PDA

View Full Version : problema ph



sergyx
09-11-2007, 15:12
de 2 zile s-a terminat instalatia de CO2(cu drojdie).Inainte aveam ph 6.7-6.9 dar de cand s-a tarminat CO2-ul a crescut la 7.5. Am facut testul de 2 ori sa fiu sigur. Apa de la robinet are ph=7. Cum este posibil s-a creasca asa de mult si de repede ph-ul? Pestii nu par a avea de suferit.Cum fac sa scada ph-ul la valorile de dinainte?Mentionez ca am neoni si le place apa acida ,asa ca 7.5 este foarte mare pt ei.

Solaris
09-11-2007, 16:28
probabil ai pe acolo substrat sau roci calcaroase.

sergyx
09-11-2007, 16:46
-pietrisu nu-i calcaros,l-am testat cu otet.Si in plus daca ar fi calcaros ar trebui sa am un Kh mare, nu? eu am Kh=4-5

andreic
09-11-2007, 17:01
Ce kh ai? Ai schimbat de curand vreun tub fluorescent??

sergyx
09-11-2007, 17:15
kh=5.Nu am schimbat nici un tub fluorescent...urmeaza sa le schimb pe toate dupa ce termin capacul.Lumina influenteaza ph-u sau dc intrebi de tuburi?

andreic
09-11-2007, 17:27
Ma gandeam la exemplul acesta (http://www.dennerle.de/en/HG06.htm).

Rattle
09-11-2007, 17:33
de 2 zile s-a terminat instalatia de CO2(cu drojdie).Inainte aveam ph 6.7-6.9 dar de cand s-a tarminat CO2-ul a crescut la 7.5. [...]Cum este posibil s-a creasca asa de mult si de repede ph-ul?[..]Cum fac sa scada ph-ul la valorile de dinainte?

Asta-i ca povestea cu drobul de sare... pai prepara din nou o portie de drojdie cu zahar!
Iar cresterea este normala daca ai un acvariu bine plantat. Plantele consuma ziua CO2, remember? Deci scade concentratia de CO2 din apa, rezulta cresterea pH. Ia sa iei o masura noaptea pe la 3:00 sa vezi atunci cat e pH ;) .

sergyx
09-11-2007, 17:50
o iau niste masuri:schimb partial de apa(cu ph=7,adica mai mic) si pe viitor o sa am grija sa nu raman fara CO2. Neonii mei siau mai redus din activitate,stau mai mult ascunsi pe sub cabomba;cred ca acum se vede efectul:|.Ar putea sa moara de la aceasta variatie de ph?. Nu m-as fi gandit niciodata ca ph-ul ar putea sa creasca peste valorile apei de la robinet,se pare ca este posibit. "Cu cat cunosti mai mult ,iti dai seama ca cunosti foarte putin",nu stiu cine a spus asta ,dar se pare ca la mine se aplica perfect.
Sper sa nu mi se intample acelasi lucru cand o sa schimb tuburile

mita
09-11-2007, 18:08
"Cu cat cunosti mai mult ,iti dai seama ca cunosti foarte putin",nu stiu cine a spus asta ,dar se pare ca la mine se aplica perfect.

Stai linistit, nu esti singurul! ;-)