PDA

View Full Version : PH 8-8.5



meebo
22-12-2007, 15:32
am facut azi un test de ph si vad ca acum a crescut la 8-8.5 ....inainte sa fac setup-ul aveam si ph 5-6 acum a crescut la 8:|||in afara de cateva picaturi de albastru de metil si de o sticluta cu colonii de bacterii pentru ciclare nu am mai bagat nimic altceva in acvariu .....nici o solutie :| apa vad ca iar incepe sa se inverzeasca ....ce ar fi de facut??ph ul cu siguranta nu e bun pentru neoni....

andreic
22-12-2007, 15:42
Este normal sa se intample asa in timpul procesului de ciclare. Am adaugat acest lucru la articolul despre ciclul azotului. Scade dupa aceea. Pot sa te intreb de ce ai pus albastru de metil in apa?

meebo
22-12-2007, 15:51
aaa gen "dezinfectant"

Juwel
22-12-2007, 15:54
Pot sa te intreb de ce ai pus albastru de metil in apa?

Ca sa mai lungeasca timpul de ciclare, nu e clar? Daca tot pui ceva bacterii, le tai avantul imediat cu albastru de metilen ca sa nu si-o ia in cap.


Meebo, ce-ti veni cu albastrul?

:lol:

andreic
22-12-2007, 16:02
Ai primit raspunsul. Pe viitor nu te mai complica sa pui chimicale doar de drag. Apa, fertilizantii, filtrul, lumina si plantele sunt de ajuns.

meebo
22-12-2007, 16:11
sa dus tata in obor a luat metifish si a zis (k) ca trebuie sa pun ca ia zis lui (nush) nu stiu cine...iam zis (k ) ca nu e bine dar nu scapi de el pana nu faci ca el :) asa ca ....:| macar sa stiu sa le ascund data viitoare.


editat de moderator andreic
Iti atrag atentipa pentru ultima oara asupra modului cum scrii. Data viitoare sterg mesajul.

Juwel
22-12-2007, 16:14
Fa-i si lui tata un cont aici si-l aducem pe calea cea buna... ;)

meebo
22-12-2007, 18:39
nu se intelege lumea cu el ca am incercat sa ii zic...iam zis sa intre pe net sa invete da..... :-< nici un rezultat