PDA

View Full Version : Ajutor urgent!



Elena
03-06-2006, 21:24
Am intr-un acvariu de 17 litri cam 12 pui de guppy si problema e ca au inceput sa-mi moara din ei. intai inoata doar pe fundul acvariului dupa care mor. Apa e curata, e statuta, mancare nu le dau multa etc
Au cam 3 saptamani si pana alalteri nu a murit nici unul insa apoi cate unul pe zi.De ce?
si inca o intrebare platy au coada ciupita dar masculul de xifo care credeam ca e de vina l-am izolat.au vreo boala?

Johnny
03-06-2006, 23:00
Ar trebui in primul rand sa dai mai multe informatii despre acvariul tau , de cat timp il ai , la cat timp schimbi apa ,mai ai alti pesti in el.Cauzele pot fi multe , iar misterul il putem rezolva doar cu ajutorul tau.Cred ca ai putea sa incerci cu niste Sera Bactopur direct - o pastila la 50 l de apa se pune.Dar nu stiu daca se gaseste in Craiova foarte usor.Cozile franjurate la platy pot fi de la faptul ca schimbi prea rar apa.La cat timp o schimbi si ce cantitate ?

Elena
04-06-2006, 09:56
Pai acvariul in care am adultii este de 35 litri si am 12 pesti in el gupy si plati

lupul-sur
04-06-2006, 10:15
Acvariul este ciclat? Cata mancare le dai la pui?

yonutz
04-06-2006, 12:14
Ce mancare le-ai dat la pui si in ce cantitate? Cum aerezi bazinasul? Ce temperatura ai in el?

Elena
04-06-2006, 13:45
Pai am o pompa cu burete si temperatura este de 20 de grade. Azi au mai murit 2 si efectiv nu stiu ce sa fac. De mancare le dau mancare dinaqcea rosie din comert pt pui

yonutz
04-06-2006, 13:52
20 de grade? da unde ii ti, in beci? ... eu in bazin la mine fara incalzitor am constant 26-27 gr...

Elena
04-06-2006, 14:02
Pai eu stau la casa si sunt inconjurata de bolta de vita de vie si este foarte racoare.

Johnny
04-06-2006, 15:46
Elena ce te-am intrebat eu ai vazut ?Sau ce ti-am zis sa faci ?
Vad ca tu vrei sa te ajutam dar trebuie sa tragem informatiile cu clestele d de la tine.
Dupa cum vad eu esti "foarte incepatoare" si de aceea iti recomand sa citesti asta : http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=87
In plus iti recomand sa iei cate un incalzitor de 25W pt fiecare acvariu , si sa tii temperatura de 26 de grade in ambele.Temperatura scazuta poate fi si ea una din cauzele care duc la moartea puilor.Pe langa asta ar fi bine sa faci schimburi dese de apa , cam 4 l de apa zilnic .Primul medicament pe care l-ai putea pune ar fi sare grunjoasa , o linguritza la 10 l de apa, deci in cazul tau cam o linguritza jumatate.MA REPET : LA CAT TIMP SCHIMBI APA , CATA APA SCHIMBI ,DE CAND AI ACVARIUL CU APA IN EL ?

Elena
04-06-2006, 16:28
Apa o schimb in acvariul cu adulti de 2 ori pe saptamana iar la pui numai o data. mi-e frica sa o curat mai des la pui ca sa nu fie trasi pe furtun.Stiu ca pot sa-i pun inapoi dar daca patesc ceva...
Am uitat ce era foarte important : o parte din pui au coloana stramba!!!Asta din ce cauza?Puii au acum 2 saptamani si la inceput nu am observat nimic la ei.

Elena
04-06-2006, 16:30
Am uitat sa mentionez ca in bazinul mare schimb 6 litri iar in cel mic scimbam cam 3-3.5litri

Johnny
04-06-2006, 17:28
Pai coloana stramba poate fi vina ta, daca apa pe care le-o pui o torni pur si simplu din galeata si vre-un pui apuca in "vratej" e logic sa aiba traumatisme.Apa se pune usor , ori cu un furtun , ori pui un burete in acvariu si torni apa pe burete.Eu iti sugerez sa schimbi apa mai des si sa iei un furtun mai subtire cum e cel de la pompele de aer pt acvariul cu pui.

yonutz
04-06-2006, 23:39
Puii aia cu coloana stramba asa s-au nascut. Nu ai observat ca erau prea mici ... Se mai intampla ca la anumite imperecheri sa mai iasa si aberatii din astea ...

lupul-sur
04-06-2006, 23:54
Coloana stramba a pestilor este data de incrucisarea in aceasi linie genetica. Din aceasta cauza apar degenerente. La viteza de inmultire a gupilor daca nu ii separi pe reproducatori sa ai control asupra lor nu ai nici o sansa sa eviti asta.

yonutz
05-06-2006, 09:10
In general in cazuri de genul asta ptr incepatori este recomandat sa se schimbe masculii sau femelele (ii vinzi/donezi si cumperi/adopti altii) ... Dupa ce ii schimbi sansa ca sa se mai intample anomalii de genul asta sunt mici ...

Sincer, imperecherea gupilor nu se poate controla in bazinul mare ... Ar trebui sa stai tot timpul cu ochii pe ei. Asa ca varianta mai sus e mai recomandata.

Elena
07-06-2006, 10:08
Asa cred ca s-a intamplat pentru ca eu am cumparat pestii toti o data si cred ca sunt frati. O sa inlocuiesc femelele si o sa cumpar din alta parte altele. Multumesc pentru ajutor!

yonutz
07-06-2006, 10:11
Oricand ai nevoie, apeleaza cu incredere si o sa te ajutam... 10x :lol: