PDA

View Full Version : Botia cu Cory



Scrat
22-12-2007, 18:33
nu stiu cum se face dar intr-un acvariu de 126l aveam 7 cory si un botia ... de la o luna de la introducerea in acvariu a pestelui magic Botia un cory mi-a aparut cu ceva rani pe corp .. mai ales pe cap .. a doua zi era mort ... o sapt mai tarziu adica azi un cory avea ochiu rosu si ceva rani pe cap ... l-am bagat intr-un acvariu separat si a murit ....

in afara de o bataie cu botia ce altceva s-ar fi putut intampla ?

Nicolae Paun
22-12-2007, 18:47
ma indoiesc ca botia ar fi vinovatul.botia e un peste destul de pasnic.

Scrat
22-12-2007, 18:49
si atunci de la ce ar putea sa fie ?? mai am ancistrusi si gurami in acvariu respectiv

FishMiky
09-01-2008, 06:44
Vezi calitatile apei .Sigur ai o boala pe acolo .In nici un caz botia sa fie devina .
Eu am 2 botia si 10 cory in acvariu de 120L .Unu singur a avot probleme cu niste pete ( lovituri )pe el , dar imediat ce am obs prima pata l-am scos din acvariu si l-am pus in carantina . A murit , dar i-am salvat pe ceilati sa nu se imbolnaveasca si ei .

snakefishmike
09-01-2008, 09:45
Am vazut cory care se raneau in incercarea disperata de a ajunge la hrana cazuta prin pietrisul cu o granulatie prea mare . Saracii erau atit de disperati incit nu mai conta cit de tare se raneau . Vezi sa nu fie si asta o problema .