PDA

View Full Version : filtru de substrat - proiect nou :)



Dan Hīncea
24-11-2011, 15:08
pentru ca unul dintre colegii forumisti (sper sa nu ramanem doar la stadiu de "colegi de forum" foleste la scara ultra mega super -larga unul, m-am gandit sa experimentez si eu, mai intai pe un nano, un filtru de substrat.

materiale folostite:

teava 16 mm diametru
cot plastic
un filtru intern - stiu ca ar fi fost mult mai bine unul extern dar nu am materiale sa bricolez unul pe loc)
si..
o bucata placa (mica) de policarbonat - plastcul acela semi-transparent care se foloseste la garduri, sere... alte chestii (pt cine nu stie)

ca sa intelegeeti mai bine atasez o poza
12094


dupa cum sper ca se vede, in teava am dat gauri care corespund cu structura canelara a policarbonatului - in care voi da evident niste gauri mai mici decat pietrisul

rezultatul final va arata ceva in genul asta ...sper
decamdata am lipit teava de policarbonat - asteptam sa se usuce siliconul

12095

Busuioc
24-11-2011, 21:39
doar o intrebare de incepator : daca dai gaurele mici in policarbonat si ai un acvariu bine plantat radacinile plantelor nu ajung cumva sa infunde gaurile ? ca ma gandeam si eu sa fac ceva asemanator pentru un 180L . dar sistemul al fi fost mai costisitor la ce m-am gandit eu ca materiale .

acvariulcucarasi
24-11-2011, 22:30
super ideea , am vazut o ""inventie"de genu asta la un petshop era chinezarie, dar erafacuta de-a gata, plus ca era modulara, puteai sa extinzi reteaua cu mai multe pad-uri, am ezitat s-o cumpar atunci, tocmai ce setasem nano-ul si acum stau cu gandul, abia astept sa vad ce iese la tine in acvariu, e solutia perfecta pentru acvariile mici unde nu prea reusesti sa sifonezi cum trebuie substratul.
@Busuioc mai mult ca sigur ca radacinile vor preferea acele gauri unde ajunge un mic curent de apa, ce am vazut eu era la un acavriu de ciclide si nu avea aceasta problema, ramane de sescoperit, ma alaturi tie in asteptarea finalizari acestui proiect

Dan Hīncea
25-11-2011, 09:48
Nu de radacinute ma tem cel mai tare ca vor infunda gaurile, ci chiar de pietrisul pe care-l voi folosi ca substrat- care este exact ca in celalt acvariu (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?38510-Primul-reset). Peste cca 2cm de pietris as mai adauga inca vreo 3 de manado, dar imi e teama sa nu ajunga acest manado pe placa, desi este mult mai usor decat. Am dat multe gauri in acel policarbonat la distanta de cca 15 mm - pe lungimea canelurilor, la fiecare a 2-a canelura (deci tot cam la 15 mm). Dupa cum se observa in prima poza, gaurile din teava de distributie corespund cu fiecare al 2-lea spatiu.

Va trebui sa "confectionez" si un "pahar" pe care il voi umple cu bureti - asa cum se vede in a 2-a poza (cel pozat nu poate fi folosit pentru ca are mai multe gauri pe fund si n-ar mai trage si din substrat).
Fitlru (defapt pompa) este un aquael fan1, dat la minim sau aproape de minim. E cam urat si cam mare dar altecva nu am iar bani nu vreau sa bag deloc in aceasta incercare. Daca va functiona asa cum sper vom face si modificari estetice :)


Voi reveni diseara cu impresii si poze dupa ce-l bag in acvariu - sper ca pana atunci sa se usuce siliconul suficient.

p.s. vreau sa repet ca nu este ideea mea. sistemul, mult mai dezvoltat, l-am vazut la altcineva. daca acesta va vrea, isi va prezenta singurel creatia.
Eu doar plagiez un sistem care imi pare eficient - si incerc sa-l adaptez la nivelul nano-ului.

acvariulcucarasi
25-11-2011, 10:50
multa bafta , inca odata, u ar merge pus peste un pad din material poros, gen bureti filtru, e foatre posibil sa se infunde placa de poli pe anumite canaluri, si sa nu mai ai o filtrare uniforma. Oricum abia astept sa vad la tine si apoi poate imi fac si eu unul.

Dan Hīncea
25-11-2011, 11:03
Buna idee, dar in asta mic (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?34622-primul-meu-proiect) in care vreau sa experimentez nu prea am loc de burete grosier (de-ala as pune) fiind foarte putin inalt - doar 20 cm. Cred ca dau o tura de petshopuri sa vad poate gasesc un vulcanit. nu vreau sa stau cu frica infundarii.

Ar fi mai fi solutia unui pietris mai mare (2-4 mm) pe care il am, dar sincer nu prea imi place culoarea. Ma gandesc sa renunt la aspect sa vad functionalitatea - desi pietrisul nu are aceeasi porozitate ca vulcanitul (sau manado) deci as pierde la capitolul filtrare bio (prin substrat)

offfff... cat de nehotatrat sunt ... sau nu .... :|-

reisz-medre
25-11-2011, 14:41
Eu folosesc aceste filtre de substrat la două din acvariile mele şi sunt foarte mulţumit de ele. Sunt filtre Resun, la un preţ modic de vreo 23 lei (se găsesc pe site-uri specializate). Grătarul este format din bucăţi, deci poţi să-l montezi după cum vrei. Eu am montat pe ţeava, un cap de pompă pentru a trage apa de sub grătar, astfel īncāt mizeria rămāne īn nisip (granulaţie 2-4 mm) obţinānt astfel o biltrare biologică, iar o dată pe săptămānă aspir şi nisipul cu un aspirator de substrat.

Dan Hīncea
25-11-2011, 15:30
Am inteles, stiu sistemul dar intentiam mea nu este ca mizeria sa ramana in substrat, ci sa creez un substrat fertil dintr-unul inert, prin circulatia apei - in care, desigur, fertilizez. Mizeria este treaba buretilor /perlonului. din ce am citit, referitor la filtrarea in substrat se pare ca aceste filtre nu se recomanda acvariilor plantate - dar ochii mei au vazut o alta ...realitate.
Sa nu-mi fi share-uit tot know-how-ul ? ... Sa fi pastrat mici secrete?

@reisz-medre - ai un acvariu plantat? si daca da, cum le merge plantelor?
poti sa-mi dai un link cu acele site-uri? eventual pe pm sa nu se considere reclama ...multumesc

Dan Hīncea
26-11-2011, 04:11
gata ... l-am pus la treaba.

problema 1. cum imi dau seama ca functioneaza? nu pe bune! pompa scoate (si ce scoate - e mult prea mare) dar cum ma asigur eu ca trage pe unde vreau eu? =))
problema 2. e prea mare filtru (aquael fan 1) face o furtuna
problema 3. am vorbit cu Claudiu si m-a statuit sa pun in-ul in bazin si out-ul sa treaca prin substrat - adica invers decat am facut eu, fortat fiind de dispozitivele pe care le aveam
un filtru extern mi-ar fi permis sa fac si asa ... si altfel

pana una alta hai sa pun poze - vedem peste cateva zile cum si daca merge si daca face ce trebuie

12122

12123

nu ma certati nu am talente de aquascaper.

acvariulcucarasi
26-11-2011, 13:53
e cam mare un fa n 1, poate se mai colmateaza in timp si nu va mai fi asa furtuna
problema 3 siur iti va infunda "sita" daca nu pui un burete la in, si ajungi tot la un filtru intern, sau incearca cu unul tip cascada pe principiu ales de tine cu in-ul pe absortie din sita

mihai2002
28-11-2011, 12:11
Interesanta ideia ta practic renunti la fertilizarea din substrat dar compensezi in masa apei iar circulatia duce apa bogata in nutrienti la radacina
Acum stau si ma gindesc oare nu ar fi mai bine sa impingi apa prin filtru decit sa o tragi,intr-un bazin mai populat mizeria ar intra mai adinc in substrat decit e normal datorita circulatiei apei
Oare ar merge extins intr-un bazin mai mare sa zicem ceva de genul 120/45, ma intereseaza in detaliu cum ai facut legatura intre policarbinat si teava de plastic

Dan Hīncea
28-11-2011, 13:54
Intr-un bazin mare l-am vazut pe sistem! In ditamai cada de peste 900 l. Dar acolo erau niste tevi din 7 in 7 cm. Eu am folosit policarbonatul pentru ca mi-a fost la indemana.
Operatiunea a fost in pasii urmatori
taiat placa policarbonat cat se poate de drept - jmirgheluit fin cu hartia de jmirghel pusa pe teava - pentru ai da o usoara curba in sectiune - sa se muleze fix pe teava
taiat teava la dimensiunea placii -
insemnat pe placa si pe teava - la fiecare al 2-lea spatiu (poza 1 si 2)
gaurit teava
lipit teava cu banda adeziva in 3 locuri (se vede in poza 1)
lipit cu silicon de acvarii teava de placa
uscare
scos banda adeziva
completare cu silicon.

cam asta e.
exact asta era ideea! fara sol fertil - dar cu fertilizare in coloana de apa ... care prin circulatie asigura papica la nivelul radacinutelor
despre sensul in out am mai spus - eheim (care produce un astfel de filtru) recomanda sensul invers decat il am eu. la fel si Claudiu Truta mi-a recomandat. si asa as fi facut daca aveam un filtru extern la indemana.

m-am grabit si nu am pus vulcanit (nu am gasit in 3 petshopuri) si am pus manado care e f marunt si este posibil sa se colmateze. il las 2-3 saptamani, vad ritmul de crestere al planutelor si ma voi hotara atunci daca schimb sau nu.
deocamdata i-am pus si o bomba - lumina 11w 865 bec economic noname.
Il fortez destul de tare! lumina cca 1w /l, fertilizez cu micro si macro Cristi Ionescu de 4 ori cat ar trebui, 1 bula pe sec Co2
Am facut poze de detaliu. sa pot urmari si compara si ... sa va tin la curent :)



l.e. si cred ca merge la 120/45 cu policarbonat si teava se 16 mm (electrica). dar l-as face pe lung si cu tevi pe ambele parti (deci cu 2 in-uri - sau out-uri)- asftfel ai siguranta unei circulatii bune la niv subtratului (asta mi-a venit acu :)) )

Dan Hīncea
30-11-2011, 15:26
la 8 zile de la start.


12213

acvariulcucarasi
30-11-2011, 16:10
cum este debitul la filtru? s-a mai micsorat(semn al infundarii orificiilor)?

Dan Hīncea
30-11-2011, 17:38
Din fericire ...sau dimptriva, nu s-au modificat parametri debitului.
Nu se observa o "explozie" - dar nici nu ma asteptam.
Am adaugat, dupa cum se vede si o byxa mica, si cateva fire de Rotala boschii (cel putin asa scria pe eticheta) salvata dintr-un bazin cu pirnanha de la hb.

Conditii: Lumina 15w 865 (bec economic), Co2 de la o bomba noua (1.5b/sec), micro si macro Cristi Ionescu (4 * doza recomandata de el), temperatura 20-21 gr C (cam mica).
Deocamdata apa se pastreaza curata, abia astept sa vad ce se va intampla atunci cand tot substratul se va transforma in mediu filtrant biologic.
Nici nu are cine-i face mizerie - in conditiile de CO2 si fertilizare pe care le-am enumerat nu m-am indurat decat de vreo 5 melci physa (de la 12 la 3 mm) + cativa fulgi de hrana pe zi.

Urmatoarea miscare e confectionarea unui filtru extern micut, in care voi arunca cel putin 2 bureti din "buteli I" si "butelia II" (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?31880-filtru-extern-DiY-cum-as-vrea-eu-VS.-cu-ar-trebui%21/page4)

mihai2002
02-12-2011, 08:43
Interesanta treaba asteptam sa vedem rezultatele, eu ma pregatesc de un restart cred ca dupa sarbatori si stau in cumpana daca sa folosesc substrat fertilizant sau ba ,problema este ca pietrisul pe care il am la indemina este cam fin pentru plantate 0,5-2mm si probabil se va forma hidrogen sulfurat datorita prostei circulatii a apei in schimb cu un bricolaj de asta a-si putea sa scap de problema respectiva
Eu ma gindeam la un sistem de tuburi de grosime mica 0,5 cm gaurite problema e sa gasesc conectori in cruce pentru tuburile respective sau poate chiar si furtunele pentru co2 ca sint mai solide gaurite si distribuite intr-o retea si conectate la un filtru care sa bage apa prin ele in felul asta evitinduse infundarea gaurilor

Dan Hīncea
02-12-2011, 09:07
egzista o solutie si pentru substrat mai finut! se numeste plasa de tantari :) peste placa de policarbonat

asa cum spuneam avantajele acestui tip de filtrare sunt urmatoarele: filtrare biologica folosind ca mediu substratul in sine, circulatia apei prin substrat elimina posibilitatea acumularii de gaze si incalzeste substratul in mod uniform.
ceea conduce la radacinute fericite.

si eu am in cap un reset al acvariului de 54 si utilizarea unui astfel de filtru de substrat legat la un filtru extern - dar care sa impinga apa prin pietris/vulcanit/volcanit ...
o alta varianta ar fi sa trec la un volum mult mai mare 180-250 l, dar cu acelasi sistem de filtrare: filtru extern + filtru de substrat (vulcanit/volcanit ...o alta varianta ar fi granupor -inca mai citesc despre el)

mihai2002
02-12-2011, 09:55
Plasa de tintari nu isi are rostul daca apa iese din tubulatura respectiva practic presiunea apei preintimpina infundarea gaurelelor indiferent cit de marunt ar fi pietrisul adica apa care iese prin gaurele inpinge afara granulele de nisip
Eu ma gindeam sa impart suparafata respectiva 125/50in patrate de aprox 20/20 si fiecare patrat sa aiba cite 3 laturi maturate de sistemul de furtune sau sa trag o serie de furtune dintr-un capat in altul pe lungime din 10-15 cm fiecare furtun gaurit din 10 in 10 cm numai ca fiind flexibile trebuie fixate cu ventuze cred ca la un incalzitor de substrat

acvariulcucarasi
02-12-2011, 22:48
eu deja ma gandesc sa pun asa ceva sub pietris , daca nu pentru beneficiile filtrari, macar sa scot apa pe acolo din cand in cand pentru a nu mai avea tot felul de mizerii(plus diferite gaze cum spuneati si voi) in pietris, sunt tare curios de asemenea la evolutia plantelor.

Dan Hīncea
02-12-2011, 23:17
la start
12339





la o saptamana de la start
12338

mihai2002
03-12-2011, 10:26
Eee rabdarica acvariul e proaspat ,dureaza oleaca pina prind radacini plantele cam 2 saptamini zic eu si abia dupaia se vede ce si cum
Oricum rau nu are ce sa faca
Tu zici de acvariul lui v.z ? de 900l ?si eu sint tare curios sa il vad mai ales daca are sistemul de care pomeneai mai sus

Dan Hīncea
03-12-2011, 12:05
Am luat ceva plante la victor. Are 2 bazine unul de 300 si unul de 900+. Cel de 900 + este spectaculos, nu neaparat prin "aquascaping" ci din punct de vedere al claritatii apei, al curateniei, al sanatatii plantelor.
Am rabdare... nu ma grabesc - nu stau in apa :) defapt ... stau in fiecare zi cu mainile in bazine =))
Eu cred ca in aproximativ 5-6 saptamani se va vedea intradevar ceva. Pun poze pentru ca e mai usor de urmarit evolutia. Poate ar trebui mutat topicul la jurnale (aviz mozilor/adminilor).

Ce pot sa spun, si nu se vede in poze, este ca limophila (sau ce fi aia) a facut radacinute albe si frumoase, la aproape fiecare smoc de parvula au inceput sa dea fire noi, chiar si dintr-o amarata de didiplis de 1.5 cm au inceput se dea frunzulite noi - deci treaba se indreapta catre ceva. Cu exceptia parvulei si a blyxei - cam toate plantele erau compromise - niste resturi, ca sa zic asa.
Din pacate temperatura joasa (cca 21 gr) nu ma ajuta in dezvotare si nici nu am de gand sa bag bani intr-un incazitor pt 10 l de ciorba de zarzavat - experimentala.

victor z
03-12-2011, 14:39
Cine este Dane acea persoana misterioasa de care tot vorbiti si care crezi ca nu ti-a spus toate secretele legate de filtrarea prin substrat,sa-l certam putin.

mihai2002
03-12-2011, 14:50
=)) Ia uite ... vorbeam de lup...dupa ce reclama ti sa facut apropo de o anumita cada in Hells Bells pe mine unu m-ai facut curios
Acum daca tot ai deschis discutia despre respectivul sistem de irigare a substratului vrem si noi oarece detalii
In special ma intereseaza modul de lipire a tevilor si sensul in care circula apa prin dispozitiv
Ps:Astept cu mare nerabdare o continuare in pangeea

victor z
03-12-2011, 18:18
Mihai,lucrurile sunt foarte simple in ceea ce priveste filtrarea prin substrat,cu atat mai mult cu cat nu am inventat-o eu cel mult am adaptat la bazinul meu varianta care mi s-a parut cea mai potrivita in acel moment si anume:din 7 in 7 cm tevi de 16 mm diam.perpendiculare pe lung.bazinului in partea din fata s-a pus capac,in partea din spate exista teuri de ppr de 21 mm diam unite prin bucati de teava de 21 mm diam lungi de 7 cm si care au redus de 16 spre partea din fata in care intra tevile de 16.Sensul apei este din bazin spre substrat,prin filtru si apoi din nou la suprafata.Din pct,meu de vedere mi se pare mai buna varianta asta,dar la urmatorul meu bazin am sa incerc si o alta metoda de filtrare prin substrat si daca se va dovedi mai buna am sa renunt la asta,oricum sensul de curgere va ramane categoric acelasi.

Dan Hīncea
03-12-2011, 18:26
;;) Sa-l certam atunci, zic! Sau sa-i dam niste beri pana spune tot new7. Il las pe Victor sa-si prezinte creatia, pentru eu ori nu stiu - ori n-am inteles ... ori nu stiu ce sa mai zic. Clau imi spune "n-ai inteles, si Victor are out-ul prin substrat", de la Victor am inteles altceva.

Oricum ar fi sensul - in sau out prin substrat - un lucru este cert. tipul asta de filtrare isi face treaba

Niste poze pentru a sustine afirmatiile din postul anterior

1235112352123531235412355



l e - Victore , asta e asa-zisa rotala boschii, de care vorbeam. si pune si tu pozeeee (desi realitatea e ...speechless)

victor z
03-12-2011, 18:56
Te astept pe la mine cand ai timp sa te lamuresti definitiv cu filtrul ,iar pozele vor veni cat de curand,voi prea laudati bazinul meu incat lumea nu mai stie ce sa creada ,mie nu mi se pare ceva iesit din comun,asa ca nu va asteptati sa vedeti ceva nemaivazut ,nu este altceva decat o colectie de specii de plante mai mare poate decat au altii, dar atat,nu are pretentii de plantat ,eu sunt multumit daca plantele o duc bine si sunt si mai multumit daca aduc vreo planta mai mofturoasa si o aclimatizez,pana la urma daca stau sa ma gandesc , mi-ar fi imposibil sa aduc acvariul la stadiul de plantat din cauza nr ft mare de soiuri de plante fiecare cu cerintele ei si cred ca asta este adevarata provocare sa ai intr-un acvariu o "Banca de plante",ca sa-l citez pe Cristi Ionescu care l-a vazut live.
PS-Ai facut proba la filtrul extern,cu cat a crescut debitul?

Dan Hīncea
03-12-2011, 23:46
Inca nu am facut modificarea si nu cred ca am s-o fac la cele 2 filtre pe care le am, cred ca am sa aplic metoda la al 3-lea care e in constructie.
totusi teoria (vaselor comunicante) imi zice ca presiunea se va egaliza. mai mult, daca as pune pompa jos, aceasta va trebui sa impinga mai multa coloana de apa, deci debitul va scadea direct proportional.

voi testa ambele variante la cel pe care il fac acum si voi share-ui rezultatele 12360

mihai2002
04-12-2011, 13:50
La genul ala de filtru confectionat din teava de plastic ma gindeam si eu dar ceva in genul asta ---|-|-|-| :)

victor z
04-12-2011, 14:52
Iti dai seama cred Dan, cu cat ai posibilitatea sa ridici pompa (cu tot cu filtru) mai sus cu atat va lucra mai bine ,ideal ar fi sa o pui in spatele sau laterala acvariului,pt ca debitul sa fie cat mai aproape de valorile maxime

Dan Hīncea
04-12-2011, 15:13
La genul ala de filtru confectionat din teava de plastic ma gindeam si eu dar ceva in genul asta ---|-|-|-| :)

@mihai2002 iti stau oricand la dispozitie pt "help desk" cu privire la aceste filtre. cred ca am facut vreo 3, plus modificari la cele pe care le am acum in functiune.
totusi nu am inteles la care te referi.
undeva in topicul asta este un link referitor la chestiile astea.

@Victor, poate ma primesti mai pe seara la tine mai schimbam o vorba :)

mihai2002
05-12-2011, 14:17
Uite ca am gasit si o schema mai schema
http://www.box.com/public/ghtcle31o1#/shared/ghtcle31o1/1/2185129/14851062/1

Nimeni
09-12-2011, 12:47
Ma bag ca musca..... pentru ca tot citesc, citesc, citesc iar la sfarsit... ajung uimit sa vad niste tevi in ultimul post (cel a lui mihai: care se refera la distributia apei prin substrat, iar in felul asta o "aerare" mai buna a acestuia) De altfel principiul tevilor de pvc (furate din santier) gaurite sau striate si "trase" in ciorap de dama (furat de la mama) si adanc ingropate in nisip.... este primul model de "filtru" invatat de mine acum multi ani in urma (pe langa buretul cu piatra aeratoare) :)) Scuze de off-topic.
Acum revenind la filtru de substrat: cineva spunea de chinezarie gata facuta. Eu spun de lucru nemtesc gata facut si anume de cei de la Eheim. E sistem modular adaptabil la orice dimensiuni. Cine doreste sa isi faca o idee de cum arata am postata o poza sau 2 in jurnalul acvariului meu. Mai multe detalii... daca se vor cere, nu mai dau buzna aiurea.
Ps: Sistemul de filtrare functioneaza in ambele sensuri in functie de "preferinte"... adica si in si out.

Dan Hīncea
09-12-2011, 13:18
daca vorbesc cu @Nimeni... o sa zica lumea ca-s nebun! dar vocile din capul meu imi tot spun ca-s sanatos =))

deci ... @Nimeni - cum spuneam mai sus eheim produce astfel de filtre cu recomandarea urmatoare: in pentru neplantate si out pentru plantate.
si tot cum spuneam chiar in primele posturi ale acestui thread, ideea nu este a mea - eu doar am inlocuit tevile cu policarbonat - asa mi-a fluturat mie creierii :)
am vazut acest sistem de filtrare aici (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?51661-Pangeea&p=403686#post403686), si pentru ca ce am vazut este impresionant, m-am gandit sa aplic si eu.

mihai2002
09-12-2011, 13:25
Aici discutia e oleca mai larga ,prin folosirea circulatiei in substrat se obtin o serie de avantaje
1 transformarea substratului intr-un filtru biologic imens si anume circulatia apei incurajeaza formarea bacteriilor denitrificatoare si in zona profunda a substratului care altfel ar deveni in timp anaeroba ducind la acumulare de mizerie nedenitrificata care da nastere la hidrogen sulfurat
2 avind acest filtru bio de capacitate mare resturile sint descompuse foarte eficient atit mecanic cit si biologic practic filtrul e capabil sa toace aproape tot ce primeste
3 din cauza curentului constant de apa in substrat se ajunge la o incalzire uniforma a substratului nemaiaparind situatia in care substratul este mai rece decit apa cu -2-3-4gr si incetinestedezvoltarea plantelor din cauza sindromului de cold feet(picioare reci)
4 elimina intr-o oarecare masura necesitatea folosirii unui substrat fertilizant(asta pote fi privit si ca un dezavantaj desi sint colegi care au realizat acvarii superbe fara substrat fertilizant... vezi jurnalul olandez a lui marian 4232) pentu ca fluxul constant de apa duce apa incarcata de nutrientii lichizi exact unde este nevoie si anume la radacina plantelor
Acum or mai fi si alte avantaje ale sistemului dar deocamdata astea sint cele care imi vin in minte
Deocamdata eu am adunat cam tot ce imi trebuie pt un restart mai am de bricolat sistemul de irigare din substrat si dupa sarbatori ii voi da drumu ,cel mai probabilva fi ceva asemanator cu cel prezentat de victor z in pangea pentru ca mult mai simplu de realizat iar fluxul de apa va fi din bazin prin substrat si la pompa sau filtrul de antrenare

Nimeni
09-12-2011, 13:42
@ hadul - o daaaaa, acum am vazut "namila" ;) si intradevar era necesar asa ceva acolo. Citind doar topicul acesta nu avea de unde sa se aprinda beculetul in creerul meu, nu intelegeam de ce se complica lumea cu "irigatii" cand exista sisteme mai simple deja facute. Bineinteles fiecare face cum vrea sau vorba ta "cum flutura creerii"... Iar tie.... iti flutura creerii destul de bine :) (si aici ma refer si la ideea sumpului din spatele acvariului)
De vorbit cu Nimeni... sper sa mai vorbesti :)

Dan Hīncea
09-12-2011, 14:28
asa cum spuneam ... nu inventam noi apa calda. imi inchipuiam ca au mai existat astfel de modele - iar tu mi-ai confirmat.new7



l.e.

poze la 2 saptamani de la start.
12547

12548

12549 12550

pareri?

Dan Hīncea
13-12-2011, 15:21
update!

Aseara am reusit sa atasz fitrului de substrat butelia IV, folosind chiar pompa care exista in bazinut de la start.

Initial furtunele erau mai lungi si butelia era sub acavariu, dar pentru ca mi-a creat o multumime de probleme datorate puterii reduse ( nu se amorsa de nici o culoare ) am pus-o la nivel cu acvariu.


12636

mihai2002
13-12-2011, 15:24
Deci pina la urma ai reusit sa il amorsezi corect? posibil sa traga greu din substrat si de aia sa refuze sa se amorseze

Dan Hīncea
13-12-2011, 15:55
Mihai .. eu nu am reusit nimic. Aseara a ramas tot cum ti-am zis! (cum se vede si in foto - furtunul de in era pe jumatate gol) - scotea zgomot ca si cum ar trage aer ....destul de deranjant ca nivel de zgomot
...Dar pana dimineata s-a umplut furtunul si nu se mai aude nimic. Pare OK...
din pacate ca medii filtrante n-am avut loc decat de burete fin si burete grosier ...

mihai2002
14-12-2011, 15:49
Poate a durat asa mult amorsarea din cauza ca aquaelul da aerul mai greu afara decit alte pompe,la fan 1 al meu daca prinde oleca de aer dureaza vro 5 min in care il tot invirte la rotor pina il scuipa pe tot afara

Dan Hīncea
14-12-2011, 20:40
este posibil. acum functioneaza brici. am pierdut blyxa aproap de tot, dar restul merg foarte bine. neasteptat de bine pt un bazin asa crud

mihai2002
14-12-2011, 21:11
Era de asteptat si eu la fel am patit in trecut cu blixa in faza de startare probabil ca nevoia de lumina multa si co2 a plantei a fost un pic sub estimata
Ma bucur ca merge inventia .... apropo te-ai gindit sa brevetezi modelul asta de externe???

Dan Hīncea
15-12-2011, 16:17
nu, cum sa brevetez ceva "inventat" de altcineva???
sunt doar un bun copiator...si in functie de ce-mi mai cade in raza vizuala cand bananaiesc prin magazinele de profil brico, sau de ce ma impiedic prin casa, prin curte ...

Dan Hīncea
17-12-2011, 23:15
saptamana 4

12686


12687


126881268912690

acvariulcucarasi
18-12-2011, 23:40
o crestere foarte rapida, cu ce ai zis ca fertilizezi??!!

Dan Hīncea
19-12-2011, 09:03
micro & macro Cristi Ionescu, de vineri si EC. CO2 de la o bomba cam rasuflata :)

mihai2002
19-12-2011, 11:26
Deci pina la urma se vad rezultate bune la folosirea placii de fertilizare la radacina

Dan Hīncea
19-12-2011, 11:40
"placa de policarbonat fertilizanta" =)) asta da titlu de brevetat :)))


merge si chiar merge bine, sau cel putin mie asa imi pare. practic nici nu avea de ce sa nu mearga bine principiul fiind unul testat in multe bazine.
poate doar executia deficitara sa fi stricat "jucaria"

Lucian Marius
29-12-2011, 07:42
Interesanta inovatie.Am citit cu atentie postarea asta.Totusi vad o oarecare greseala in proiectare.Dupa parerea mea..nu aruncati cu pietre:).Gaurile de iesire vor fi obturate partial de pietrisul care apasa pe orificii.Se poate rezolva usor prin aceasta usurand sarcina care apasa asupra orificiilor de iesire,practicandu-le pe acestea pe partea de jos.Ca sa intelegeti parererea mea atasez o mica schema.


12912

Dan Hīncea
29-12-2011, 08:54
okei... am prins ideea dar totusi pe unde va iesi apa spre ...in sus? pe laterale? nu-i ok nu-si mai face treaba. problema pe care ai pus-o se poate rezolva usor prin aplicarea unei plase de tantari. la mine nu a fost cazul, gaurile fiind mai mici (mult) decat prima parte de pietris - am 2 paturi, unul mai grosier 2-4 mm si peste, manado

Lucian Marius
29-12-2011, 09:20
Ideea urmarita este ca nutrientii din apa sa ajunga la radacinile plantelor,nu-i asa?Eu zic ca vor ajunge chiar mai bine la radacini,nutrientii vor poposi mai mult in substrat si nu vor fi aruncati cu viteza in masa apei...si vei scapa si de plasa de tantari...Iar ce am gandit se aplica la o instalatie facuta din tevi PVC nu policarbonat.Este parerea mea...Fiecare face cum crede ca e mai bine.

Dan Hīncea
29-12-2011, 10:02
Desigur ca fiecare vede lucrurile in felul lui iar forumul ne ajuta sa schimbam idei si pareri tocmai pentru a ajunge la solutiile cele mai bune.

Asa cum spuneam in topicul asta solutiile sunt multe si diferite - abcdesign are un sistem de filtrare prin substrat (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?52700-White-River) cu o "serpentina" catre traverseaza acvariul peste care e pusa o plasa de inox (parca), victor z (unde am vazut live si de unde m-am inspirat are un sistem de tevi cu gauri in sus (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?51661-Pangeea) si pe laterale, si ... mai sunt. Sa nu mai aduc in discutie fluxul ... trasul sau impinsul apei ...prin substrat - iar o discutie lunga.


Dupa cum cred ca ai observat, acesta este doar un exercitiu, un test. Obiectivul meu a fost sa-i observ utilitatea vis-a-vis de sanatatea plantutelor. si sunt foarte multumit. Avand in vedere ca acvariul in care functioneaza are 30/20/20 - deci un nano, am gasit aceasta solutie cu placa de policarbonat, altfel as fi inaltat mult prea tare substratul si .... si asa e pitic.

La urmatorul setup, care din nefericire se lasa mult prea asteptat, cu siguranta voi folosi o filtrare prin substrat, nu neaparat cu aceasta solutie (policarbonat).

Lucian Marius
29-12-2011, 10:57
Ok...bafta in urmatorul proiect...:)

mihai2002
29-12-2011, 11:29
Solutia ta e buna in cazul folosiri tevilor sau furtunelor in loc de placa de policarbonat altfel distributia apei nu va fi uniforma in tot substratul si nu va produce efectul scontat si anume de a duce apa cu fertilizanti la radacina

Lucian Marius
29-12-2011, 12:04
Exact,eu vorbeam de cazul in care sa se foloseasca tevi PVC..

Dan Hīncea
29-12-2011, 23:58
la 6 saptamani de la start

12924

mihai2002
30-12-2011, 15:20
Din ce in ce mai verde,se vede ca plantele au trecut cu brio prin faza de ciclare si s-au adaptat la conditiile din bazin, ceva detalii despre modalitatea de fertilizare in coloana de apa si despre parametri ne dai?

Dan Hīncea
30-12-2011, 22:05
Din pacate nu am testat apa, deci nu-ti pot spune ceva parametri. pot spune ca bag cca 1 ml de micro si 1 ml macro zilnic + schimburi de apa la 5 zile cca 50%. CO2 de la o bomba rasuflata si cca 1 ml EC. Foarte curand voi baga foarfeca in el pentru ca nu mai ajune lumina la parvula.

Dan Hīncea
22-01-2012, 10:54
revin cu ... poze! cred ca e cea mai relevanta modalitate


recolta de parvula :) dupa cca 2 luni de la setup:
1346913470

din celelate plantute (boschii si rotundifolia) am tuns deja inca de saptamana trecuta


sa nu uitam ca am plecat de aici
13471

mihai2002
25-01-2012, 22:32
Super realizarea ce ma oftic de mor ca am facut restart si nu am gasit fitinguri pentru teava(care era deja cumparata) de la inst electrice chiar eram hotarit sa bricolez si eu unu

victor z
25-01-2012, 22:50
@hadul - Dane, m-ai omorat-parvula sa creasca cu susul in jos n-am mai pomenit,esti tare ce sa mai.
@mihai2002 -Mihai nu dispera,daca te hotarasti sa bricolezi un filtru de substrat,fa-l si apoi iti spun cum l-am introdus pe al meu in nano-ul de 300 L,care avea o vechime de 7,8 luni si plante in el ca-n jungla amazoniana (fara sa-l deciclez nici 1%).

Dan Hīncea
26-01-2012, 11:17
=)) vezi ce poate un filtru de substrat ???

am gasit utlititatea perfecta pentru nano-ul asta cu filtru de substrat: maternitate, spital de urgenta, smurd si alte alea pentru plantute!
am scos parvula si am bagat niste marsilea hirsuta vai de mama ei. daca reusesc s-o revigorez dau niste stejari ;).

am mai bagat si niste hemianthus micrantemoides.... si altele. astept rezultatul mai ales acum ca, cel putin teoretic e un bazin ciclat ...

@mihai - daca nu stii sa ceri ... gaseam noi o metoda sa intri in posesia unor fiitinguri. anunta-ma daca te pot ajuta

mihai2002
26-01-2012, 11:36
Da eu am gasit pe la mine doar teava
Oricum e tardiva toata treaba pentru ca am bagat deja in substrat ceva ajutatori dy... astept citeva saptamini sa vad ce rezultate ies cu chestia asta si dupaia o sa scot pentru proba probabil 100 de bucati (cite 25 de fiecare doritor) dar deocamdata nu deconspir nimic

Mustang
26-01-2012, 12:36
ma abonez, pentru ca stiu ca nu faci nimic fara sa ai rezultate.

mihai2002
26-01-2012, 14:08
Bine team notat cind te apuci de setup sa ma anunti inainte cu o saptamina sa am timp de preparare
Oricum zilele astea sint in teste....... discutam la capitolul dedicat in 2 saptamini

Mustang
27-01-2012, 10:25
Inteleg ca modelul de filtru facut de @hadul cu acea placa are un atu mare, faptul ca "trage" din toata suprafata substratului, placa fiind cat fundul acvariului, oricum cred ca va trage mai puternic din apropierea tevii care duce spre powerhead dar trage si din "partea"opusa acesteia.
Eu ma gandeam ca la un acvariu de ~200l (85*50*55) sa folosesc un astfel de sistem dar oscilez intre utilizarea acestei placi, utilizarea unui furtun de nivel sau teava de pexal serpuit sub subtrat, in care bineinteles sa fac gaurele acoperit cu plasa de tantari pentru ca eu utilizez ca substrat doar quartita ce are granulatie de la 0.5mm, parca(e singura care se gaseste in zona si la pret acceptabil) Oare va avea acelasi randament ca si in gazul lui hadu sau va trage apa prin substrat doar pe unde trece serpuirea? Un astfel de sistem doresc sa utilizez la un bazin cu Discusi semiplantat, poate doar niste echinodorusi,anubiasi valisneria si lotusi.

Dan Hīncea
27-01-2012, 11:49
pai ...de ce nu pui o placa de policarbonat si deasupra lipesti (cu superglue) plasa de tantari? nu de alta dar si furtunul si pexalul au un grad destul de mic de - indoire la 180 gr - sau mai bine zis raza e destul de mare.
daca te uiti in pozele din primul post vei vedea ca teava (de 16 mm) are niste gauri care corespund canelurilor din policarbonat - niste gauri de 2 sau 3 mm diametru, nu mai tin minte exact.
este posibil ca in primul sfert de placa - dinspre filtru- fluxul de apa sa fie mai mare - desi parvula, dupa cum se vede, era in a 2 jumatate (opusa filtrului).

variantele sunt ... foarte multe - eu am folosit aceasta varianta pentru ca fix chestiile astea le aveam in casa la momentul la care m-a pocnit ideea. nu am facut un studiu, nu am analizat, n-am cautat pe forumuri...pur si simplu m-am uitat imprejur ... am pus mana pe ele si m-am apucat.
nici macar n-am avut rabdare sa verific daca este "etans" - daca trage numai pe unde trebuie si daca nu cumva trage apa "falsa" pe la imbinari/ lipituri.

desigur ideea o aveam de la un al coleg de forum la care vazusem sistemul de filtrare prin substrat

Mustang
27-01-2012, 11:59
Cred ca asa o sa si fac voi folosi acea placa, dar acelasi sistem vreau sa il fac si in cazul unui acvariu cu ciclide 150*50*60, doar ca in partea de sus am intarituri in H 2 longitudinale si 4 transversale. cu o distanta de ~40cm intre cele transversale si 30 intre cele longitudinale, acolo nu prea am cum sa bag aceasta placa dintr-o bucata...ce alta varianta de filtru de substrat as putea adapta acolo?

victor z
27-01-2012, 15:50
Pentru tine varianta cea mai buna ar fi cea pe care am folosit-o eu in Pangeea,pt ca eu ca si tine am intarituri si transversale si longitudinale,si poti asambla filtrul de substrat pe bucati,direct in interiorul acvariului.

Dan Hīncea
27-01-2012, 16:09
la un bazin cu Discusi semiplantat, poate doar niste echinodorusi,anubiasi valisneria si lotusi.

totusi ...
cred ca e prea mare efortul ...

33dog
20-05-2012, 08:54
Model filtru substrat ff eficient http://forum.acvarist.ro/showthread.php?56714-Canyon-Valley

Dan Hīncea
30-07-2012, 16:40
ultima "creatie" - ca de obicei mai mult din joaca :)
18365

18366


materiale: teava de 16, copex, cot, pompa de la un filtru aquael fan3.
deserveste un acvariu de cca 90 litri - cu 1 caras (cam bolnavior in ultima vreme) care nu papa plante, un hoplo, ceva xipho ...
filtrare - tetra ex 400 + butelia I (filtru extern bricolat din pvc de 110) si acum filtru de sustrat.
lumina - doar 2 *18w 865 (momentan)
fertilizare- micro si pps pro (CI)
plante ...putine ca nr de specii ... limnophila aromatica, Rotala boschii, Microsorium pteropus, Valisneria ....
(acest bazin - a fost gandit pentru carasi si era "cosul de gunoi' in privinta platelor ... ce tundeam din celalt .."aruncam" aici)
evident ca se umplea de alge ...vis si paradis ...

In curand ii voi prepara si o bomba pentru co2

drdiscus
30-07-2012, 18:03
ultima "creatie" - ca de obicei mai mult din joaca :)
18365

18366


materiale: teava de 16, copex, cot, pompa de la un filtru aquael fan3.
deserveste un acvariu de cca 90 litri - cu 1 caras (cam bolnavior in ultima vreme) care nu papa plante, un hoplo, ceva xipho ...
filtrare - tetra ex 400 + butelia I (filtru extern bricolat din pvc de 110) si acum filtru de sustrat.
lumina - doar 2 *18w 865 (momentan)
fertilizare- micro si pps pro (CI)
plante ...putine ca nr de specii ... limnophila aromatica, Rotala boschii, Microsorium pteropus, Valisneria ....
(acest bazin - a fost gandit pentru carasi si era "cosul de gunoi' in privinta platelor ... ce tundeam din celalt .."aruncam" aici)
evident ca se umplea de alge ...vis si paradis ...

In curand ii voi prepara si o bomba pentru co2

Chiar o joaca.Randamentul este extrem de mic la jucaria ta.

Dan Hīncea
30-07-2012, 18:20
Randamentul???
adica Lucrul mecanic util / Lucrul mecanic consumat?? =))

hai pe bune? ce-am avut si ce-am pierdut?
nu urmaresc musai o filtrare mai buna, ci o fertilizare la radacinutele plantutelor...

dnu doctor, cu tot respectul cuvenit ... ati mai zis intr-un post ca nu se poate creste gazon cu filtru de substrat..... va rog priviti 15 posturi mai sus...
desigur, eu nu am experienta dvs, dar vom vedea daca jucaria isi va face treaba - eu zic ca da.

mendozza
30-07-2012, 19:17
Traseul fiind atat de lung pe ultimile gauri nu va iesi deloc apa. Ai facut un test ceva?

Dan Hīncea
30-07-2012, 19:28
:))) evident ca a fost testat! am pus un furtun sa impinga apa ...care tasnea prin tooooaaaate gaurelele...
pe primele 3 tevi, gaurile sun date cu un spiral de 1mm si mai rare (initial au fost dese dar le-am mai obturat), iar ultimele sunt cu spiral de 2mm

urmatorul (voi face unul pt un amic) va fi putin modificat, in sensul ca prima si ultima vor fi unite printr-o bucla cu un teu astfel incat pompa sa impinga/traga si prin fata .. si prin spate ;) voi testa la momentul respectiv cum functioneaza

drdiscus
31-07-2012, 11:04
Nu era mai simplu sa dai 30 de lei pe un gratar de la pet shop?In ceea ce priveste gazonul nici acum nu sunt convins ca rezista dupa 1 an cu o filtrare prin gratar, dar tinand cont de faptul ca la mine bazinele au 70-80cm inaltime, semiplantate, nici nu cred ca ma voi convinge.

Dan Hīncea
31-07-2012, 11:36
Da! era mai simplu! dar unde e placerea bricolatului?

nervii? ca nu-ti iese cum vrei? satisfactia cand, in final, i-ai dat de cap? priceless!
spuneam la un moment dat ca "ma joc"! cu ce am prin casa, prin curte, prin garaj... ma apuca cateodata, cand imi cade in ochi vreo bucata de teava, un rest de policarbonat ...etc. Nu zic ca e foarte reusit, nu zic ca-mi iese din prima, dar sa stii ca iese.
cat despre gazon & filtru de substrat sa stii ca am studiat putin problema si cu alti colegi de forum si am ajuns la niste ... concluzii. Nu-mi bat foarte tare capul cu durata ...peste un an. Pentru ca sunt convins ca nu voi avea rabdare 1 an cu acest setup.

primul proiect - cel cu placa de policarbonat in nano, a fost doar un experiment. Am tras concluziile, le-am aplicat in outside (http://forum.acvarist.ro/showthread.php?60598-Outside) (practic al 2-lea filtru de substrat)...
Acesta cu teava si copex a fost ... doar un motiv sa fac putina curatenie in acvariul asta

mihai2002
31-07-2012, 12:08
Ei la ceva de genul asta ma gindeam si eu adica ceva simplu de construit cu cit mai putina fitingaraie implicata ,hai ca te astept cu oarece rezultate si pereri pro si contra acestui model si dupaia cred ca o sa implementez si eu unul asemanator cu scop de a imbunatatii circulatia in substrat;)

Dan Hīncea
31-07-2012, 12:34
18386

am mazgalit putin poza, - asta e modificarea de care ziceam ca vreau sa o aduc, pentru urmatorul filtru.

Si peste tevi ... s-ar putea sa trag si un gratar din ala de zicea @Drdiscus.

Mustang
01-08-2012, 16:57
De curand am dat un reset la bazinul meu de 450 litri, unde am folosit un filtru de substrat tip pieptan din teava de PVC, mufat "la rece" cu banda teflon, izoler....dar desi am fost oarecum multumit de el, odata cu resetul am bricolat un alt tip de filtru de substrat, de aceasta data lipit la cald din teava de PPR cu fitinguri PPR, filtru la care i-am facut proba in bazin inainte de a pune substratul si pot spune ca functioneaza ireprosabil, peste filtru am pus plasa de tantari.
Atasez o schita facuta la repezeala in Paint, voi reveni cu poze reale.
http://img841.imageshack.us/img841/8255/filtrusubstrat.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/841/filtrusubstrat.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Am ales sa fac traseu si in partea din fata pentru a asigura o "tragere" mai uniforma.
In cazul vechiului filtru de substrat desi il facusem tot cu 2 sorburi la care am legat o pompa si filtrul extern, din cauza ca pompa interna era mai puternica, filtrul extern scotea un zgomot ciudat dand semne ca trage cu greu apa din bazin din cauza pompei interne, care prin traseu direct tragea apa si din filtrul extern.
Am ales sa folosesc teava mai groasa pe spate tocmai pentru a fi un volum mai mare de apa disponibil pentru pompa interna, sa aiba de unde trage fara a afecta circuitul lasat pentru filtrul extern. Tevile longitudinale cat si ultima din stanga, cea transversala care duce spre sorbul filtrului extern nu sunt gaurite.

bobiciupe
01-08-2012, 21:38
Mustang: am si eu citeva intrebari: ce lungime are filtru? ce diametru au gaurile? cite sunt pe fiecare teava ?

Mustang
01-08-2012, 21:58
Filtrul este montat intr-un bazin de 450l cu dimensiunile 150*50 (baza)...filtrul nu l-am masuarat exact, dar cred ca are cam 145cm... au intrat 13 transversale care trag apa din substrat, gaurile le-am dat cu burghiu de 1,5...aleatoriu...dar cred ca in jur de 20 pe fiecare teava pe laterale...intercalate.
http://img811.imageshack.us/img811/1076/p1100213b.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/811/p1100213b.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Nimeni
01-08-2012, 22:06
.... au intrat 13 transversale care trag apa din substrat ;;)

Eu tin minte ca... erau 14x40cm ;) deci 14 transversale. In rest.... "confirm" : filtrul merge "brici"....

iopenet
02-08-2012, 20:44
Am facut si eu din PP-R de 20 un filtru in genul lui @hadul si confirm ca are nevoie de acea modificare, la capat ajunge mai greu apa. Ce sa faci: cine nu munceste nu greseste.
As avea o intrebare pentru posesorii de filtre din PP-R: cum ati facut legatura intre PP-R si pompa sau filtru extern?

robertanasa
29-08-2012, 18:47
Spuneti-mi si mie va rog, pe ce principiu functioneaza acest filtru de substrat, adica ma refer cu ce trageti apa din acesta inginerie, vre-o pompa, vre-un filtru extern?
Trecerea apei din bazin, care contine si oxigen pe la radacinile plantelor prin substrat in acest filtru nu afecteaza plantele?

Nu radeti, ca abia sunt la inceput! :)

drdiscus
29-08-2012, 19:17
Spuneti-mi si mie va rog, pe ce principiu functioneaza acest filtru de substrat, adica ma refer cu ce trageti apa din acesta inginerie, vre-o pompa, vre-un filtru extern?
Trecerea apei din bazin, care contine si oxigen pe la radacinile plantelor prin substrat in acest filtru nu afecteaza plantele?

Nu radeti, ca abia sunt la inceput! :)

Nu rade nimeni, toti am fost "la inceput".O pompa(capul unui filtru intern) trage apa.La radacinile plantelor se formeaza in timp un fel de mal, dar care nu miroase fiind oxigenat si care actioneaza ca un substrat cu nutrienti pentru radacinile plantelor.

robertanasa
29-08-2012, 19:21
Si pompa (capul unui filtru intern) unde se pune, in acvariu sau in exterior? Scuze, da nu prea inteleg, nu exista o pompa special conceputa pentru acest filtru de substrat?
Doresc sa cumpar asa ceva si nu stiu ce.

Multumesc frumos pentru rabdare!

iopenet
29-08-2012, 20:42
Cauta bine pe forum ca s-a mai discutat.

Ca principiu poti sa pui orice tip de pompa(interna sau externa) sau filtru(intern sau extern), singura problema e sa gasesti o modalitate eficienta sa le unesti fara sa ai perderi sau sa se smulga. Sensul de trecere a apei poate sa fie in ambele sensuri(sa traga apa din substrat sau sa o impinga in el, parerile sunt impartite legat de ce metoda e mai buna)

Mustang
29-08-2012, 21:35
@robertanasa, cred ca acest video te va ajuta sa intelegi modul de functionare al acestui tip de filtru:




http://www.youtube.com/watch?v=c4K8-erlE2E

Dan Hīncea
30-08-2012, 00:25
@robertanasa (http://forum.acvarist.ro/member.php?11606-robertanasa)Pompa poate sa fie in interiorul acvariului - in acest caz folosindu-se un powerhead, sau poate sa fie in exterior - respectiv pompa unui filtru extern

in posturile mele de la inceput am folosit pompa in interior (vezi foto), iar de la postul 39 pana la finalul experimentului am folosit un filtru extern bricolat de mine!

Lucian Marius
30-08-2012, 06:57
Am facut si eu din PP-R de 20 un filtru in genul lui @hadul si confirm ca are nevoie de acea modificare, la capat ajunge mai greu apa. Ce sa faci: cine nu munceste nu greseste.
As avea o intrebare pentru posesorii de filtre din PP-R: cum ati facut legatura intre PP-R si pompa sau filtru extern?Eu cand am facut asa ceva am folosit o bucata de furtun de la filtru de 16mm vreo 6 cm aprox.Am mufat o parte la headpump si una la filtru.

drdiscus
30-08-2012, 11:00
Si pompa (capul unui filtru intern) unde se pune, in acvariu sau in exterior? Scuze, da nu prea inteleg, nu exista o pompa special conceputa pentru acest filtru de substrat?
Doresc sa cumpar asa ceva si nu stiu ce.

Multumesc frumos pentru rabdare!

Te duci la un pet shop si intrebi daca are filtru tip gratar de substrat.Daca are, te uiti pe cutie si vei intelege cum sta treaba.Diferenta de ceea ce este desenat pe cutie consta in faptul ca tu in loc de piatra de aer data in dotarea gratarului, vei folosi capul unui filtru intern.Adica desfaci cutia gratarului in pet shop si acolo in afara de gratar vei vedea si niste tevi din plastic(transparente de obicei).Cu o teava in mana intrebi vanzatorul in ce cap de pompa se potriveste acea teava.Nu te intereseaza firma ci doar modelul pentru a putea intra teava in acel cap de pompa.

iopenet
30-08-2012, 19:24
@drdiscus cel putin la filtrele de substrat Resun nu cred ca vei gasi nici un filtru intern sa se nimereasca la teava cea mica(sunt 2 care intra una in alta) care are 2cm diametru, in cazul asta este nevoie de o reductie.

drdiscus
31-08-2012, 12:25
@drdiscus cel putin la filtrele de substrat Resun nu cred ca vei gasi nici un filtru intern sa se nimereasca la teava cea mica(sunt 2 care intra una in alta) care are 2cm diametru, in cazul asta este nevoie de o reductie.

Am 6 gratare Resun si la toate am gasit capete de pompa.Aqael si Resun parca.Daca teava este putin mai groasa se pune silicon, daca este prea subtire se incalzeste putin teava si apoi intra fortat.

robertanasa
01-09-2012, 09:55
Multumesc frumos de sprijin!
Ma duc la un pet-shop sa studiez problema.
In viziunea mea, cred ca cel mai bine este sa trag apa din substrat, nu?!

iopenet
01-09-2012, 19:12
Am 6 gratare Resun si la toate am gasit capete de pompa.Aqael si Resun parca.Daca teava este putin mai groasa se pune silicon, daca este prea subtire se incalzeste putin teava si apoi intra fortat.

Si eu ce am zis? Nu cumva ca e nevoie de reductie?


@robertanasa: fiecare acvariu este diferit, deci in cazul asta nu poti sa faci o regula. Experimenteaza-le pe amandoua si trage singur concluzia ce varianta este optima pentru acvariul tau.

robertanasa
01-09-2012, 22:08
Multumesc frumos, am sa va tin la curent.

TigerAnaMaria
03-11-2012, 02:00
@hadul - Ce se mai aude cu filtrul ala ultimul bricolat cu doua in/out ?

Dan Hīncea
03-11-2012, 13:35
@TigerAnaMaria (http://forum.acvarist.ro/member.php?782-TigerAnaMaria) deocamdata nu mai am acvarii sa pun in practica varianta despre care facem vorbire :D! acest proiect va fi executat cel mai probabil in bazinul unui coleg!
Cu siguranta ca veti sti si voi!