PDA

View Full Version : Video cu acvariul meu



Anturaju
28-10-2007, 12:40
Acvariul are 100 de litri, filtru Fluval 105 extern si un filtru Aqua El Intern folosit ca difusor de CO2, lumina 2*18 W.
Astept parerile voastre:)

http://www.youtube.com/watch?v=qcF9WdZ6HKs

sergyx
28-10-2007, 14:19
1.planta ar trebui plantata in substrat(daca in ghiveci ii nisip atunci ii bine)
2.cum merge combinatia scalari vs Barbus tetrazona?
in rest arata bine:)succes

Anturaju
28-10-2007, 16:47
Din 7 scalari cat am avut in primavara, in vara asta mi-au murit 6 bucati din cauza caldurii. Mai am unul singur care intentionez sa-l dau. Planta din mijlocul acvariului nu o mai pot scoate din ghiveci pentru ca are radacinile intinse afara din ghiveci pe o distanta de 20 cm. Asa ii merge ei bine. Are nisip si in ghiveci.

master_alexut
28-10-2007, 21:56
parca totusi nu are o forma definita...incearca o buturuga mai mare pe mijloc undeva, acunde in spate incalzitorul sau ce o fi cel din stanga , fa un fundal pe geamul din spate de plante mai dese csi cu frunza mica.In rest e ok ,instalatii ai insa eu personal l-as mai aranja...aa si ghiveciul ala daca ai putea sa il ingropi sau sa il acoperi cu o piatra sau buturuga ar fi mai frumos.

master_alexut
28-10-2007, 21:59
http://www.metacafe.com/watch/622977/master_alexut_acvariu/ eu am plante de plastic si imi e usor sa vb :grin: insa vreau sa vezi la ce ma refer.DIn cauza carasilor nu tin plante naturale dar mi-ar placea .

Anturaju
28-10-2007, 22:00
Buturuga am avut in el, acuma e pe balcon, pentru ca s-au inmultit plantele si nu mai aveam loc si pentru ea. Altfel de plante in zona unde sunt eu nu gasesc deloc si pe cele care le am le-am procurat destul de greu prin dumuri dese la Bacau.

master_alexut
28-10-2007, 22:09
sanitarul ala nu scoate plantele din nisip? eu sunt fan corry ,sunt mai speciali ..juli , panda ,sterpei si mai micuti,poti tine mai multi.Cred ca daca ai putina rabdare si imaginatie poti face mult mai mult decat este acum,este pacat de CO2 ...multa bafta si sper ca nu au fost prea acide remarcile mele .Toate pompele, instalatiile, ghivecele etc trebuiesc ascunse cat mai bine, sa nu se lase impresia ca a umblat un om in acel mic peisaj.

master_alexut
28-10-2007, 22:12
am inteles acum..off greu mai este pentru unii din provincie sa isi procure tot ce le trebuie.Oricum sper ca o sa gasesti cu timpul , una cate una...daca ai grije de ele o sa dai si la altii .

Anturaju
28-10-2007, 22:15
http://www.metacafe.com/watch/622977/master_alexut_acvariu/ eu am plante de plastic si imi e usor sa vb :grin: insa vreau sa vezi la ce ma refer.DIn cauza carasilor nu tin plante naturale dar mi-ar placea .

Pai cu plante de plastic tie foarte usor sa dai o forma (care vrei) acvariului, dar cu cele naturale.... daca le scoti din radacini sa le aranjezi iti i-a o gramada de timp, faci apa tulbure, nu mai cresc o perioada, si cand cresc tot cum vor ele se duc. :)) Planta din mijloc are radacinile extinse la 20 cm fata de ghiveciul ala in care e, daca o scot de acolo sigur nu mai ceste o luna de zile:(. Stie cineva cum sa o inmultesc? Cred ca e echinodorus. E singura care o am si i-am taiat niste frunze si le-am pus in sol. Oare or sa prinda radacini?

Anturaju
28-10-2007, 22:39
sanitarul ala nu scoate plantele din nisip? eu sunt fan corry ,.

Acel hoplo il am de cand am acvariul si era de 1 cm 8) , niciodata nu mi-a facut probleme cu plantele, isi vede de treaba lui. Am si eu doi corydoras dar sunt mici 1 cm abia i-am luat cand am fost la Bacau saptamana asta:D. Nici o problema pentru commenturile tale, doar asta si vreau, sfaturi:D. :bounce