PDA

View Full Version : Cichlasoma nigrofasciatus



oly88
10-10-2007, 19:24
Am cumparat o pereche de nigro recent si m-ar interesa daca pot sa pun cu ei si alti pesti in acvariu. In prezent am o pereche de corydoras cu ei.

nsdamian
10-10-2007, 19:48
Cu Cichlasoma nigrofasciatus.Oricum cu alte cichlasome.

tcl
10-10-2007, 19:52
cu corydoras nu prea se inteleg din cate stiu eu;am tinut si eu nigro cu cory si saracii cory erau mereu ''ciuguliti'',mai ales cand depuneau nigro...erau foarte agresivi.

nsdamian
10-10-2007, 19:55
La sectiunea "pesti de acvariu" este o descriere a speciei care spune si ce alti pesti sunt recomandati in acelasi acvariu.

oly88
10-10-2007, 19:57
Inca nu m-am acomodat cu ei. Unul dintre ei e mereu in ascunzatoare, ca celalalt cum o vede o goneste. Practic parca ar fi inexistent in acvariu. In caz de mai cumpar unul ce sa fie, mascul sau femela?

nsdamian
10-10-2007, 19:59
Eventual inca o pereche.

oviliv79
10-10-2007, 20:16
pai atunci nu prea e o pereche propriu zisa ci mai degraba 2 indivizi de sexe diferite...eventual daca masculu o fugareste pe femela...poti sa mai pui una pana s-or alege.. ;) ...dupa ce s-a format cuplul....poti sa scoti ce mai ai acolo..ca daca mai si depun..e jale cu ei...mai ales daca nu ai bazin destul de mare....omoara tot ce misca ca sa-si apere cuibul/puii :x

fr0g
10-10-2007, 21:54
ce dimensiune are acvariul ?

oly88
12-10-2007, 10:14
Acum cand sunt inca mici tin intr-un acvariu de 50 l. Cand vor creste cred ca o sa pun intr-un altul de 150 litri. Sper ca o sa le ajunga.

ionutlatcan
12-10-2007, 10:53
eu am avut intr-un rekord 60 de la juwel (54 litri) o pereche de nigro care au scos cel putin 100 de pui, care au mai si trait si acum stau in doua acvarii la un pet in asteptarea parintilor. in 50 de litri eu zic ca o pereche se poate tine dar nu te mai gandi la alte vietati.

oly88
13-10-2007, 12:09
Va multumesc pt raspunsuri, atunci o sa schimb perechea de cory cu ceva plante mai rezistente. Are cineva idei ce fel de planta le-ar rezista?

fr0g
13-10-2007, 13:18
anubias legat pe radacina/piatra. nimic in substart.

oly88
03-11-2007, 17:30
Pestisorii mei au deja 6-7 cm dar nici acum nu se inteleg. Femela are deja portocaliu pe burta, e mai marisor ca masculul care sta mereu ascuns iar cand iese femela o goneste inapoi. Am incercat sa le separ cu o plasa subtire de la portocale. atunci masculul a iesit din ascunzatoare, era mare viteaz si tot ciupea sanitarii. Am dat drumul la femela, iara sta ascuns. Dupa experienta voastra de crescatori de nigro, oare se vor impaca vreodata?Sau cumpar un alt mascul?

fr0g
03-11-2007, 20:03
esti sigur sigur ca e mascul ?

gratian_666
10-12-2007, 00:00
am vazut intr-un acvariu nigro impreuna cu ocelatusi :shock:
nu mi-a venit sa cred

alex_fota
09-01-2008, 00:02
ieri am adoptat si eu un nigro albino. mai bine zis l-am salvat de la moarte. momentan sta in acvariu cu 4 paradisi, 3 tetra, 1 betta, 5 cory, 4 gurami mai micuti, raci si melci. mai alearga din cand in cand cate un cory (astia sunt de 3-4 cm maxim) iar el are vreo 7-8cm :grin:

Gaia
09-01-2008, 12:26
Ai grijaaaaaa ca acum inca nu s-a dezmeticit, dar o sa iti omoare tot in acvariu.
Cumpara urgent o maternitate de plasa si tine-l acolo, intre timp fa-i rost cat mai repede de alta casa (alt acvariu sau alt proprietar)
Later edit: abia acum am realizat ca pestele are 8 cm, nu o sa il poti tine in maternitate de plasa ca e prea mare. Scapa de el sau scapa de ceilalti pesti.

alex_fota
09-01-2008, 15:56
deocamdata e pasnic. isi face de lucru cu pietrisul. luna asta o sa fac un acvariu pentru el.

habar_name
17-01-2008, 17:36
Eu tin o pereche de puscariasi intr'o puscarie de 85'50'50 cu 1m'2f de Astatotilapia latifasciata, vreo 16 Pseudotropheus demasoni de diferite virste, un Agamyxis pectinifrons de vreo 11cm, un Platydoras costatus de vreo 7cm, o pereche de Ancistrus si temporar cu inca vreo 13 Astatotilapii de 2cm, o pereche de Julidochromis transcriptus matura si 3 Neolamprologus cylindricus de vreo 5cm. Au sa ramina, pe linga pirnaiasi, cele 3 Astatotilapii, vreo 7,8 demasoni si fundasii amintiti, poate fara Platydoras. Masculul are vreo 8cm, e cam ultimul in ierarhie, dupa Astatotilapia care e sef la cei 12cm, iar de masculul de demasoni matur, citeodata se fereste, alteori invers, iar cind iese bataie, e spectacol. Asta se intimpla in largul acvariului, dar sub pietre, ca am o roaba de cataroaie, ei sint jupini, pt ca se bat amindoi in echipa, iar pui fac cel putin o data pe luna. Cred ca e numai bine ca masculul nu e mai mare, altfel cred ca ar fi pus stapinire pe tot acvariul. Recomand combinatia asta, personal sint innebunit dupa ciclidele in dungi, iar astea 3 specii, pe linga ca sint o splendoare, nici nu sint greu de intretinut sau procurat. Cel putin in Iasi. Succes.

Radu
22-02-2008, 23:21
Nu e nevoie sa se aleaga. Daca ai un mascul de nigro si o femela.... automat se vor reproduce. Este unul din avantajele/dezavantajele speciei deoarece crescatorul ajunge repede sa nu mai stie ce sa faca cu puii. Stau binisor si cu "colegii" cichlasominae dar poti sa-i pui si cu alte ciclide americane care le pot tine piept (nu vb de Heros sau ceva de genu). Se zice ca le pot face fata si unor Oscari, Jack Dempsey sau Green Terror, daca sunt "in reproducere" in ciuda dimensiunilor reduse. Femela are portocaliu pe burta si ramane mai mica decat masculul. Masculul are inotatoarele dorsala si abdominala mult prelungite spre posterior. Eu zic ca un acvariu de 150 e suficient daca mai planuiesti sa bagi alte specii (bine ar fi sa fie mici la acvariul asta - pleco/ancistrusi/pimelodidae mici/doradidae) dar in 50 de litri ... hmm .... nush daca le ajunge perechii. De obicei masculul este mai agresiv si goneste pestii care incearca sa se apropie de icre/pui iar femela este cea care insoteste puii si care sta deasupra icrelor neparasindu-le deloc. Am observat ca varietatea albino este sensibil mai putin agresiva dar se poate sa fi fost o coincidenta. Daca vrei sa-i reproduci .... optim ar fi sa bagi in acvariu un ghiveci pe care il vor folosi pt depunere. Dpdv al meu sunt cele mai agresive Cichlasominae (si cu Green Terror) dar si cele mai usor de reprodus dar datorita marimii reduse nu pun prea mari probleme in acvarii suficient de mari. Am reusit sa duc femela mea pe la vreo 12 cm masculul avand cam 15. Cred ca depinde cat de devreme isi incepe "viata sexuala", devenind maturi sexual pe la cca 5 luni.