Log in

View Full Version : Gourami cu swim bladder disease



fishb0ne
19-11-2007, 04:13
Am un gourami care de cand l-am luat nu a prea fost el in stare sa se mentina perfect drept in repaos, deci concluzionez ca ori s-a nascut cu un defect, ori a fost o infectie/bacterie care o are de cand l-am luat, de cel putin 2 luni. Vineri a fost ziua de post ca de obicei, sambata dimineata era cu "rotile in sus" pe fundul acvariului. Nu se mai poate ridica la suprafata, se scufunda si acum sta pe o parte. N-are absolut nici un control asupra miscarii sau directiei. Ieri l-am izolat in acvariul de carantina si astazi, asa cum am fost sfatuit de alti acvaristi de pe aici, am inceput sa tratez cu doua antibiotice facute de Mardel, pe nume Maracyn si Maracyn II. Sunt antibiotice "generice" (broad spectrum) care ataca infectii/bacterii gram-positive si gram-negative. Posibil sa fie constipatie, ceea ce cred mai degraba ca e factor contributiv mai degraba decat cauza problemei. Tratamentul zice ca dureaza 7 zile si daca in maxim 10 nu-si revine, va trebui sa-l eutanasiez si pe asta, ca deja dupa zece o sa moara si de foame plus ca nu vad ce miracol ar mai putea avea loc care sa-l redreseze brusc. Numai ghinion am avut cu specia betta si rudele acesteia [gurami].

Daca mai are cineva experienta cu boala asta a vezicii de innotatoare si aveti sfaturi va rog nu ezitati. Insa in momentul de fata nu cred ca mai pot face altceva decat sa continui tratamentul si sa sper ca-si revine. Am observat totusi ca parca parca acum corpul are tentatia de a pluti putin insa cu partea de jos.

fr0g
19-11-2007, 07:52
boala vezicii e cat se poate de mortala in general.

daca crezi ca e constipat, pune sare amara in acvariu. 1 lingurita la 20 de litrii parca era proportia.