PDA

View Full Version : Sfaturi pt un Oscar



marian_radu_daniel
29-11-2007, 12:07
L-am primit de vreo 4-5 zile si nu stiu cu ce sa-l hranesc...nu prea mananca...am vazut ceva filme pe youtube si am vazut ca sar repede la macare...tot ce-i incape pe gura...dar asta sta foarte neinteresat...

harry-ab
29-11-2007, 12:14
O fi stressul de vina....Da si tu ceva detalii....

marian_radu_daniel
29-11-2007, 12:31
pai nu se ridica la suprafata sa ia mancarea...ii trece mancarea prin fata si nu casca gura....fuge de imaginea lui din oglinda....nush ce sa-ti mai zic...daca e stresat ce sa-i fac? doar sa-l las in pace sau trebuie discutat frumos cu el :lol:

harry-ab
29-11-2007, 13:04
Hai serios acum, incearca sa dai niste detalii pertinente. Ex.:marimea bazinului, calitatile apei, iluminat, plante, colocatari...de cat timp a aparut comportamentul pe care-l discutam....
Fara aceste detalii te poti trezii cu raspunsuri de genul:"poate nu ii e foame..."sau "suntem in postul Craciunului".

marian_radu_daniel
29-11-2007, 13:35
Ok...am glumit putin pt ca sincer nu prea stiam anume ce detalii vrei...
Acum serios: - pai acvariul are L 100 cm l 35 cm h 45
- calitatile apei: apa e jumate pusa acum 3 zile si tratata cu aquatan si restul e apa in care statea cand l-am luat de la vanzator...nu i-am facut nici un test de ph, duritate etc etc....Filtrarea o fac cu un filtru extern Serafill 900
- iluminat nu are inca (inca ceva care vroiam sa intreb aici...ce as putea folosi...nu pt plante ca oricum nu pun...pt ambianta....am vazut poza cu acvarii care au apa cu o nuanta de albastru)
- nu are plante naturale...are o planta artificiala si niste pietre
- colocatarii sunt cei din poza...nu stiu exact ce sunt(i-am primit pe toti)
http://rapidshare.com/files/73077794/DSC00739.JPG.html
- are comportamentul asta de vreo 5 zile...initial persoana respectiva mi i-a dat intr-un acvariu de 90 litri care nu era prea lung...dupa 2 zile i-am bagat in asta mai mare care are dimensiunile mai sus
Multumesc anticipat

harry-ab
29-11-2007, 14:05
Pai acum cat de cat te pot asigura ca se va "da pe breazda" in cateva zile. Acvariul e destul de incapator , apa e proaspata. singura chestie care ti-o sugerez e sa-l intrebi pe fostul proprietar cu ce il hranea, care era hrana favorita. Oscarul e unul dintre pestii de acvariu care-si recunoaste stapanul, s-ar putea sa-i lipseasca...dar se va invata cu tine stai linistit. Incearca o bucatica de file de peste, o boaba de mazare verde,poate il convingi....
Ceilalti colocatari sunt cĂ*chlide da Malawi, nu se potrivesc din punct de vedere"geografic" cu oscarul, ca marime si comportament nu cred sa fie probleme atata vreme cat ii tii in apa de calitate medie-oscarul prefera apa moale si slab acida pe cand "malawienii" sunt pesti de apa dura si alcalina.
Tuburi care scot in evidenta coloritul pestilor sunt destule, Aqarelle de la Philips e unul dintre ele, cu pret rezonabil.Fa schimb de apa saptamanal la ei, o sa se simta bine.

marian_radu_daniel
29-11-2007, 16:11
Pai fostul proprietar il hranea cu Sera Goldy color(niste granule rosii) si cu niste niste chestii cilindrice maronii(pe cutie scrie FD Tubifex tot de la Sera dar nu stiu daca e cutia lor). Are ceva daca mai pun 2 scalari(au 4-5 cm lungime si 6-7 cm inaltime)? Ii am in alt acvariu pe care urmeaza sa-l dau si parca i-as pastra si am mai citit ca se impaca cu oscarul

harry-ab
29-11-2007, 16:15
Cel mai bine sa tii oscarul cu alt oscar...cu toate ca bazinul tau e cam mic....pt mai multi. Scalarul nu se chiar impaca cu oscarul...

nsdamian
30-11-2007, 07:48
Cumpara de la magazinele cu articole de pescuit,momeala vie,"viermisori ,larve de musca) si incearca-l cu asa ceva.Daca nu pune botul ,atunci singura speranta este asteptarea si rugaciunile.