PDA

View Full Version : electrica banat



manu
20-12-2007, 15:15
nu stiam de ce ieri m-am trezit cu gris la pestisoarii mei, aparent fara motiv! ;new31
azi dimi ma suna pustiul la lucru si aflu ca nu e curent de 2 ore!
sun la electrica si aflu ca nu o sa fie curent toata ziua ca si luni! simplu, avem lucrari! :shock:
si nu e tot, zice tanti de la electrica, saptamana viitoare mai doua zile o sa avem de lucru! :evil:
perfect, exact cand o sa fiu plecat de sarbatori :shock: :shock:
am alergat in suflet spre casa
temp in acvariu cazuse de la 28 la 26
punctuletele de gris se dublasera ca numar , iara pestii care nu aveau s-au pricopsit si ei cu cate una doua acolo...
binenteles ca exact acum am ramas in pana de teste pt NO3 si NO2 iar la cele 2 magazine apropiate nu mai aveau :?
in graba cu care m-am apucat sa fac schimburi de apa si oxigenare manuala cu o pompa improvizata ad hoc din ce mi-a picat la mana am uitat sa masor macar ph si kh...
am schimbat 30% din apa
inainte de a ma intoarce la lucru i-am hranit cu artemia si au mancat.. deci inca nu-s pe moarte... sper:roll:
l-am lasat pe pusti sa aereze manual pana ajung deseara acas
temp acuma e 28 grade iar curentul inca nu a sosit asa cum zicea electrica ca la 15 vine....
deseara o sa fac teste, sunt curios daca s-a deciclat au ba acvariul dupa 2 intreruperi ale curentului de aprox 8 ore! ... :scratch
pareri? sfaturi?
in afara de faptul ca am sa incerc sa fac rost de UPS pt concediu :evil:

andreic
20-12-2007, 15:18
Cu ce ii tratezi de gris??

manu
20-12-2007, 15:24
Cu ce ii tratezi de gris??
am pus sare marina neiodata si am ridicat temperatura cu 3 grade
nu am folosit tetra contralck pentru ca dupa 5 zile cand ar fi trebuit bagat carbunele activ nu ar fi avut cine, fiind plecat :?

andreic
20-12-2007, 15:27
Puteai sa folosesti si solutie de verde de malahit, de la Sera sa zicem. Tratament 3 zile fara sa mai maresti temperatura apei.

manu
20-12-2007, 15:35
Puteai sa folosesti si solutie de verde de malahit, de la Sera sa zicem. Tratament 3 zile fara sa mai maresti temperatura apei.
n-am vrut sa deciclez acvariul... atunci nu stiam ca s-a luat curentul pe timpul zilei!
oricum nu cred ca acvariul a fost deciclat, pt ca desi curentul a fost luat luni aproape 8 ore , eu ieri aveam kh4, ph6,5 la fel ca acum o saptamana, doua, trei...
deseara cumpar testere si masor si no3, no2 sa vad ce zice dupa doua intreruperi majore de curent in 4 zile :evil:

ps
inca nu a venit curentul
au trecut mai mult de 6 ore... gunoaiele de la electrica, nici macar nu au anuntat intreruperile :evil: :evil:

manu
20-12-2007, 18:26
la 16 a venit si curentu'
am masurat: no3 5, no2 0, kh4, gh6, ph6,8
dupa cum vad acvariul nu s-a deciclat nici dupa a doua intrerupere de curent care a tinut aprox 7 ore! :twisted:
in schimb pestii sunt in stare critica ( rummy formeaza un card compact, tremura, respira greu, plini de puncte albe - si cei care azi dimi erau ok prezinta puncte iar puii de neoni, culmea, se tzin mai bine!!!

pot folosi tetra contralck, chiar daca nu ajung acas sa pun filtrul de carbon si sa schimb partial apa decat in a 6-a zi si nu in a 5-a cum e indicat? ;new31

verso
20-12-2007, 18:28
Da..dar era mult mai simplu cum zicea andreic. In 3 zile aveai rezultate.

manu
20-12-2007, 18:33
Da..dar era mult mai simplu cum zicea andreic. In 3 zile aveai rezultate.
din cate stiu verdele de malahit decicleaza acvariul iar dupa tratament trebuie pus filtrul de carbon sa absoarbe substantele, dar cum pestii raman singuri acas......

am sa folosesc contralck - se zice ca nu decicleaza :roll:

andreic
20-12-2007, 18:42
Toate medicamentele anti fungice au mai mult sau mai putin acelasi efect. Stai linistit chiar daca este ziua 6 a nu se intampla nimic mai mult. Faci schimbul atunci si pui carbunele si gata. Vezi-ti linistit de sarbatori.

manu
20-12-2007, 19:00
Toate medicamentele anti fungice au mai mult sau mai putin acelasi efect. Stai linistit chiar daca este ziua 6 a nu se intampla nimic mai mult. Faci schimbul atunci si pui carbunele si gata. Vezi-ti linistit de sarbatori.
ok, merci si sarbatori fericite ! :santa

andreic
20-12-2007, 19:26
Si tie numai bine.

manu
20-12-2007, 19:37
apropo, am pus tetra contralck dar ma intreb daca sa scot saculetul cu turba din filtru au ba!? influenteaza asupra tratamentului? :roll:

andreic
20-12-2007, 19:41
Turba nu are treaba cu tratamentul dar pentru linistea ta poti sa o scoti.

manu
21-12-2007, 08:47
azi dimi: lipsesc 5 rummy, am gasit 2 morti :cry: restul... lipsa :?
am incercat sa-i hranesc dar au refuzat, clar nu se simt bine ...
probabil ca am sa-i pired mai ales ca va trebui sa-i las singuri o perioada :cry: :roll:
nu stiu ce e mai ieftin, sa cumpar UPS sau sa telefonez saptamanal la electrica sa-i intreb daca nu cumva au ceva lucrari majore neanuntate in zona? :evil:

andreic
21-12-2007, 09:12
Ai pus tratamentul? Si esti sigur ca Tetra este pentru multifilis(gris)? Ca nu mai tin minte.

manu
21-12-2007, 09:26
Ai pus tratamentul? Si esti sigur ca Tetra este pentru multifilis(gris)? Ca nu mai tin minte.

TetraMedica Contralck Tetra
Produs medicinal eficient impotriva punctelor albe si a altor probleme dermatologice.
Descriere: Produs medicinal eficient impotriva punctelor albe si a altor probleme dermatologice ale pestilor ornamentali tropicali.

Combinatie foarte activa de substante pentru combaterea bolilor dermatologice si a punctelor albe, care, folosita corespunzator, nu afecteaza plantele acvatice.

ce am eu e distribuit de profipet, adus din germania, scrie clar pt ichtio si pe sticla e si o poza cu un peste "pistruiat bine", mai clar de atat...
am respectat doza minima de 5ml la 20l ( in cazuri severe se poate folosi si 5ml la 10l) si am suplimentat temporar oxigenarea

andreic
21-12-2007, 09:29
Asa este m-am uitat si eu. Nu mai tineam minte.

PowerX
21-12-2007, 13:29
Unde stai? :) tatal meu lucreaza la det(teritorial de aici vine curentu) desi are legatura cu delul(local) se intampla de multe ori sa ii sun si eu ca imi pica curentul, solutia tot ups-ul ramane :P dar nu imi iaginez ce ups ar trebui ca sa tina cat timp nu am curent. Imi pare rau ptr pestisori, si eu sunt de garda in special pe la 12 sa nu pice cumva curentul (stau in ronat)

manu
21-12-2007, 13:52
Unde stai? :) tatal meu lucreaza la det(teritorial de aici vine curentu) desi are legatura cu delul(local) se intampla de multe ori sa ii sun si eu ca imi pica curentul, solutia tot ups-ul ramane :P dar nu imi iaginez ce ups ar trebui ca sa tina cat timp nu am curent. Imi pare rau ptr pestisori, si eu sunt de garda in special pe la 12 sa nu pice cumva curentul (stau in ronat)
dumbravita... am zis totul :mrgreen:

PowerX
21-12-2007, 13:57
:shock: cred ca o sa iti trebuiasca un generator pe diesel :shock:

manu
21-12-2007, 14:57
:shock: cred ca o sa iti trebuiasca un generator pe diesel :shock:
din pacate eu sunt printre putinii care stau la bloc :?
numai in kosovo am vazut generatoare de curent la oameni pe balcoane..

manu
21-12-2007, 19:11
am ajuns acas'
inca 3 rummy morti :cry:
neonii n-au nimica
cory si ancistrusul ok
pomacea morti in masa! :shock:
neritinele cred ca inca mai traiesc :roll:
apa incetzosata
masurat: no3=5, no2=0, gh=6, kh=4, ph=7
s-a deciclat au ba?? :shock:
judecand dupa pestii care sunt ok si dupa masuratori nu!
atunci de unde ceatza? :roll:

andreic
21-12-2007, 19:12
Un test de NH3 nu ai? Asa vezi cel mai sigur.

manu
21-12-2007, 20:12
asta e, plec in concediu.... mai putin fericit :?
sper sa mai gasesc ceva la intoarcere... :roll:

sarbatori fericite la toata lumea :santa

ps
multumiri lui @andreic si @mita pt sfaturi si sprijin

White_wolf
22-12-2007, 09:53
Ce tratament impotriva grisului nu decicleaza :roll: ???
Inafara de ridicarea temperaturii la 30 g, caci am carasi.Mai mult de 27 nu o ridic.....Sera Costapur e bun?

edit: a, da si Sarbatori fericite la toata lumea! :dwarf :santa

manu
22-12-2007, 16:51
Ce tratament impotriva grisului nu decicleaza :roll: ???
Inafara de ridicarea temperaturii la 30 g, caci am carasi.Mai mult de 27 nu o ridic.....Sera Costapur e bun?

din ce am observat eu la carasii acestia se vindeca de gris de la sine fara nicio interventie, eventual ridici putin temperatura.
poti folosi sarea neiodata, tetra contralck sau sera costapur ( daca ai un filtru biologic bun si folosesti in dozele recomandate nu decicleaza)

manu
22-12-2007, 17:03
azi dimi, inainte de a pleca a trebuit sa eutanasiez cei 6 rummy supravietuitori :cry:
a trebuit sa iau aceasta grea decizie ca sa mai am sanse sa gasesc in viata restul pestilor pe cand ma v oi intoarce acasa :roll: :cry:
2 rummy nu s-au lasat prinsi, inca mai aveau energie..
cu greu am reusit pe unul din ei dar cand am vazut cu cata forta se zbatea in mincioc am renuntat sa-l introduc si pe el la congelare si l-am introdus inapoi in acvariu
asadar au ramas 2 rummy care cel mai probabil vor muri si ei pana la urma slabiti, nemancati intr-un acvariu posibil deciclat - asta am sa stiu mai exact sapta viitoare
e prima data ca am apelat la aceasta operatiune dureroasa, dar trebuia, cu speranta de a salva pe ceilalti pesti :roll:
am sa vad cand v oi ajunge acasa daca s-a meritat au ba

manu
26-12-2007, 23:50
si am gasit cei 2 cory ok
ancistrusul ok
din pacate 3 neonii murisera iar 4 erau muribunzi
din cei 2 rummy ramasi singuri in vacanta mai traia unul :roll:
probabil acelasi supravietuitor de sapta trecuta :roll: :cry:
am mutat cory si ancistrusul pt a putea face un nou setup la acvariu, iar restul i-am eutanasiat :cry:
asta e, am sa trec pe pesti vivipari ( cel mai probabil gup), mai rezistenti la conditii vitrege, mai ales ca electrica ameninta cu noi intreruperi de energie imediat dupa sarbatori :evil:

djphazer
26-12-2007, 23:58
de ce nu incerci un UPS de calculator ? daca poate tine o unitate de calculator in backup 10-15 minute ... atunci eu zic ca poate tine niste filtre si un incalzitor cateva ore ... spre exemplu Trust PW-4050T are 3 prize de iesire .... putere totala 500VA si backup time 20 de minute la jumatate de sarcina ... o unitate de PC are un consum care se invarte pe la 500W ... un filtru de 320 L/h undeva pe la 5W ... u do the math ... eu zic ca merge ...

manu
27-12-2007, 08:59
de ce nu incerci un UPS de calculator ? daca poate tine o unitate de calculator in backup 10-15 minute ... atunci eu zic ca poate tine niste filtre si un incalzitor cateva ore ... spre exemplu Trust PW-4050T are 3 prize de iesire .... putere totala 500VA si backup time 20 de minute la jumatate de sarcina ... o unitate de PC are un consum care se invarte pe la 500W ... un filtru de 320 L/h undeva pe la 5W ... u do the math ... eu zic ca merge ...

nu prea e cum zici tu, dar un UPS de 500VA ar duce macar filtrarea cateva ore insa in nici un caz 7 ore cum s-au obisnuit baietii sa opreasca curentul ( UPS-ul mai are si el un cosnum intrern, in timp trebuiesc schimbate bateriile, au fost gandite pt un cosnum mare pt o perioada mica etc etc)
cel mai bine ar trebui testat si vazut practic, dar la cat costa... :roll:
am avut de ales intre un UPS bengos si scump sau sa ma reprofilez... pe pesti mai ieftini si nepretentiosi... :roll: cred ca am ales varianta 2 :oops:

djphazer
27-12-2007, 16:04
pai eu l-am dat doar exemplu pe cel de 500VA ... care este relativ ieftin .. maxim 150 lei ... si daca acumulatorul nu are un ciclu continuu de INCARCARE-DESCARCARE te tine ceva ani ...

mmaxalb
27-12-2007, 19:35
din cauza stresantelor opriri ale energiei am cumparat un upc penrtu caslculator o pocnitoare cu numele de RPC 650VAC adica 360W
a costat 110 rom imi tinea pc cam 13 min nemultumit am mai cumparat un acumulator de 12v si 14A ridicind puterea la 1000W pc functiona o ora fara probleme si man gindit sa pun si filtru si incalzitorul in upc ca nu strica si bine am facut la un acvariu de 100l a tinut 7 ore si mai avea curent 35%
in consecinta am mai luat 2 acumulatori de 12v si 7A
acuma am 1600w putre instalata am facut proba si a tinut 2 inc si doua filtre 6 ore si inca avea 55% curent
cost total 110ron upc+70 ron 14A +40ro 7A +40 ron 7A=260ron iar pc ne merge 1h si 40 min fara probleme si pot sa plec de acasa fara frica

acumulatori sunt foton si au 500 de cicluri incarcare descarcare garantate de producator + 2 ani garantie si durata de utilizare 5 ani

la marci de upc va recomamd sa le luati la kg cu cit sunt mai grele cu atit sunt mai bune ( traful ridicator de tensiune mai mare timp de utilizare mai mare) si feritiva de cele pe 24v promit mult si fac putin( traf mic)

manu
27-12-2007, 22:03
merci de informatii
e o alternativa si UPS ul, mai trebuiesc banii :mrgreen:
sa vad cum ii fac... poate o marire de salariu :roll:
alo, sefu' ma aude? :evil:
drac, cred ca ma intorc la gup ca acum 20 de ani.. aia nu au nevoie de UPS :mrgreen:

mmaxalb
29-12-2007, 20:15
ups este pentru pc
il folosesc si pentru acvarii deoarece il am si atit
la pesti pe care ii am un ups nu se merita
pentru un acvariu cu pesti valorosi e chiar obligatoriu

manu
29-12-2007, 20:25
ups este pentru pc
stiu man :)

il folosesc si pentru acvarii deoarece il am si atit
la pesti pe care ii am un ups nu se merita
pentru un acvariu cu pesti valorosi e chiar obligatoriu
corect
si cum am avut de ales intre pesti valorosi + ups sau pesti "nevalorosi" - efort financiar pt ups, am ales varianta II mai ieftina... :mrgreen:

manu
31-12-2007, 12:53
poate intereseaza pe altii ce se intampla dupa 2 intreruperi de curent in 4 zile de aprox. 7 ore fiecare ( si aflii de intrerupere abia in ziua 4):
ziua 1 : 7 ore lipsa curent ( cade tot, filtrare, incalzire, lumina si centrala termica)
ziua 2: inceput de gris
ziua 3: tratament cu sare si marit temp.
ziua 4: 7 ore lipsa curent ( aflu de data asta! schimb partial apa, suplimetez oxigenarea)
ziua5: se imbolnavesc majoritatea pestilor de gris iar situatia celor afectati din a 2 zi se agraveaza si incep sa moara
ziua6: apelez la tartament cu tetra contralck
ziua7: acavriu deciclat ( no2 0, no3 10, n-am test nh3/nh4+, dar pestii inotau foarte agitati la suprafata asa ca nici nu mai aveam nevoie de test)
ziua8: nevoit sa plec de acasa 6 zile
ziua 13: final: morti 10 hemigramus bleheri + 6 eutanasiati; morti 6 neoni cardinali+ 4 eutanasiati, morti ~ 100 pui pomacea, 1 neritina zebra moarta
au scapat cu bine: 2 cory trilineatus juvenili, 1 ancistrus juvenil, 2 pomacea pui, 1 scoica si o neritina adulta

andreic
31-12-2007, 13:04
Pacat. Si le mai si platesti curentul? Asta este o intrebare retorica. Deci un UPS cred ca ar fi bun conectat doar pe filtru. Acum ca ai pus ceramica biologica in filtru, impactul ar trebui sa fie mai mic.

manu
31-12-2007, 16:53
Pacat. Si le mai si platesti curentul? Asta este o intrebare retorica. Deci un UPS cred ca ar fi bun conectat doar pe filtru. Acm ca ai pus ceramica biologica in filtru, impactul ar trebui sa fie mai mic.
pai aici m-am impotmolit: sa cumpar UPS sau o scula de CO2? sau amandoua? :mrgreen: judecand dupa preturi, mai degraba niciuna! :roll:
vad dupa sarbatori cu ce raman si poate totusi iau un UPS, iar la jumatatea anului, dupa rectificarea bugetara :mrgreen: , poate raman ceva bani si de CO2 :lol:
cat despre electrica... ar trebui sa studiez mai bine contractul cu ei precum si noua lege de protectie a animalelor desi ma indoiesc ca o sa se miste ceva in tara asta, poate in noul an electoral :mrgreen:
merci Andrei,
la multi ani si tie si la toata lumea ;)

andreic
31-12-2007, 16:56
Numai bine.