Log in

View Full Version : ingrijire discus



antoniotoni
13-05-2006, 16:58
ma bucur ca am trecut pe aici.
nu sunt un maestru al acvaristici dar vreau sa devin :grin:
so..
cu ajutorul vostru o sa ma descurc, prin alta parte nu am reusit sa atrag atentie la pestisorii mei,
Un acvariu de 90-50-45
un filtru extern si unu intern
trei neoane de 20 w speciale pt acvarii
o pereche de ancistrusi maricei,4 pui,2 pui voalati
doi Black Ghost Knife Fish
doi masculi dermogenys pusillus hemirhomphide
trei hulii
un platidoras pui
inca 5 pui de African Killie
si 4 discusi
4 mopani (am inteles ca astia mentine ph neutru , acum nu stiu daca gresesc)

din apa schimb aproximativ 20 30 litri saptamanal
si aspir substratul
le dau granule de la sera(astea mi au fost recomandate)
o sa incerc sa mi cumpar artemia congelata
ce vitamine pt apa trebuie sa cumpar(recomandari)
stie cineva un filtru care nu face nici cel mai minuscul zgomot si sa aeriseasca pe timp de noapte apa (nu suport nici zgomotul de la ceas ul mecanic de la mana)motive care nu au legatura cu topicul)

astept sfaturi si pareri de la voi.
multumesc anticipat

steff
14-05-2006, 15:07
Ok....sa le luam pe rand :
1 nimeni nu s-a nascut invatat.... toti am fost incepatori ;) , si inca mai avem de invatat ;) ,
2 la capitolul filtrare zic eu ca stai bine,
3 va trebui sa mai renunti din pestii pe care-i ai pe masura ce vor creste discusi,
4 mopanii stabilizeaza ph-ul intr-o oarecare masura.... carbunele activ este cel care mentine ph-ul neutru,
5 la schimbul de apa si la aspiratul substratului este ok ;) ,
6 la vitaminte ti-as recomanda:
SERA FISTHAMIN
Vitamine lichide pentru pesti. Se foloseste pentru sustinerea pestilor bolnavi sau convalescenti sau pestii stresati, înainte si dupã transferarea în alt acvariu. Se poate pune direct în apa.
Dozare: 6 - 7 picaturi la 50 L apa.

si....

Sera Activant

Este o combinatie de numeroase vitamine si microelemente sub forma de tablete. Acestea cresc vitalitatea, pigmentarea si intensitatea culorilor.
Puteti pune tabletele direct în apa, lasand pestii sa le ciuguleasca.

Apropo nu ai spus ce varsta au discusii...

In ceeace priveste filtre care nu fac zgomot deloc nu stiu ce sa-ti recomand sau.... nu stiu daca exista asa ceva, poate doar o pompa de aer... Sera Air Pump Optimal 250 Plus
sunt pompe de aer silentioase, durabile si puternice pentru filtre interne si pentru aerisirea acvariilor.

Discus-ul vrea hrana diversificata.... Sera granule, Tetra discus, Chironomus (larve) tot de la Sera, Si.... Inima de vita care este cred eu hrana de baza la discus.
Bafta multa....si bine ai venit in randul acvaristilor ;) .

erik
14-05-2006, 17:25
Renunta la cei 5 killie si atunci cam va fi un numar maxim de pesti pe care il poti baga intr-un acvariu.Daca pui prea multi pesti acvariul tau va fi supra populat ceea ce nu va fi prea bine.Pestilor nu le plac locuri stramte(exceptie betta) insa in rest totul e bine.Pe curand.

antoniotoni
14-05-2006, 17:47
cred ca au 5 -6 luni

erik
14-05-2006, 18:46
Hmm.. tot trebuie sa renunti la ceva pentru a disloca din locul din acvariu pentru discusi.

steff
14-05-2006, 19:51
Sustin si eu la ce spunea Erik, trebuie sa renunti ...sau sa muti o parte din pesti in alt acvariu.
Nu te-am intrebat si nici nu ai spus nimic de calitatea apei pe care o ai in acvariu....si aici ma refer la ph, kh, gh, no2, no3, si lista poate continua ;) .
Discus-ul este un peste foarte pretentios la calitatea apei de aceia trebuie sa iei in calcul ca discus-ul la maturitate ajunge la dimensiunea de 20 cm si are nevoie de spatiu foarte mare. La acvariul tau de 200l sfatul meu este sa renunti la ceilalti pesti si sa-ti mai cumperi inca 4 discusi cam tot de varsta celor pe care-i ai.... nu te speria, am sa-ti spun si de ce .... discus-ul este peste de card, in felul acesta creste interesul pentru mancare ( va fi bataie pentru a manca ) ;) , iar mai tarziu spre maturitate se vor alege perechile. Deci, din cei 4 discusi pe care-i ai ar fi prea mare norocul sa fie perechi ;) , in momentul in care s-au ales perechile te decizi ce pereche tii....dar pana la faza asta mai ai mult de invatat ;) ....
...Si nu ezita sa intrebi, orice problema legata de pesti pe care n-o cunosti intra pe forum si intreaba, nu face nimic inainte si apoi sa intrebi....e gresala tuturor incepatorilor intai comit gresala si apoi cauta ajutor.
''E MAI BINE SA PREVII DECAT SA TRATEZI SI SA VINDECI''
Bafta multa ;)

erik
14-05-2006, 20:32
Discusi au un joc in acvariu superb si ar fi frumos un acvariu bine bine plantat cu 6 discusi care sa mai fie si perechi ;) ;) .E bine sa scapi de pesti semiteritoriali si teritorial pentru ca discusului nu ii prea place sa stea cu alti pesti din alte specii .E alegerea ta . ;)

antoniotoni
14-05-2006, 20:32
asa o sa fac, o sa tin minte.

calitatea apei? nu pot sa spun prea multe, apa de la robinet declinata 24-36 ore
teste toate alea nu am facut niciodata dar pot sa mai spun ca mirosul apei e un pik ciudat(cand deschid capacul ies vapori deranjantiI, un miros ca de balta), deci nu cred ca stau bine in capitolul asta.
ce teste trebuie sa fac alea mai importante?, azi am cumparat niste purici de balta vii, rosii, sunt buni si pt discusi.

erik
14-05-2006, 20:37
Mai bine ai face o mixtura de inima de vita e preferata discusilor.Daca nu sti cum se face iti dau urmatoarele detalii:
Ingrediente: inima de vita 5Kg
banane 1Kg
peste 2Kg
mere 1Kg
crevete 0.5Kg
morcovi 0.5kg
spanac 1kg
usturoi 250g
salata 0.5kg
sera discus 500g
Vitamine, Calciu si Spirulina câte 20Tab.
Mod de preparare: Se curata foarte bine inima de grasime si se taie cubulete de cca. 2-3cm. Pestele (somn, cod sau un peste fara oase) se dezoseaza si se jupoaie de piele. Se curata si se spala legumele, si se taie cubulete mici. Toate ingredientele se toaca printr-un blender sau robot de bucatarie pâna obtineti o pasta foarte fina. Aceasta pasta o vom amesteca cu vitaminele, calciul, spirulina si sera discus, pasta se va pune in pungi groase de 0.5cm si o vom baga la congelator. Dupa ce mixtura este congelata, o taiem in bucatele de cca. 0.5cm si o vom da ca hrana (congelata) pestiilor.

antoniotoni
14-05-2006, 20:41
m am gandit bine si o sa mi pastrez doar discusii, in plus o sa mai cumpar doi.
ce secrete trebuie sa stiu despre apa la discus, unde pot sa ggasesc informatii mai profunde si pe inteles.

antoniotoni
14-05-2006, 20:55
interesanta mixtura
multumesc mult.
o sa mi- o prepar :grin:

steff
14-05-2006, 21:00
calitatea apei? nu pot sa spun prea multe, apa de la robinet declinata 24-36 ore
teste toate alea nu am facut niciodata dar pot sa mai spun ca mirosul apei e un pik ciudat(cand deschid capacul ies vapori deranjantiI, un miros ca de balta), deci nu cred ca stau bine in capitolul asta.
ce teste trebuie sa fac alea mai importante?, azi am cumparat niste purici de balta vii, rosii, sunt buni si pt discusi.

1. apa de la robinet sta cateva zile la declorinat in vase cu gura mare (galeti), apoi se conditioneaza cu: Sera aquatan sau Tetra AquaSave inainte de a o pune in acvariu... trebuie sa ai grija ca temperatura apei ce urmeaza s-o pui in acvariu sa fie la temperatura apei din acvariu procedeu foarte important mai ales la discus.
2. nu pot sa cred ca nu stii ce ph are apa din acvariu, kh, gh si mai ales nitritii si nitrati...este foarte important sa urmaresti parametrii apei. Una din cauzele pentru care pestii tai se ascund si nu prea mananca este in primul rand si calitatea apei.
3. mirosul de balta este de la faptul ca filtrul si aeratorul nu functioneaza tot timpul...stii la ce ma refer ;)
4. ph-ul in primul rand, no2 si no3 si nu in ultumul rand kh-ul si gh-ul
5. in general hrana vie este preferata pestilor dar in acelasi timp si foarte riscanta...deci, eu nu as risca, daca te uiti mai sus ai sa vezi ca am enumerat ceva hrana pentru discusi ;) .