PDA

View Full Version : apa tulbure 2



dzsiman
06-11-2007, 19:02
Sal. Am un acvariu de 64 Litrii Eheim, un filtru EHEIM aquaball 2208, un incalzitor de 50 watts. In acvariu am 6 neoni si 3 melanotaenia (pestele curcubeu sau rainbow fish in engleza). Cand am pus acvariul in functiune am bagat apa de la robinet fara sa o las in prealabil sa stea, speram ca dupa 2-3 zile o sa se limpezeasca. Nu s-a intamplat. M-am enervat si am pus 40 de litrii de apa plata :oops: . Apa a devenit super clara. Acum dupa ce a venit timpul sa schimb apa am zis ca o sa bag de la robinet pt. ca am auzit ca aia plata nu e buna. Deci am bagat de la robinet intr-o galeata 10 litrii, am tratat apa cu Tera Aqua Safe dupa care am lasat-o 3 zile. Rezultatul: toata apa imi este tulbure. Are cineva idee de ce? Sa fac niste teste? sa las mai mult apa? Mentionez ca filtrul nu este dat la maxim.

andreic
06-11-2007, 19:06
Sa inteleg ca ai citit asta (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=5755) si ai dubii??

dzsiman
07-11-2007, 06:57
Substratul l-am spalat bine bine. Ideea este ca atunci cand am pus apa plata era f. clara acum ca am pus 10 litrii statuta de la robinet a devenit tulbure, si peste astea neonii astazi dimineata erau decolorati. Seara isi oierd cumva din culori?

verso
07-11-2007, 10:18
Orice peste la intuneric i se mai diminua culorile.

auras
07-11-2007, 13:24
vezi k poate sa fie si altcva.de obicei decolorarea la neoni este o boala.din cate stiu eu netratabila.itzi zic acest lucru fiindca am patito seu.tot asa am avut apa tulbure,nu am reusit sa-mi dau seama,dupa 5 zile nu mai aveam nici un peste in acvariu.si posibil ca apa tulbure satzi indice k cava nu este in regula cu acvariul tau. numai bafta

Gabi Dan
12-11-2007, 10:22
apropo de apa tulbure, am avut un setup cu pietricele de rau dar erau cam mari in jur de 1cm.
apa cristal

am schimbat substratul cu nisip de rau si de atunci nu mai reusesc sa aduc apa la limpede.
Am spalat bine nisipul, sa fie oare prea fin?

Juwel
12-11-2007, 11:00
In primul post se zice: "Deci am bagat de la robinet intr-o galeata 10 litrii, am tratat apa cu Tera Aqua Safe dupa care am lasat-o 3 zile. Rezultatul: toata apa imi este tulbure. Are cineva idee de ce? "

Nu vad legatura cu substratul sau alte fenomene obisnuite intr-un acvariu. Daca se tulbura si in galeata, e clar ca problema este din exterior. Cauta alta sursa de apa, nu te mai chinui.

O intrebare: daca nu pui AquaSafe, fenomenul are loc? Incearca si asa. Vezi ca substantele astea, mai ales cele cu suport Bio, au un termen de garantie.