PDA

View Full Version : Droser pentru lampi de tip PL



Andariel
03-01-2012, 21:10
Hey !

Dupa o lunga absenta din domeniul acvaristicii am decis sa "revin" sub lumina reflectoarelor. Pentru inceput am achizitionat un acvariu Hailea A50 (i-a placut prietenei mele cum arata si asa a ramas) si nimicurile aferente (filtru extern, co2, etc.....). Dupa ce am pus totul cap la cap, am ajuns la concluzia ca fluxul luminos este insuficient pentru piticii mei pe creier (adica H.Cuba). Lampa originala este un tub PL alb-albastru de 24W; ma bate gandul sa achizitionez un tub de 55W ( http://iluminat-special.ro/product_info.php?cPath=1_237_239&info=p722_MASTER-PL-L-55W-865-4P-1CT.html&XTCsid=a3670a73dd248039c8e0313cc8d02a59 ). Totusi, noul tub va trebui alimentat de la un nou droser; droserul existent acum in capacul acvariului nu permite aceasta modificare. Vreau sa mentionez ca doresc sa pastrez design-ul capacului (fara tiganii inutile) adica sa inlocuiesc doar becul si droserul. De aceea am urmatoarele intrebari la care nu am gasit inca un raspuns: oare droserele electronice alea ordinare care "merg" la tuburile fluorescente ar functiona si la un astfel de bec ? Aveti cunostinta de vreun droser care sa ocupe foarte putin spatiu (sa intre in locasul original din capacul acvariului) ? Aveti cunostinta de orice improvizatie care ar putea rezolva problema mea ?
Ah'....nu are legatura cu subiectul, dar mentionez ca voi cauta sa inserez sub bec si un reflector intr-un mod subtil.

Cheers !

aLLLx
03-01-2012, 23:23
Nu ai precizat dimensiunile locasului vechiului drosser. In josul paginii pe care se afla lampa pe care vrei sa o cumperi este indicat si drosserul potrivit pentru aceasta, poate se incadreaza in dimensiunile capacului tau.

ANDREI.B
04-01-2012, 00:54
merg si droselele alea "obisnuite" dar nu pentru mult timp. ori se arde lampa ori droselul. cel mai repede droselul, pentru ca nu va putea suporta puterea care trebuie sa o "scoata".

Andariel
04-01-2012, 10:49
Nu ai precizat dimensiunile locasului vechiului drosser. In josul paginii pe care se afla lampa pe care vrei sa o cumperi este indicat si drosserul potrivit pentru aceasta, poate se incadreaza in dimensiunile capacului tau.

Am observat ca in pagina respectiva se afla si un droser, dar din pacate este foarte mare. Locasul din capac este o "cutiuta" sa zic cam de 10 x 5 x 4 (lungime x latime x inaltime).

aLLLx
04-01-2012, 13:01
Am observat ca in pagina respectiva se afla si un droser, dar din pacate este foarte mare. Locasul din capac este o "cutiuta" sa zic cam de 10 x 5 x 4 (lungime x latime x inaltime).
Drosserul are 28 X 3 X 3 cm (adica e lung si plat) mi-e greu sa cred ca nu gasesi un loc in capac unde sa-l inghesui. Pune o poza cu capacul poate iti dam ceva idei.