PDA

View Full Version : Tuburile Sera...



robert18
29-12-2007, 18:30
Salut ,as vrea sa va intreb ce parere aveti despre tuburile sera ,pe mine mar interesa combinatia sera plant color si sera briliant daylight amandoua de 15 W.Ce parere aveti ?cine am mai folosit tuburi sera?
ms.robi


(edited)

andreic
29-12-2007, 18:37
Pana la tuburi. Este al doilea avertisment referitor la scris. La al treilea sterg din prima mesajul.
Dupa ce corectezi scrisul iti raspund cu placere.

robert18
29-12-2007, 19:05
Pana la tuburi. Este al doilea avertisment referitor la scris. La al treilea sterg din prima mesajul.
Dupa ce corectezi scrisul iti raspund cu placere.

Asa e bine ? :oops:

andreic
29-12-2007, 19:21
Perfect.

Tuburile Sera au un singur dezavantaj si anume pretul. Din pacate la dimensiunea dorita de tine oferta este saraca. Sera Briliant daylight este un tub daylight de mare randament cu o temperatura de 6500k si este bun. Daca nu te descurci cu un tub 830( Osram de preferinta, merge si Philips) care sunt mai ieftine, dar dau satisfactie merge si Sera plant color fara probleme.
Per total raspunsul este da, merg impreuna.

robert18
29-12-2007, 19:29
Am cautat tuburi osram,philips la praktiker am si gast dar toate erau >18 W,am intrebat daca aduc la comanda....dar nu se aduce,mia spus sa merg la ceva depozit de electronice dar numai dupa sarbatori.Sper sa gasesc ceva bun,eu am acuma un power glo si un aqua glo dar...nu stiu ce sa zic,pana acuma am cam neglijat plantele poate de aceea nu miau crescut.Am cumparat azi tablete florenette A ,am bagat la radacina ,am mai laut sera florena solutie, acuma astept sa vad ce se intampla :).
ms Robi

andreic
29-12-2007, 19:32
Orcum sa nu schimbi brusc ambele tuburi. Schimba in prima instanta Powergloul. Serra il pui in fata si Aqua glo in spate. Vezi cum merge treaba asa. Daca este cazul cumperi Sera plant mai tarziu.

robert18
29-12-2007, 19:43
Ok,luna vitoare voi incepe numai sa schimb tuburile.Inca o intrebare am un balast elecronic la tubul adaugat de mine(e un balast de 18w).Care e mai bun cel cu starter sau cel elecronic?(asa cred ca se numesc).Dar dupa cum vad cel cu starter lumineaza mai bine,sau....nu stiu cum sa iti zic.....

andreic
29-12-2007, 19:47
In mod normal cel electronic dar au o problema ca sunt sensiblie la socurile de curent. Lasa totul asa si modifici daca este cazul.

robert18
29-12-2007, 19:49
k

andreic
29-12-2007, 19:50
IAR? :twisted:

Mai sus un post?

mita
31-12-2007, 01:28
Salut! Eu am un Juwel Rekord 60 care din fabrica are un singur tub de 15 W. Initial a venit cu un juwel daylight care dupa un an l-am schimbat si, la fel ca tine, pentru ca nu prea am avut alternative, am cumparat un Sera daylight.
Initial am avut impresia ca lumina e mult mai placut ochiului (tubul juwel cazuse drastic in momentul schimbului), dar nu aceeasi parere au avut plantele mele care parca nu isi reveneau dupa declinul de cca 1 luna de cand cazuse tubul juwel.
Si cum tot voiam eu sa mai pun un tub, am luat tot de la Sera, un Sera Plant (pentru ca m-am gandit ca stiu cei de la Sera sa faca o combinatie buna).
Pot sa-ti spun ca s-a vazut imediat.
Iar dupa ce la cca 2 saptamani am bagat Co2, plantele au luat-o razna, iar algele ce le aveam s-au topit pur si simplu.
Deci, concluzia mea e ca, desi tuburile costa destul de mult (ajungi undeva pe la 65 lei cu ele, cel putin in Timisoara), sunt ok.

andreic
31-12-2007, 11:17
Perfect de acord cu tine. Pacat ca la 15w nu prea aveti optiuni. Si Aquagloul in lipsa de altceva merge in prima faza. CO2 trebuia mai devreme, ai avut mare noroc ca l-ai pus la fix.

mita
31-12-2007, 18:46
Stii cum e? Din greseli invata omnul... Acvariul a mers perfect vreme de un 14 luni, fara alge, cu plante frumoase. Doar cu daylight-ul de la juwel, cu fertilizanti, dar fara Co2.
In ultima luna tubul a picat (lumina, dar lumina era destul de chioara) si la vreo 10 zile-2 saptamani au aparut algele intr-un mod galopant.
In momentul acela, cand era deja prea tarziu, am schimbat tubul. Plantele nu si-au revenit la fel de repede.
Atunci, cum ziceam inainte, am pus SeraPlant-ul si apoi Co2-ul.
Alta viata!. new11

Concluzia desi scrisa in multe locuri am tras-o din proprile invataminte: SCHIMBATI TUBURILE dupa 1 an, chiar daca par ca merg...

andreic
31-12-2007, 18:48
Vezi ca la setarea unui bazin(gasesti linkul in semantura mea) explic ce se intampla la schimbarea luminii. Ai avut noroc ca ai pus CO2 la tanc.