PDA

View Full Version : varietati carasi



kpac
07-01-2012, 21:28
Dupa experientele voastre cu acesti pesti care vi se par mai rezistente ?

Ecart
07-01-2012, 23:19
Fantail

Eu pe unii ii tineam si fara incalzitor in mai multe anotimpuri

Dar ai grija la cat dai de mancare si mai ales la clor/amoniac.. sa nu cumva sa fie afectati de astea, caci va fi dificil sa-i faci sa-si revina.

ddalcu
08-01-2012, 00:35
Carasii sunt pesti de apa rece, deci oricum nu au nevoie de incalzitor daca ii tii in casa.

Ecart
08-01-2012, 02:24
Eu iarna ce-l mai bagam in priza. In rest, mai mereu era scos.

Surprinzator sau nu, cory paleatus rezistau usor ( probabil ca luandu-se si dupa temperatura camerei, temperatura nu se ducea sub 18 )

Catalin41DTS
09-01-2012, 21:25
Intrebarea era ..... Care varietate de carasi este mai rezistenta ?
Fantail ??? Credeam ca vorbim de varietati de carasi ...
Eu unul cred ca cei "verzi" din oricare ar fi varietatea (eu n-am vazut decat Ryukin), sunt cei mai rezistenti. Mai pe romaneste carasii care seamana cu cei autohtoni. Garantat !!!
Cresc cel mai repede, au cozile cele mai frumoase ...(faceam o pondere, fata de ceilalti), dar .... sunt "verzi".

bogdan.filip
09-01-2012, 22:58
Din experienta mea, toti sunt rezistenti la temperaturi scazute. In ceea ce priveste calitatea apei, nu i-am testat pana acum si fac tot posibilul sa evit un test de genul asta.

drdiscus
12-03-2012, 17:05
Intrebarea era ..... Care varietate de carasi este mai rezistenta ?
Fantail ??? Credeam ca vorbim de varietati de carasi ...
Eu unul cred ca cei "verzi" din oricare ar fi varietatea (eu n-am vazut decat Ryukin), sunt cei mai rezistenti. Mai pe romaneste carasii care seamana cu cei autohtoni. Garantat !!!
Cresc cel mai repede, au cozile cele mai frumoase ...(faceam o pondere, fata de ceilalti), dar .... sunt "verzi".

Carasii cu cat sunt mai lucrati genetic cu atat sunt mai sensibili.Nu culoarea da sensibilitatea, ci forma corpului, a capului, a solzilor... .Carasii simpli rosii sunt cei mai rezistenti.Cei "verzi" la un moment dat devin si ei rosii, albi portocalii.... .

kpac
25-03-2012, 11:42
ca sa nu mai deschid un thread o sa postez tot aici nelamurirea mea. de ceva timp 2 carasi il tot fugaresc pe al 3 lea non stop. nu i-am mai vazut asa pana acum . se joaca sau ce ?

http://www.youtube.com/watch?v=L7MkJtaz8Fw

Catalin41DTS
25-03-2012, 13:30
Cred ca tocmai ai descoperit singur ca ai 2 masculi si o femela.
Pune un gratar pe fundul acvariului ....si bafta la inmultire


Cu stima,
Catalin

kpac
25-03-2012, 13:52
sunt cam mici .. de aceea nu ma gandeam la inmultire .. ce fel de gratar ?

Arsen
25-03-2012, 14:05
Poti face tu un gratar din plasa folosita pt amorsari,banuiesc ca stii la care ma refer,bafta!

kpac
25-03-2012, 15:30
da, m-am prins, insa ma gandesc ca momentan nu as vrea sa reuseasca pt ca nu am acvariu pe masura. ms pentru raspunsuri. o sa imi fie de folos la urmatoarea lor incercare :P

Catalin41DTS
25-03-2012, 19:08
Se pune o plasa (gratar) pe fundul bazinului, pentru ca atunci cand icrele cad sa nu fie consumate de carasi dupa depunere. Daca sunt mici nu inseamna ca nu sunt la maturitate ....

Cu stima,
Catalin

vtibi
09-04-2012, 10:56
revenind la rezistenta la frig, tocmai am cumparat 3 carasi red cap cap de leu care care au iernant intr-un iaz. Am mai vazut si la altii in iaz carasi oranda si alte varietati care au iernat afara cu cometele

drdiscus
09-04-2012, 13:49
Cei 3 carasi red cap au aripa dorsala?