PDA

View Full Version : Ajutor lumina....



JustMeSofosmi
14-02-2012, 10:24
Salutare,

Am achizitionat de cateva zile un balast electronic Balast-electronic-T5-2-x-24W si doua neoane t5 de la JBL: Tropic si Natur (de 438 mm). Problema e ca dupa ce am facut toate legaturile asa cum scrie in schema neoanele nu se aprind. Unul din ele se aprinde de doua ori pentru 1 secunda de fiecare data si apoi ramane stins iar celalalt doar putin da senzatia ca s-ar aprinde dar nu o face si apoi ramane stins.

De pe schema balastului acestea sunt legate in paralel deci nu au nici o treaba unul cu celalalt...

A mai patit cineva asa ceva? Stiti cumva care ar putea fi cauza?

Multumesc.

scifficus
14-02-2012, 11:21
Pune o poza de pe droser unde arata cum se fac legaturile.

adrian_b
14-02-2012, 18:45
- daca unul din tuburi este defect nici celalalt nu se va aprinde chiar daca este bun

- vezi sa nu cumva sa fi legat capatul unui tub pe o sectiune, iar celalalt capat pe alta sectiune,

trebuie legate asa:

9 si 10 la un filament, 11 si 12 la celalalt filament al aceluiasi tub

13 si 14 la unul din filamentele celui de al doilea tub, iar 15 si 16 la al doilea filament al celui de al doilea tub

@scifficus, se leaga fir la fir nu exista legaturi/legatura comuna

scifficus
14-02-2012, 21:01
Sunt drosere care folosesc 7 fire pentru a face legatura la cei 8 pini ai tuburilor. De aia intrebam. Poate le incurcase pe acolo.

JustMeSofosmi
02-03-2012, 09:15
Mersi de raspunsuri. Pana la urma i-am gasit buba. Unul din neoane era ars.... Am fost inapoi la cei de la magazin si mi l-au schmbat si acuma e lumina in acvariu... si plantele si pestii sunt fericiti.