PDA

View Full Version : URGENT



djphazer
19-12-2007, 15:02
Am nevoie urgenta de ajutor. Nitritii au crescut pana in tavan ... 5 mg/l ... a trebuit sa schimb pietrisul acum cateva zile ... si probabil (adica...sigur) am deciclat acvariul. Daca aveam unde tine pestii puteam sa las acvariul din nou la ciclat ... dar nu am avut ... asa ca am bagat pestii si am sperat sa fie totul OK ... dar vad ca nu e ... ce solutie puteti sa imi dati pentru o problema de genul asta ? schimb major de apa ... sau chimicale de genul AMMONIA CONTROL ? pentru ca la momentul de fata nu gasesc nicio solutie. Tot nu am unde tine pestii ... ca solutia perfecta ar fi fost sa il las din nou la ciclat ...dar ....

harry-ab
19-12-2007, 15:11
Schimb de apa 25 % la doua zile, hrana cu zgarcenie, folosirea filtrelor vechi.Nu te arunca la chimicale. Incearca metoda"soft" pentru inceput.
Ups!!! acum am citit ...pune ceva plante naturale nepretentioase cu dezvoltare rapida.

djphazer
19-12-2007, 15:14
am in plan sa pun plante ... mai nasol e cu timpul .... o sa ma milogesc la un vecin sa`mi dea de la el ca deja nu se mai vad pestii de plante ... cu toate ca nu ma-as risca ... ca e cam sufocat de melanoides tuberculata....

Juwel
19-12-2007, 19:10
Da-i naibii de melanoizi. Ia plantele si nu mai fa nazuri, de melci scapi tu dupa aia daca n-or crapa singuri de la nitriii tai.
Mai incearca cu NITRIVEC de la Sera, este o biocultura, nu este chimica. Are efecte benefice cu siguranta. In cateva zile daca respecti ce scrie in prospect ar trebui sa fie OK. Dar fii atent: ai sa ai surprize dupa aia. O sa-ti moara pestii aparent fara motiv. Numai exemplarele mai putin rezitente, cu toate ca la NO2=5 e deja camera de gazare acolo.....
Arunca si vreo 2 Bactozym de la Tetra in filtru. E suport pentru bacterii. Tot bio.

A, si inca ceva. Roaga-te.

djphazer
19-12-2007, 19:20
mersi pt sfaturi ... m-am gandit inca de la inceput la o cultura de bacterii ... dar nu am gasit si nici nu am avut timp sa mai caut ... plantele chiar trebuie ... in seara asta sper sa dau de gagiu sa iau niste plante de la el ... problema e ca am 2 filtre de 240 respectiv 320 l/h in bazin de 54 de litri ... se prind plantele ? nu sunt curentii prea mari ?

Juwel
19-12-2007, 22:54
Cam mare filtrarea dupa parerea mea. Daca trece apa de vreo 5 ori (aprox) prin filtru intr-o ora, ar trebui sa fie ok. Dar aici intervin multi factori, nu numai debitul. De exemplu tipul de filtrare: mecanic, chimic sau bio? Sau toate trei? Deci tu decizi daca le tii sau ramai cu unul din ele...
Daca orientezi fluxul de apa catre un obstacol, mai "rupi" curentul format. Plantele se vor fixa cu siguranta.

Dar eu cred totusi ca ai curenti prea mari de la cele doua filtre.

Apropos, bacteriilor alea le trebuie un suport sa se dezvolte si sa formeze colonii. Adica medii filtrante speciale. Altfel Nitrivecul e degeaba.

djphazer
19-12-2007, 23:43
pai nu se dezvolta pe buretele filtrului si pe pietris ?
al 2-lea filtru (cel de la aquael) este orientat spre spate-sus si debitul este reglabil ... deci se pierde mult din curenti ... iar cel de la eheim e slab rau (o scrie 240 l/h dar nu e nici pe departe debitul asta) ...

Juwel
19-12-2007, 23:46
Pietris, burete, plante etc. numai sa nu fie burete pentru filtrare mecanica. Eu in locul tau pana se stabilizeaza as pune si un burete bolborositor de ala de 2 lei din piata. Nici nu stii ce bun este ca mediu de dezvoltare pt bacterii, pe cat e de urat pe atat e de eficient.

djphazer
20-12-2007, 00:05
pai daca e un mediu de dezvoltare bun .... nu prea ar fi bine .... ca la momentul cand o sa renunt la el .... o sa il scot cu bacterii cu tot....si dup-aia poate iar o sa am dureri de cap .... am pus o piatra de aer exact sub unul din filtre sa fie acolo oxigen pt bacteriile alea aerobe sa o duca bine :)

djphazer
20-12-2007, 21:00
te rog sa imi spui si mie cum fac cu nitrivec-ul ... ca pe flacon scrie ca pestii trebuie introdusi in acvariu la 24 de ore dupa prima dozare ... si dupa cum ti-am mai spus ... nu am unde sa tin pestii :(