PDA

View Full Version : Solicit ajutor Repopulare dupa ce am facut o greseala monumentala



cristian.ene
29-05-2011, 14:45
Salutare,

Aseara am facut o gafa destul de mare, am dat drumul la pompa pentru recircularea apei si nu am observat ca furtunul era in exterior,.. si din pacate am secat iazul peste noapte.

Iazul nu este al meu, ci al parintilor mei care se intorc din concediu saptamana viitore ... asadar, daca ma puteti ajuta cu niste pesti / preturi modice... sa ies din aceasta incurcatura, v-as fi profund recunoscator.

Aveam niste Carassius auratus auratus, Carassius auratus gibelio, si niste somni.. cred ca era cel pitic + carasi comunitari

Help pls?

catalos
30-05-2011, 10:36
pt carasei cel mai bine du-te in obor - gasesti de vanzare la cei care vand lansete si accesorii

somotei - nu stiu unde te-as putea indruma.


bafta

filip_m
30-05-2011, 11:41
Pentru carasi si somotei dute la rau la colentina(langa Mec) ca da astia la peste cu minciogu si cumperi de la ei ieftini pentru ceilalti cauta pe forum
Mult succes

cristian.ene
30-05-2011, 11:58
Multam! Catalos,... vrei sa vezi pocinogu? Nu stiu daca ai fost in crangasi... te invit in seara asta :)
Multumesc Filip! o sa incerc si varianta ta!

goodmans
30-05-2011, 12:13
Te pot ajuta si eu cu niste pui de koi/subunkin care din pacate nu sint colorati,adica unii sint cu tenta de auriu altii spre albastru (in lumina soarelui)e un lucru stiu ca putini ies colorati.Au intre 5 si 10 cm sint de anul trecut si au trecut iarna cu bine sub gheata.Problema e ca nu sint foarte usor de prins,adica trebuie sa stam sa-i alergam putin cu minciocul.Stau prin aviatiei.
Da-mi pm si iti dau nr de telefon.
Si eu sint stresat de chestia cu golirea accidentala dar am zis mereu ca e putin probabil sa se intample,dar acum,cu patania ta am dat comanda de un plutitor electric.Priza de gradina va fi legata la el si in cazul in care scade apa cu mai mult de 20cm o va opri,cu toate echipamentele care sint legate la ea.Prefer sa stea pestii fara filtrare cateva ore/zile decat pe uscat.

ovidiualn
31-05-2011, 02:08
Pot si eu sa-ti daruiesc niste carasi cometa , daca rezolvi tu cumva cu transportul...