PDA

View Full Version : femela guppy care "pluteste"



Temerarul
13-12-2007, 18:30
Stiu k poate o sa va amuze topicul... dar pe mine nu. Azi dimineatza am observat k femela de guppy ce trebuia sa nasca statea in plan orizontal si nu vertical cum e normal... si de fiecare data cand incerca sa inoate se ridica la suprafata k un peste pe moarte.

Singura solutie si idee care mi-a venit in minte a fost k poate e din cauza k e f aproape de a face pui si k sa declansez travaliu am mutat-o intr-o sticla(singurul lucru la indemana). Am ajuns acum seara si am vazut k a nascut vreo 14 pesti din cate cred k jumate sunt morti, iar femela nu mai are pozitia aia pe o parte, dar inca se ridica la suprafata si vad k are dificultati in a sta intre ape.

I s-a mai intamplat la cineva, e de la travaliu sau e posibil sa imi moara?

AirBoy
14-12-2007, 15:48
;new43

Asa am patit si eu, la mine nu era nici o icra dezvoltata.... nu stiu de ce. Xiphorele au nascut cat jumatate din armata otomana...

XiFo
14-12-2007, 18:37
;new43

Asa am patit si eu, la mine nu era nici o icra dezvoltata.... nu stiu de ce. Xiphorele au nascut cat jumatate din armata otomana... icra la guppy? :shock:

Zytahar
14-12-2007, 22:31
din cate stiu tot prin icre se inmultesc si guppy, doar ca sunt fecundate in interiorul femelei si apoi se dezvolta tot in interiorul ei, pana cand puii sunt gata sa iasa.

AirBoy
15-12-2007, 19:43
@Xipho, da, icre la guppy. Mai studiaza inainte sa scrii prostii, ca doar is pesti, nu mamifere!

XiFo
15-12-2007, 20:01
@Xipho, da, icre la guppy. Mai studiaza inainte sa scrii prostii, ca doar is pesti, nu mamifere! nu inteleg ce prostie am scris,eu doar am intrebat..dar ma rog..nu mai comentez

Temerarul
16-12-2007, 12:39
nu conteaza ce au scris... exista icre si la guppy si intradevar se fecundeaza interior.

problema mea este k femela respectiva a nascut (chiar daca jumatatea au fost morti) am vazut k ii era mai bine manifesta doar un comportament ciudat prin care dadea impresia k plutea la suprafata apei, dar nu mai statea pe o parte. Am crezut k isi revine, dar dupa inca o zi si-a strans coada.

Am schimbat apa si am sperat sa ii fie mai bine. Nu si-a revenit, dar macar si-a deschis codita.

Daca ati mai patit la fel sau ceva similar sa imi ziceti. E singura care manifesta comportamentul asta dintre guppy din acvariu.

XiFo
16-12-2007, 13:33
am avut si eu o pestoaica ca a ta...a facut in jur de 50 de pui si statea la suprafata si inota pe o parte...nici nu avea forta sa se miste..pana si curentul de la aer o izbea...si a 2 zi a murit...

Temerarul
16-12-2007, 16:38
exact... nu are forta sa se miste... dar vad k e asa de 4 zile si nu a murit... am vazut k nici de mancat nu mananca bine... totusi s-a hranit putin.

Zytahar
16-12-2007, 21:58
e posibil sa fi fost fecundata prematur, inainte sa ajunga la maturitate... e o problema la guppy, sunt tinuti puii la comun si apar sarcini inainte de vreme si atunci organismul femelelor nu rezista...

Temerarul
18-12-2007, 20:13
;new43 she's dead :(

XiFo
18-12-2007, 21:05
D-ZEU s-o ierte! condoleante :cry: