PDA

View Full Version : Lampa si tuburi T5 de 8W, 12 inch sau 28.81 cm



andreir
28-12-2007, 10:01
M-am gandit sa fac un acvariu cu plante relativ pretentioase de max 20-25L.

Pentru asa ceva din ce am vazut pe forum, este nevoie de lumina >0.5 W/L pana catre 1 W/L.

M-am gandit la una, doua sau trei lampi T5. Sunt subtiri, intra mai multe pe o suprafata restransa si produc mai multa lumina decat clasicele T8, ramanand astfel loc si pentru acces.

Cu oarece greutate se gasesc tuburi de 12" sau 28.81 cm.

Insa nu am idee unde pot gasi lampa pentru aceste tuburi...

Need Help...

aici sunt dimensiunile tubului:
http://www.hagen.com/usa/aquatic/product.cfm?CAT=1&SUBCAT=112&PROD_ID=01015800021001

Daca gasesc o sa postez si un link cu acvarii in miniatura care m-au inspirat.

danflorea
28-12-2007, 10:14
Salut,

Nu este mai simplu sa-ti faci lampa ? Gasesti capete si ce-ti mai trebuie in magazinele de specialitate.
Le prinzi de capac (daca nu-l ai faci unu din parchet sau altceva...)

O alta varianta este o plimbare prin obor (targ) sau titan, pe la magazinele cu electrice. Aproape imposibil sa nu gasesti o lampa, ceva sa se potriveasca...

andreic
28-12-2007, 15:06
Sincer sa fiu nu am vazut de la Hagen tuburi T5 pe la noi prin Romanica. Oricum sunt alte firme care sigur aduc JBL ar fi un exemplu. Chestia cu w/l este aiurea. Poti folosi calculul lumen/l este mult mai exact. Ai grija sa nu depasesti max 50 lm/l si asta in conditiile folosirii injectiei de CO2 si a unei fertilizari adcvate. Inca ceva, un bazin de asa mici dimensiuni este foarte greu de stabilizat asa ca ia grija in ce te bagi. Acum am verificat si cele mai mici tuburi t5 care se gasesc la noi sunt de 55 cm(24w), asa ca nu cred sa ai sansa sa gasesti ceva.

andreir
28-12-2007, 15:21
Nu este mai simplu sa-ti faci lampa ? Gasesti capete si ce-ti mai trebuie in magazinele de specialitate.
...........
O alta varianta este o plimbare prin obor (targ) sau titan, pe la magazinele cu electrice. Aproape imposibil sa nu gasesti o lampa, ceva sa se potriveasca...

As face singur insa nu stiu daca exista compatibilitate la celelalte piesele de T5 cu cele de T8 in afara de capete care sigur sunt altele. Ma refer la droser, starter, balast si ce o mai fi pe-acolo. Daca cineva se pricepe, astept un sfat tehnic.

Cat despre tuburile propriuzise nu mi-e frica sa cumpar de pe net sau sa iau de la JBL ceva comparabil...
Iar despre calculul in lumen/l trebuie sa mai citesc ca nu stiu exact formula...

andreic
28-12-2007, 15:28
Calculul este simplu. Fiecare tub are o intensitate a radiaiei luminoase masurata in lumeni. Aduni toti lumenii corespunzatori tuburilor tale si ii imparti la numarul de litri al bazinului si rezultatul este lm/l. Ca un contraexemplu la regula w/l iti spun urmatoarele de exemplu un tub Osram fluora de 36w are 1400lumeni, pe cand un Osram Lumilux 865 tot de aceeasi putere are 3250 lumeni, deci mai mult decat dublu. Cred ca nu mai este nevoie de comentarii.

andreir
28-12-2007, 16:26
Calculul este simplu. Fiecare tub are o intensitate a radiaiei luminoase masurata in lumeni. Aduni toti lumenii corespunzatori tuburilor tale si ii imparti la numarul de litri al bazinului si rezultatul este lm/l. Ca un contraexemplu la regula w/l iti spun urmatoarele de exemplu un tub Osram fluora de 36w are 1400lumeni, pe cand un Osram Lumilux 865 tot de aceeasi putere are 3250 lumeni, deci mai mult decat dublu. Cred ca nu mai este nevoie de comentarii.

Am in acvariul actual 3 neoane:
2xTLD830 de 18w si 1 Aqua-Glo de 20w.
Tuburile au lungimea de 59cm


Spre exemplu pe TLD 830 de 18w scrie 1350 lm,
pe Aqua-Glo de 20w scrie 55 Lux si nu pomeneste nimic de Lumeni.

Am gasit formula de calcul: lux (= lm/m2)


Cum aflu cati lm/l am daca acvariul meu are dimensiunile:

L x l x H: 70 x 40 x 45 cm adica aprox. 125 l

andreic
28-12-2007, 17:41
Simplu. Ai aici (http://www.aquabase.org/articles/html.php3/liste-des-tubes-fluorescents=983.html) tot ce iti trebuie. La sectiunea "Articole" gasesti si traducerea in limba romana.