 10:00
Intrebarile nu sunt retorice, inca sunt de actualitate si as avea nevoie de un raspuns cel tarziu azi. Incercati va rog totusi sa nu improvizati un raspuns daca nu stiti din surse foarte sigure sau experienta. Chiar nu a folosit nimeni Sera costapur? Merçi.

mita
10-01-2008, 10:45
Gaia am folosit eu Sera costapur in problema mea cu play, mai demult, poate iti amintesti.
Eram in perioada in care nu stiam ce au (banuiam ca sunt paraziti) si bagam si eu in apa tot ce parea sa inlature parazitii.
Si am folosit, din pacate, fara succes si Costapur si apoi Mycopur+Ectopur.

In acvariu acela aveam pui de platy (acum sunt mari si grasi :mrgreen:), niste guppy si 2 cory - unul albinos si unul gri (nu stiu exact ce soi e)

Acvariul dupa toate experimentele facute (ce au fost finalizate cu Drontal cu care le-am dat in cap definitiv parazitilor), nu s-a deciclat, iar cory nu au avut deloc de suferit. Cel putin eu asa sustin.

Melci nu am avut decat din aceia mici, maro, cu care nu stiu ce s-a intamplat caci nu am urmarit.

Insa, te rog, pentru ca a fost doar o data si a fost un caz izolat, nu-l lua ca atare ci doar ca o "experienta" personala.

Sanatate!!

Gaia
10-01-2008, 11:23
Multam fain. Deci ar fi ok din punctul de vedere al ciclarii si al pestilor fara solzi. Poate stie cineva si cum sta treaba cu crevetii, ca am cateva sute raspanditi prin acvariul ala si tare nu as vrea sa ii pierd :((
Later edit : reformulez:
Cine are niste sera costapur sau/ si sera omnipur prin casa , puteti va rog sa va uitati pe prospect poate scrie cumva ce contin, daca apare cuprul pe acolo? Sau daca zice ceva de nevertebrate?
Intreb pentru ca nu pot ajunge personal la magazin, trebuie sa trimit pe cineva sa cumpere medicamentul si daca nu stiu exact ce sa ii zic sa ia cine stie cu ce ma mai trezesc.

Later edit 2: se pare ca am gasit raspunsul in alta parte si nu contine cupru .

mita
10-01-2008, 13:11
iti trimit eu, dar numai seara pot, cand ajung acasa. Apropo de asta, m-am gandit odata ca ar fi o idee sa facem o baza de date cu "cartile tehnice" de la medicamente, solutii etc pentru ca si eu am fost de multe ori in cazuri din acestea: cautam pe net, dar nu gasesti totdeauna user manual-ul. Iar in specificatiile tehnice date pe site-urile producatorilor de obicei gasesti totul pe scurt. Ok, sunt si exceptii unda gasesti si manualele de utilizare.

killiman
10-01-2008, 13:19
Sera omnipur-9-aminoacridine hydrochloride;acriflavinechloride;ethacridine lactate;malachite green oxalate;aqua purificata.
Sera costapur din cite stiu eu e cu clorura de cupru si altele ceea ce-l face sa fie impropriu pentru creveti .

mita
10-01-2008, 23:26
Uite aici:
http://img134.imageshack.us/img134/6452/img6936fu2.th.jpg (http://img134.imageshack.us/my.php?image=img6936fu2.jpg) http://img211.imageshack.us/img211/6608/img6937qs8.th.jpg (http://img211.imageshack.us/my.php?image=img6937qs8.jpg)
Sper sa nu fie copyrighted aceasta informatie... :oops:

killiman
11-01-2008, 10:47
Am gresit ! Mycopur e cu clorura de Cu !Costapur e cu formaldehida !
@ mita- Merci de corectura !
@ Gaia- Scuze !

Gaia
11-01-2008, 11:05
Multam de info. Cred ca risc un omnipur, ca nu prea am incotro.
Mycopur nu am nevoie. Am nevoie de ceva pentru costia (sper ac de data asta i-am dat de cap, sau extins petele, la inceput erau vreo 2 puncte din care nu se intelegea nimic). Atat omnipur cat si costapur se lauda ca sunt bune contra costiei.

mita
11-01-2008, 11:17
Omnipur, n-am din pacate... :cry:

Gaia
11-01-2008, 22:03
Deznodamant:
Am fost cu un peste bolnav la magazinul in care am cea mai mare incredere, si la microscop s-a dovedit ca intr-adevar este un parazit, dar nu aveam cum sa ghicesc care, pentru ca... se pare ca e nou. Seamana cu Chilodonella dar nu e. Am primit un medicament care nu stiu ce e si mi-a fost asa sa mai stresez cu intrebari dupa ce au fost atat de draguti sa ma ajute si inca dupa ora inchiderii. Medicamentul respectiv in schimb se pare ca omoara si nevertebratele.

Asa ca... Am bagat cei 3 pesti care prezinta simptome la tratament separat, am luat un acvariu de 20 l in care se vor muta crevetii si daca dupa ce termin de prins cat se poate de multi creveti, mi-am acordat asa vreo saptamana, daca e nevoie fac tratamentul in acvariul mare.


De data asta m-am invatat minte. Pestii noi ii voi baga in carantina fie ce o fi.

Nicolae Paun
11-01-2008, 22:22
De data asta m-am invatat minte. Pestii noi ii voi baga in carantina fie ce o fi.

si uite asa pana nu dam cu capul in pragul de sus,nu il vedem pe cel de jos

mita
13-01-2008, 00:00
Era extraordinar sa poti sa-i faci o poza. Tu l-ai vazut? Ai stii sa il identifici dupa niste poze?

Gaia
13-01-2008, 23:02
L-am vazut dar cum nu am ochiul experimentat nu stiu daca l-as recunoaste, adica sa nu fac confuzii. Era un protozpar oval care se deplasa ca si cum s-ar tari, chiar semana cu chilodonella, eu as fi zis ca aia e dar tipul de la magazin a zis ca seamana dar nu rasare intocmai.

Gaia
24-01-2008, 10:49
Am incercat cu medicamentul primit de la magazin. Se presupunea ca trebuie sa fac tratamentul de 3 ori, la cate 4 zile distanta. Am pus 2 pesti cu simptome, un rainbow si un leeri, intr-o galeata de 10 l cu aerare si incalzitor. Dupa 6 zile situatia lor nu parea sa se fi imbunatatit si imi era mila de ei sa ii vad chinuiti in cei 10 l, asa ca i-am pus la loc in acvariul mare.
Imi cam pierdusem orice speranta. Am facut un tratament asa intr-o doara cu eSHa 2000 si se pare ca i-am dat la cap protozoarului! In sfarsit, a mers! Sper sa nu ma bucur prea devreme.