PDA

View Full Version : Apa de mare adancime



vali_pro
27-09-2007, 23:53
La mine in acvariu pun apa de la un put de mare adancime cu duritate 7. Problema e ca nu le merge prea bine la plante si cred ca e din cauza lipsei de minerale din apa. La o zi dupa ce schimb 1/4 din apa plantele incep sa se "inmoaie". Planta aceea care arata ca mararul nu rezista la mai mult de o schimbare a apei, dupa care se macina si moare. Daca nu schimb apa 3-4 saptamani isi revin si cresc. Vreau sa testez compozitia apei dar nu stiu ce sa cumpar de la magazin si mai ales nu stiu ce prefera fiecare planta.

Poate un pic de ajutor din partea voastra ma scoate din necaz. Multam'

Juwel
28-09-2007, 04:22
Planta "ca mararul" e cumva Ceratophyllum demersum? Da un search pe google, fa clic pe image, si vezi daca e asa.
Plant asta pierde frunzele din varii motive. Oricum din experienta mea, ca sa se dezvolte bine ii trebuie lumina din belsug. Altfel ramane rahitica, isi schimba culoarea si frunzele cresc din ce in ce mai mici.....

andreic
28-09-2007, 07:40
Care din duritati este 7? kh sau gh. Banuiesc ca este vorba de gh. Ar fi interesant sa vezi si ce ph ai. In functie de ce kh si de ph ai presupunand ca gh este 7 vom mai vorbi. Testeaza-le.

vali_pro
28-09-2007, 10:58
Planta "ca mararul" e cumva Ceratophyllum demersum? Da un search pe google, fa clic pe image, si vezi daca e asa.
Plant asta pierde frunzele din varii motive. Oricum din experienta mea, ca sa se dezvolte bine ii trebuie lumina din belsug. Altfel ramane rahitica, isi schimba culoarea si frunzele cresc din ce in ce mai mici.....

Da, asta e planta. Inainte sa isi piarda frunzele se rupe tulpina in mai multe bucati si apoi cad frunzele. Lumina cred ca am destula. La 130l de apa am 3 neoane de 20w. Am suporti pt 4 neoane dar e prea multa lumina cu 4.

Duritatea am testato cu o substanta albastra din comert. Puneam apa intr-o eprubeta si la cate picaturi turnate cu pipeta se albastrea, aceea era duritatea. Apa de canal din bucuresti are duritatea 11, mai am un put de suprafata cu duritatea peste 24 si asta de mare adancime cu duritate 7. Habar n-am ce fel de duritate este. Spune-mi ce sa cumpar din comert ca sa testez ph-ul.

andreic
28-09-2007, 11:18
Se pare ca tu testezi gh, e bine. Ar mai trebui sa testezi si duritatea carbonatilor kh, acestia actioneaza ca un tampon la modificarile ph. Personal folosesc teste de la Sera, mi se par cele mai bune dpdv raport pret/calitate. Inca odata repet, nu pune nimic in apa pana nu faci aceste teste. Inca ceva mai cumpara si un test de nitrati(NO3).

g_sorin
28-09-2007, 11:22
Vreau sa testez compozitia apei dar nu stiu ce sa cumpar de la magazin si mai ales nu stiu ce prefera fiecare planta.

Adreseaza-te unui laborator specializat. Are si ApaNova (http://www.apabucur.ro/content.asp?section=1&menusID=58).
Analizele sunt contra cost dar macar te lamuresti ce apa bei si ce pui in acvariu.
Mai sunt si alte firme autorizate care fac analiza apei pentru Bucuresti.

andreic
28-09-2007, 11:47
Apa de mare adancime este foarte buna de baut. Pentru acvariu in schimb de obicei este cam demineralizata, de aceea am recomandat cumpararea de teste.

g_sorin
28-09-2007, 12:15
Apa de mare adancime este foarte buna de baut.
Nu este chiar asa. Apa "cam demineralizata" si cu putine gaze solvite, in principal O2 ,nu prea tine de sete. ;) Este adevarat ca este foarte putin sau deloc contaminata bacteriologic.

andreic
28-09-2007, 12:19
De acord cu tine. Oxigenarea ei in bazin se face cu ajutorul filtrului, asta nu este o problema. Ce cred eu este ca datorita saraciei in minerale si carbonati in special exista in acel bazin fluctuatii de ph, iar plantele nu au minerale deajuns pentru a se dezvolta.

Gurytza_ta
28-09-2007, 12:30
60 W la 130 L sa stii ca totusi e putin. unele plante au nevoie de mai multa lumina, 1 W/L sau chiar mai mult.

andreic
28-09-2007, 15:03
Wattul reprezinta cantitatea de curent electric consimat pentru a obtine o anumita cantitate de lumina. Conteaza randamentul luminii folosite, nu puterea consumata.

vali_pro
28-09-2007, 18:53
Wattul reprezinta cantitatea de curent electric consimat pentru a obtine o anumita cantitate de lumina. Conteaza randamentul luminii folosite, nu puterea consumata.

Referitor la randament, sunt neoane de mai multe tipuri de culori. Cele mai frumoase mi se par cele albastre ca dau o tenta interesanta apei. Acea lumina albastra e tot la fel de hranitoare? Eu am neoane cu lumina calda, galbuie.

andreic
28-09-2007, 21:24
Perfecta pentru alge.

Solaris
29-09-2007, 11:25
adica lumina albastra e pe gustul algelor, dar si plantelor le place...
@vali_pro, sunt multe topicuri legate de lumina si plante, mai citeste ca o sa gasesti lucruri interesante.

andreic
29-09-2007, 12:00
Da, dar spectrul albastru este mult mai propice pentru proliferarea algelor decat cel rosu.