PDA

View Full Version : Carasii aurii !!



Bravo_j0
03-06-2006, 19:30
Salutare la toata lumea!! Sunt cam nou pe aici asa ca am sa va plictisesc cu ceva intrebari si poate o sa-mi raspundeti cat de curand ca sunt cam disperat!!Am luat niste carasi aurii dar dupa ceva timp ,cam 2 sapt. au inceput sa li se faca coada franjuri subtiri!!!Dupa care niste pete singerii de ziceai ca se mancau intre ei noaptea pe la burta si spre coada!Dar nu toti ,doar 3 din 5 cati am.Mentionez ca sunt toti carasi dar culori diferite.Acvariul este de 150 litri iar filtru este (dupa cum am citit pe el)Resum-SP2500l -1400l\h.Asa am cumparat de la noi de la un magazin care se ocupa cu asa ceva .Cand am ajuns cu filtru acasa(deci filtreaza si apa si da si aer)si la-m pus in locul filtrului vechi avea presiune mare de ziceai ca arunca pesti prin sticla.Ma-m intors la cea care mi-a recomandat filtru si (discutii)degeaba. Acasa l-am desfacut si i-am taiat din elicele alea iar acum e numai buna viteza bulelor de aer si a apei filtrate!mancare le dau tot ce mi-a recomandat vanzatoarea ceva scump nu mai stiu cum se cheama produsul dar sunt ca niste vermisori galbeni uscati (ca tre sa-i pun un pic la muiat inainte de a le da la pesti)Bun dar ce am vazut eu pe forumurile astea ma refer la discutii si sfaturi ma cam descurajat un pic !!Dar nu as vrea sa renunt ca as supara toata familia mea care sau atasat de ei f. mult.Vreau sa stiu cum se afla PH-ul apei,daca pot si cata vegetatie sa pun!acum am das de plastic :( Cu apa si schimbatul apei am prins ideea de pe forum!Cam atat ,cu toate ca vroiam sa va pun un milion de intrebari dar am se le pun pe parcurs!Poate daca imi iau cablu de date am sa va postez o poza sa vedeti mai bine daca procedez corect cu carasei mei!! Va multumesc!! ;)

lupul-sur
04-06-2006, 10:18
Of. Ai ciclat acvariul? Nu era nevoie sa modifici pompa pur si simplu o puneai sa bata in geamul acvariului si o scufundai la fund ca daca ajunge sa increteasca apa putin si tot este ok ca se oxigeneaza. De cat timp ai acvariul? Ce ai pe substrat? Nu tine plante de plastic. Da raspuns la ce te-am intrebat sa te putem ajuta.

yonutz
04-06-2006, 12:18
Raspunsul = duritate exagerata a apei presupun, da mai multe detalii... Scoate ce scoici ai in acvariu ... Schimburi dese de apa (cu apa statuta) ...

Johnny
04-06-2006, 13:49
Cozile franjurate pot fi de la calitatea proasta a apei (schimburi rare de apa, mancare in exces).Daca vrei sa faci un acvariu frumos iti sugerez sa citesti topicul monei ,ea a avut o tentativa reusita ,numai ca s-a plictisit repede de carasi - http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=196

Bravo_j0
05-06-2006, 15:40
Da asa este am schimbat toata apa si cred ca aici am gresit!Substrat am niste granule rosii si verzi tot de la famacia veterinara luate.dar mai am si niste piatra de aia cam cum e mozaicul cam un cm.Hrana le dau dimineata si seara ,dar cand ii vad ca toata ziua umbla dupa mancare ....Acvariul il am cam de 8 luni,cat a fost iarna nu am avut de loc probleme!deci cum pot sa masor duritate apei sau ph-ul asta?Cefel de plante sa pun ?cat de multe?cam ce lumina sa folosesc ?Dar cu mazarea cum se procedeaza ? e remediu sau pur si simplu hranaAm scos toti melci si scoicile din acvariu am scos toate plantele din plastic si am facut un pic de ordine!! Arata super da saraci ma doare inima cand ii vad cu cozile alea franjuri :cry: Oricum va multumesc ptr raspunsuri si am sa va tin la curent cu noutatile!!

Rechinu
05-07-2006, 00:51
unul din carasii mei era argintiu (culoarea beltzii) si dintr-o data s-a facut auriu mai am ununul auriu mai mic se face argintiu asta ? Cum potzi sa itzi dai seama la caras care e mascul si care femela ??

master_alexut
27-12-2006, 12:30
Pai carasii nu trebuie hraniti tot timpul...ei ar manca si noaptea si ziua tot tot...eu sincer le dau odata la 2 zile dar ii hranesc cu tubi...rar le dau altceva...sincer le mai dau si mincare de pisicci ...o sa radeti dar este f concentrata le rup 2-3 gramule si le dau...am niste carasi sanatosi tun...spar sa nu inceapa sa miaune.

Sorin
28-12-2006, 13:20
hey, oamenii discutau in iulie problema in cauza, mai uite-te si la data

ionutlatcan
28-12-2006, 14:11
:lol: