PDA

View Full Version : NO3=0



StarXi
29-10-2007, 22:24
Am testat cu Sera NO3 test (4 reactivi) de doua ori si mi-a rezultat clar 0 mg/L. Tin sa mentionez ca si JBL 5in1 imi da acelasi rezultat. De ce nu am deloc NO3 in apa ? (PO4=0,2) Cum cresc NO3 la 4-5 mg/L ?

seba
29-10-2007, 22:40
Bun venit in "club".

citestel cap coada (http://www.acvarist.ro/forum/viewtopic.php?t=2486)

StarXi
29-10-2007, 22:53
Am citit TOT. Absolut tot ce inseamna fertilizanti KNO3, Redfield, etc.

Juwel
30-10-2007, 04:00
Acum am inteles. Confuzie de nickname. Sorry.

Am mai intalnit problema la un prieten, acvariu tampon nepopulat. Nu a avut cine stie ce probleme, dar cred nu e OK pentru plante. La el a revenit la normal dupa popularea acvariului.

Ro_land
30-10-2007, 08:23
Nitrati zero => plantele au deficit de nutrienti => plantele nu o duc bine => algele incep sa o duca bine.
De ce? Pot fi mai multe motive: plantele consuma toti nitratii din apa, ai schimbat apa prea des ceea ce a scazut nivelul nitratilor...

sergyx
30-10-2007, 21:27
aia cu NO3=0 nu eu am scriso

Juwel
30-10-2007, 23:39
Ai dreptate, nu stiu cum am dat quote si a iesit asa.
Ma gandeam ca ai doua acvarii si problemele deja se impart, intr-unul fara nitrati in celalalt prea mare nivelul, si asteptam confirmare.

Scuze, am sa editez.

UnRomeo
17-01-2008, 11:47
Acvariul cu vechimea de 1 luna si jumatate. Plantat suficient (multe plante cu crestere rapida) , populat de o luna cu 2 cory, 2 ancistrusi, 1 labeo , si recent, de cateva zile cu 15 neoni. Capacitate 90 litri net, filtru extern tetratex ex700.. temp. 25 grade constant.

Masurat no3 cam la o sapt. de la start, se apropia de 5-10mg/l Iar de atunci, ori de cate ori am masurat numai ZERO. Testul no3 de la SERA.
Interesant este ca chiar si dupa ce am fost plecat 3 saptamani de acasa, timp in care pestii au fost hraniti moderat de o persoana, fara schimburi de apa, la intoarcere acvariul era arhiplin de plante (a trebuit sa intru cu coasa in ele pentru ca nu mai aveau loc unde sa creasca) .. am facut teste de no3 si tot ZERO... fara schimb de apa timp de 3 saptamani.
Dupa cum am spus, plantele au crescut foarte repede, insa unele , mai ales la baza, au frunzele ingalbenite si cu puncte negre.. nu par prea sanatoase.
Imi poate explica cineva situatia ? de ce de fiecare data cand masor no3 tot zero imi rezulta ? (instructiunile din teste le respect intocmai).
No2 la fel, zero, asta e normal. Cat despre pesti si comportamentul lor ? Nu se poate mai fericiti. nu dau nici un semn de boala sau sa'i deranjeze ceva, nici chiar cei 15 neoni care au sosit de cateva zile.

Gaia
17-01-2008, 11:52
Ai pesti putini si multe plante, si plantele consuma NO3 mai repede decat este produs in ciclul azotului.

andreic
17-01-2008, 11:54
Este simplu. Ai o carenta de azot. De aceea patesti ce patesti cu plantele. Avand pesti putini si cantitatea de NO3 va fi mica si plantele o halesc pe toata si =>deficit de N. Acu, sa nu te puna >:-D sa faci regula de 3 simpla si sa bagi mai multi pesti ca nu este obligatoriu sa cresti doar N, poti sa dai in alte alea. Solutia este un fertilizant pe baza de NPK, cel mai bun fiind cel de la Dennerle A1 NPK. Apropo, nu cumva ai vagi urme de cianobacterii?? Ca lor le place la nitrati scazuti.

UnRomeo
17-01-2008, 12:24
Solutia este un fertilizant pe baza de NPK, cel mai bun fiind cel de la Dennerle A1 NPK. Apropo, nu cumva ai vagi urme de cianobacterii?? Ca lor le place la nitrati scazuti.

1 - Daca imi spui si mie unde gasesc acest fertilizant (si presupun ca ar trebui sa ma astept la un pret destul de piperat.. ) ar fi foarte bine.. Eventual si ceva alternative mai accesibile.
2 - Cum le identific ? cum le recunosc ? :D nu am nici o idee unde si la ce sa ma uit.. :D Singura problema de care nu scap e apa plina de particole minuscule, albe, de care nu reusesc sa scap, indiferent de cat de "fina" e filtrarea. Acelea sa fie oare ?

A, si sa nu uit.. 2-3 smocuri mici de alge de alea.. ca matasea.. ca in imaginea de mai jos.
http://i257.photobucket.com/albums/hh203/unromeo21/acvariu/acv005.jpg

andreic
17-01-2008, 12:45
Cu algele mai analizam, ot fi si alti factori.

A1 NPK costa cam 30 euro 100ml si este pentru 50000l de apa. Eu zic ca merita banii. Transport inclus.

UnRomeo
17-01-2008, 13:32
Cu algele mai analizam, ot fi si alti factori.

A1 NPK costa cam 30 euro 100ml si este pentru 50000l de apa. Eu zic ca merita banii. Transport inclus.

No bine Andrei .. m-ai lamurit de numa'...
te mai intreb o data, se pare ca ai trecut cu vederea intrebarile..
Unde gasesc aceasta substanta de la Dennerle si cum recunosc cianobacteriile alea ?

mita
17-01-2008, 14:52
Romeo, fii atent:
1. Vezi ca poate nu-ti merge bine filtrul. Eu am avut asa o problema cu NO3=0 cand filtrul era pe butuci si eram plin de amoniac. Noroc ca acvariul era in faza de ciclare.
2. Acum, dupa ce totul e ok, oarecum sunt si eu in aceeasi problema caci am apa multa, plante multe, co2 indeajuns, lumina buna, dar pesti putini si pauza NO3... Ca si tine. Solutia, cum zice andreic, fertilizant NPK. Ca atare acum 3 zile am comandat de aici (http://www.aquaristic.net/aquarium/plant-fertilizer/liquid-fertilizer/?lang=1). Te duci pe seachem. De aici am luat toata gama. Sunt curios si am sa va spun rezultate. Deocamdata astept livrarea.

andreic
17-01-2008, 14:59
Eu ti-am raspuns de unde: Ebay. aca esti interesat spne-mi si iti dau si magazinul de la care am luat la pretul cel mai bun(gasit de mine).

Cianobacteriile arata ca o mazga albastru/verde sau maro depusa pe substrat. Dar nu cred ca este cazul deocamdata ca ne spuneai tu de mult.

UnRomeo
18-01-2008, 11:52
Romeo, fii atent:
1. Vezi ca poate nu-ti merge bine filtrul. Eu am avut asa o problema cu NO3=0 cand filtrul era pe butuci si eram plin de amoniac. Noroc ca acvariul era in faza de ciclare.

Filtrul merge ok, daca eram plin de amoniac imi dadeau de stire pestii .. insa toti sunt fericiti de multa vreme.

Cat despre fertilizanti.. Intradevar, sunt foarte tentat de oferta de pe piata, insa... carpaceala e la putere. Incerc sa fac rost de nitrat de potasiu si fosfat monopotasic.. in rest.. Multa bafta si noroc. Nu stiu cum sa scap insa de algele alea ca de matase. se mai intind printre firele de valisneria si cabomba. Nu este grava situatia, insa e deranjanta.

mita
18-01-2008, 13:27
E in regula cu filtrul.
Cat despre substante chimice, hai sa-ti spun si eu ceva. Soacra-mea e profa de chimie si mi-a adus cele cerute... Dar am o jena sa le folosesc... Stii care? Aceea ca nu stiu cum au fost folosite in laborator. La ce ma refer: daca spatula cu care au luat pentru te miri ce experiment nitratul de potasiu sau ce mai avem noi pe acolo, nu era curata, caci inainte o folosisera in alta substanta, nu risc sa dau de o belea mai mare decat casa? Sincer, mi-e frica. Si desi aveam pregatit aproape tot ce-mi trebuie, in ceasul al 12-lea, am renuntat in favoarea a cumpara ceva special pentru pesti. Macar ii stiu sursa de provenienta. A! Daca reusesti sa cumperi la kg cum au facut-o colegi de pe forum e ok, dar sa iei de prin laboratoare, eu am o usoara rezerva...

Gabi Dan
21-01-2008, 09:02
Eu lucrez într-un laborator şi nu se lucrează aşa cum crezi Mita, pentru că ai strica şi substanţele din laborator.

Şi orice laborator e farmacie.
Foloseşte-le cu încredere!!

mita
21-01-2008, 11:08
Asa ma incuraja si soacra-mea :lol: Intr-un fel asa ma gandeam si eu caci daca ai contamina substantele, ar fi nasol. Sa vad...

andreic
21-01-2008, 11:37
Daca va hotarati sa folositi fertilizanti home made, aveti mare grija la concentratii, sa nu aveti probleme.

Gaia
21-01-2008, 14:44
Cum se numeste alga aceea ca matasea?
Am si eu intr-un acvariu cu carenta de NO3 datorita subpopularii, PH 6, Gh 2-3, lumina scazuta ( coloana de apa 30 cm insa lumina doar un tub Sylvania gro lux de 25 dar nu pot mai mult din cauza cerintelor pestilor). Pe deasupra las lintita sa isi faca de cap la suprafata , tot asa din cauza pestilor , in schimb trage si aia nutrienti in special nitrat. Nu e de la neon ca il mai am si la alte acvarii si nu am fir de alga din asta.
Cred ca algele alea sunt in legatura cu carenta de azot dar as vrea sa le stiu numele sa pot afla mai multe.

andreic
21-01-2008, 17:01
Daca este de culoare verde albasrtui se numeste alga albastra si este o cianobacterie specifica lipsei de NO3.

UnRomeo
22-01-2008, 10:13
Daca este de culoare verde albasrtui se numeste alga albastra si este o cianobacterie specifica lipsei de NO3.

Pare mai mult verde... am postat o fotografie pe undeva... o mai postez aici.. sper sa nu se supere nimeni :

http://i257.photobucket.com/albums/hh203/unromeo21/acvariu/acv002.jpg
si inca una :
:)http://i257.photobucket.com/albums/hh203/unromeo21/acvariu/acv019.jpg

Cand scot un fir.. uneori e lung de jumatate de metru ! :shock:
Aici e prinsa de un varf de buturuga.. dar de cele mai multe ori o gasesc intre plante, parca leaga firele de valisneria cu cabomba

Gaia
22-01-2008, 13:31
Exact din asta am si eu