PDA

View Full Version : Fecale



djphazer
16-12-2007, 02:03
as avea si eu o intrebare referitor la fecalele din apa ... cum pot sa scap de ele fara sa fiu nevoit sa schimb partial apa ? nu imi permit un aspirator de substrat in genul celui de la Eheim (180 ron) si cel care se conecteaza la o pompa de aer (Sera ~27 RON) nu gasesc in Constanta ... iar la volumul bazinului meu (54 L) daca ma apuc sa aspir cu furtunul cu palnie ... dupa ce aspir putin ... deja raman fara apa ... ce solutii puteti sa imi dati ? multumesc anticipat

Stranger
16-12-2007, 03:22
Aspira cu un furtun cu diametrul exterior de 9-11mm pe care-l adaugi la o teava a carei lungime depaseste cu ca. 10cm inaltimea acvariului, si care are diametrul interior de maxin 6-7 mm. Nisipul care-l aspiri o data cu apa il speli si-l torni inapoi in acvariu, acolo unde crezi ca lipseste. Daca nu vrei sa tragi si nisipul, poti sa atasezi o teava cu diametrul interior de ca. 20-25mm la capatul cu care aspiri. Ar fi mai bine daca ar fi transparente!

Juwel
16-12-2007, 05:36
Dupa descrierea substratului de la semnatura ta, adica bob de orez, reiese ca orice tip de mizerie pe care o ai in acvariu ramane PE substrat, nu intra in adancime. Deci sifonarea in cazul tau poti sa o faci si cu un furtun extrem de subtire, gen cel de la pompele de aer, numai ca iti trebuie putina rabdare. Iar la acel diametru, scoti toata mizeria dand afara 3-5 litri de apa.
Conditii:
1. Substratul sa aiba panta catre fata, astfel incat vei sifona pe o singura linie, paralela cu fata acvariului.
2. Pietrisul sa fie intradevar bob de orez, in acesta nu patrunde mizeria. Eu am asa ceva la un acvariu si stiu ce zic. Dar mai stiu ca m-a costat o punga de 2,5 kg 8 lei. Deci la (sa zicem) 10 kg 32 lei. Import Italia. Marime fix cat bobul de orez, toate elementele egale. De asta e? Pentru ca la mine, dupa 8 luni de la setup nu am ce sifona la el totul se duce in filtru prin miscarea apei.
3. Acvariul sa nu fie suprapopulat, pentru ca tocmai din cauza ca mizeria nu poate patrunde in adancime si ramane la suprafata, putrezeste si la orice "dat din coada" a pestilor in apropierea substratului se formeaza un nor care tulbura apa.
4. Sifonul de la Sera se poate comanda pe net la un pret rezonabil. Numai ca pompa de aer care il pune in functie trebuie sa aiba debit mare ca sa faca treaba.
5. Curata filtrul din dotare de cate ori este nevoie, altfel dupa cateva zile incepe colmatarea si nu mai vezi efectele. La nevoie (suprapopulare) suplimenteaza filtrarea cu inca unul, de preferat cu teava de colectare care trage de pe fund.

PS Vad ca vrei creveti. La pestii pe care-i ai tu acolo crevetii inseamna hrana vie. Nu e rau, dar e cam scump.

djphazer
16-12-2007, 13:06
ca si filtrare... am dublu cat e necesar ... nu e chiar cat bobul de orez ... este cel de la Evidecor 3-5 mm ... 3 lei/kg ... probabil ca voi comanda aspiratorul de la sera pe net ... ca si-asa am 2 pompe de aer care stau degeaba

creveti nu ma sfatuiesti sa-mi iau ?! care din speciile care le am gusta din ei :grin: ? ca si-asa vreau sa mai dau din ei (pestii) ca e cam suprapopulat ...

razvan
16-12-2007, 19:46
ca si filtrare... am dublu cat e necesar ... nu e chiar cat bobul de orez ... este cel de la Evidecor 3-5 mm ... 3 lei/kg ... probabil ca voi comanda aspiratorul de la sera pe net ... ca si-asa am 2 pompe de aer care stau degeaba ...

cam mare granulatia, si normal ca favorizeaza acumularea de mizerii.
incearca sa schimbi substratul cu unul cu granulatie mai mica ... "spartura de bob de orez"

realoz
16-12-2007, 20:53
eu am un aspirator de substrat de pe la Resun daca nu ma insel cumparat de pe piata care se conecteaza la o pompa de aer ,isi face treaba binisor (cred ca se poate si mai bine)si am dat doar 20 ron!

djphazer
16-12-2007, 22:32
@realoz ... ceva de genul caut si eu .... dar nu gasesc ...
@razvan ... sa zic mersi ca am gasit si asa ... ca am umblat peste tot si nu aveau decat colorat ... ori daca creezi un biotop ... il faci cap-coada ... ar fi aratat urat colorat asa ...

realoz
20-12-2007, 00:05
caut un aspirator il cumpar si il trimit la constanta prin cineva !

djphazer
20-12-2007, 00:13
daca ai putea chiar te rog ... ai id`ul meu pe PM

Juwel
20-12-2007, 04:57
Realoz: vezi ca are nea Mitica (din partea opusa lui Sandu) in vitrina aia pe peretele halei. E o scula buna, am si eu, numai ca trebuie o pompa de aer ceva mai puternica ca sa faca treaba mai repede.

realoz
20-12-2007, 22:09
de acolo lam cumparat si pe al meu !

White_wolf
29-12-2007, 12:18
Eu am un furtun destul de gros si ca sa nu trebuiasca sa schimb multa apa ,pun la capat....un ciorap bine spalat cu apa, legat cu o prinzatoare de par :lol: ...dupa ce aspir fecalele/mancare in exces torn apa inapoi....!!! asta doar cand aspir substratul, nu cand fac schimburile de apa!!!
i'm a freak! :lol:

djphazer
29-12-2007, 16:05
e buna ideea .... eu am mai incercat cu o sita ... si cu servetele in ea .... dar .... apanu se scurgea destul de repede si tot pe langa sita curgea ... si uite asa munceam eu de pomana....