PDA

View Full Version : ghiras



ghiras
11-05-2006, 18:01
salut.
ma numesc ghiras cristian, am 21 de ani si sunt din bucuresti.

am inceput acvaristica cu stangul. am primit de la prietena mea un acvariu de aprox 25l si ceva pesti... erau frumosi si asa k am mai cumparat cativa de la obor, suprapopuland teribil acvariul (cam 20 de pesti). nu aveam nici filtru, nici incalzitor, nu aveam decat apa de la fantana. In 2 sapt au mai ramas 8 : :cry: Bineinteles scalarii s au dus primii, urmati de guppy, moli si xipho. Pana la urma au murit si sanitarii.

m am apucat de citit si am aflat k am fost un criminal pt pesti......

dupa 1 luna m am luat o pompa de aer resun, filtru aquael fan1, incalzitor 100W, si un neon. bineinteles a urmat si un acvariu de 72 l in care am ciclat apa (la primul habar nu aveam de asa ceva), am pus 2 plante si ceva pesti pe langa cele 2 zebre, un guppy,un xipho si un caras care au supravietuit nestiintei mele. am mai pus in el 2 betta splendens albastri, 6 guppy, cate 5 moli si xipho si doi tetrazona-sau ceva de genul k nu i am gasit inca. au aceeasi forma,sunt aurii si au doar o pata neagra la baza cozii.

mai am multe de invatat... si cu toatea astea visez la discusi.. undeva pe la toamna cand o sa am un bazin adecvat

yonutz
11-05-2006, 18:44
Bine ai venit !!!

Incepem prin a te certa ... Combinatia aia care o ai tu nu merge ...
Decat sa postezi topicuri dalea :"HELP URGENT" mai bine bagi un ochi si vezi combatibilitatea intre specii si cazarea lor corespunzatoare...

Lectia 1
x Gupani + y betani = doar y betani +jumatati de gupani

tu ai in 72l:
2 zebre+
1 gup
1 xifo
1 caras
2 beta
6 gupi
5 moli
5 xifo
2 tetrazona
= ciorba bogata

Intradevar ai evoluat de la acvariu fara incalzitor si filtru ... dar pana la un bazin cu ciclide mai ai mult de invatat

Chiar daca intampinarea mea e putin "deplasata" sa stii ca nu e nici cu directie, nici cu intentie ... Daca ai intrebari sau nelamuriri cu placere iti raspundem ... :lol:

nigga4life
12-05-2006, 12:35
Salutare, bine ai venit, calmeazate ca incepatori ca tine sunt multi pe forum, cel putin eu sunt, dar totusi eu am reusit sa omor doar un moly din cauze nestiute pana acum ... oricum spor in contiunare cu acvariul ...... si sa stii ca sunt multi baieti de pe forumul asta care chiar se pricep la acvaristica si te ajuta la nevoie, asa ca nu strica cate o intrebare cand nu stii .......... :D

neouber
12-05-2006, 19:18
Faza cu discusii e bine sa ramana la stadiul de vise...cel putiin pentru moment

yonutz
12-05-2006, 20:21
Nu, omul poate sa inceapa dar NU INAINTE DE A CITI MUUULT DESPRE EI ...
Orice om poate face ceea ce isi doreste .... Dar ca sa iasa lucrul bine trebuie sa se documenteze,nu ? ... Iar pe net poate gasi ce il intereseaza, nu?

neouber
13-05-2006, 08:57
Si daca pateste cu ei cum a spus ca a patit cu primii....una e sa-ti moara un sanitar sau un vivipar si alta e sa ti se duca un discus

lupul-sur
13-05-2006, 09:02
La 72 litri poti face un acvariu de gupi super fain, mai ales daca il plantezi inteligent sa le dai si loc de inot. Nu sunt pesti pretentiosi, nu cresc mari, sunt acuarele in miscare, datorita ciclului rapid de inmultire te poti juca si de-a geneticianul, crede-ma se merita. Succes!

yonutz
13-05-2006, 09:32
Si daca pateste cu ei cum a spus ca a patit cu primii....una e sa-ti moara un sanitar sau un vivipar si alta e sa ti se duca un discus

E neplacut cand iti moara un peste, ai sentimentul ala de vinovatie (daca nu, atunci inconstienta) care te tine cateva ore ... Cine iubeste animalele insa inainte de a se ocupa de un proiect ce tine de ele, SE DOCUMENTEAZA ...
Chiar si in acest caz exista posibilitatea sa dai chix ... TE DOCUMENTEZI iar ... o iei de la capat ... Si daca ASIMILEZI tot ceea ce citesti o sa iasa o treaba buna ...

ghiras
14-05-2006, 19:53
ce a fost la inceput, a FOST.

mortalitatea in noul acvariu este 0.00%!!!!!

si cred k am spus destul de clar ca VISEZ la discusi, nu ca o sa mi iau luna viitoare.... mai intai imi trebuie alt acvariu mai mare, mult mai mare(aprox 200l) si pana acolo mai e.

de citit am citit suficient (dpdv al cresterii pestilor) cat sa am grija de acvariul pe care il am acum... cu plantele e mai greu dar incet, incet... o scot la capat.

lupul-sur
14-05-2006, 22:08
Bucurestene ia fa matale bine si miscati fundul sambata la obor la intalnirile noastre sa ai si matale parte de coasele pe care le mai arunca i razvan si johnny si poate si altii. Ne vezi la moaca si apoi nu mai cumperi plante de la toti hotii.

yonutz
14-05-2006, 23:47
Mda... Plantele sunt scumpe, iar de cele mai multe ori nu sunt de calitate .. Asa ca treceti in agenda o intalnire cu neste "acvaristi nebuni" sambata viitoare ora 12.00 ... :lol:

edm_addicted
22-07-2006, 01:14
unde se fac aceste intalniri si in ce scop? :P

lupul-sur
22-07-2006, 08:16
Aceste intalniri se fac duminica la o terasa de pe lana piatza Obor in singurul scop de a ne imbata.:PPP Socializam nene socializam

edm_addicted
22-07-2006, 12:12
din toamna vin si eu cand vin la facultate acolo :D

lupul-sur
22-07-2006, 12:17
Te asteptam cu drac! :P

neouber
22-07-2006, 14:47
Si tot nu am apucat sa facem fan cluburi in provincie...RUSINICA