PDA

View Full Version : difuzor co2-filtru de tigara



alynn
29-07-2011, 11:04
bomba co2 cu difuzor din filtru de tigara

http://www.youtube.com/watch?v=4zLIvFiVjhc

George.rumba
29-07-2011, 13:13
si eu am avut filtru de tigara.
(indesasem cu greu 2 filtre de tigara in furtunul de CO2 - din acela obisnuit de la petshop)
imi pare rau ca am cumparat difuzor cu pastila ceramica pentru ca nu vad diferenta intre asta si filtrul de tigara
doar estetic, dar la tine cum e in spate chiar nu e o problema.

tu ai avut difuzor ceramic?
ai vazut vreo diferenta?

alynn
29-07-2011, 14:25
nu am avut,o sa vad saptamana viitoare cand imi ajunge difuzoru.ce nu-mi place la asta cu filtru e faptul ca nu merge mereu asa,dupa o zi iar scoate bule mari,tre mereu sa umblu la el si sa misc filtrul putin,sa-l intep cu acu,incat sa infund acele locuri pe unde ies bulele mari,mai exact pe langa filtru,am indesat si eu un filtru intreg
faza e ca acuma scoate bule atat de mici incat curentu de la suprafata apei trimite bulele catre fundul acvariului iar,si asa mi-e plin acvariul cu bule de co2

Kin
30-07-2011, 10:46
Prea mult chin degeaba. Dizolvarea nu e prea buna, dupa o vreme dupa cum spui, nu mai scoate bule fine, trebuie sa-l misti, sa-l framanti putin, sa-l gauresti, apoi se imbacseste, trebuie sa-l schimbi ...
Mai bine ca ti-ai luat difuzor, sunt atatea modele care merg la bomba, si n-ai batai de cap.

In fine, nu stiu care e discutia pe care-o propui in legatura cu subiectul "filtru-difuzor", pentru ca n-ai exprimat nimic, decat ai pus filmarea.
Daca e ceva de genul pro si contra, eu sunt contra, pentru motivele de mai sus.

ionutz.m
01-08-2011, 18:18
Salut,si eu am incercat treaba asta,dar am ajuns sa fiu contra filtrului de tigara,lemnului de tei etc.Incearca un reactor intern, o sa vezi diferenta;)

Alt_Razvan
01-08-2011, 18:54
Prefer oricand sa renunt la o pizza si la o bere si sa imi iau un difuzor cu pastila ceramica decat sa folosesc o astfel de solutie...

PS. foarte neinspirat sa pui materialul video cu tot cu sonor...PDT_Armataz_01_33

Decebalvs
27-11-2011, 15:19
Difuzorul cu tub ceramic din clipul de mai jos cred ca ar reprezenta o solutie destul de buna. Stie cineva ceva similar cu orientarea jetului de micro bule foarte fine spre interiorul acvariului? Evident, trebuie sa fie o recomadare a unui produs comercializat la noi pe piata.
Am vazut o droaie de ele, dar din pacate toate au orientarea jetului spre partea de sus a avariului, facilitand astfel o evaporare rapida in exterior.

http://www.youtube.com/watch?v=MzuVhtLK9zA