PDA

View Full Version : ADA 30 l



dan1977
30-03-2011, 23:50
Deoarece un prieten(nu dam nume :D) mi-a foferit posibilitatea sa te testez ADA ,am zis de ce nu...;;) Tot de la el ma primit cateva fire Utricularia graminifolia si iata ca a aparut si pe biroul din dormitor un alt acvariu =)) de numai 30L.Este dotat cu 2 PL(830 si 865),CO2 dintr-o butelie de 4kg( o bula la 3-4 secunde) in permanenta zi/noapte ,un filtru extern Tetratec EX400 si cam atat...la partea de hardwere.Am incropit repede un hardscape si sincer vroiam sa cresc doar Utricularia ....dar am mai aruncat cate ceva din donatii de la prietenii constanteni ;) Si cam asa arata dupa 2.5 luni ;;)




708270837084

Kin
31-03-2011, 01:24
Arata bine, si dupa ce se mai indeseste "carnivora" o sa arate si mai bine. :)
Ce sol este ? Malaya sau Africana ?
Si, poti sa dezvolti putin despre lumina ? Cati watti, ce becuri ?
Multumesc :)

merlin21
31-03-2011, 11:43
De fertilizare nu ai zis nimic, sau doar solul este ADA?(restul e dennerle)
Acvariul este cocoon 6 de la aquatic nature?

rick
31-03-2011, 14:00
Sursa endlerilor poti sa o spui ?

dan1977
31-03-2011, 21:50
Kin -neoanele sunt 2 PL de 11W (unul 865 si unul 830) iar solul este Amazonia 2
Merlin-ferilizez cu Dennerle( jumatate de capsula la 7 zile planta gold,jumatate de E15) o picatura feropol 24 la 2 zile , si 0.5ml zilnic de PPS pro de la Marian 4232 ), acvariul este o chinezarie de la un tip din Constanta care aduce cu containerul din China daca nu ma insel marca Oceanfree(arata bine,au preturi foarte bune si are foarte multe marimi )
Rick- endlerii sunt de la un prieten Leica Bogdan.
Ca si concluzii ADA este un sol foarte bun...are si dezavantaje, nu stau sa le insir pentru ca banuiesc ca le stiti.

merlin21
31-03-2011, 22:02
ca o intrebare din ce ai vazut pana acum, daca nu ai fi avut amazonia in acvariu ai fi avut vreo sansa sa cresti UG la valorile apei de la robinet (ma refer exact la apa din constanta pt ca stiu ce valori are)?
P.S. E15 bagi saptamanal odata cu PG7?
Imi poti da un pic mai multe detalii despre acvarii? exista un site de unde se pot comanda, pt ca si mie mi se pare ca arata bine.

dan1977
31-03-2011, 22:19
ca o intrebare din ce ai vazut pana acum, daca nu ai fi avut amazonia in acvariu ai fi avut vreo sansa sa cresti UG la valorile apei de la robinet (ma refer exact la apa din constanta pt ca stiu ce valori are)?
P.S. E15 bagi saptamanal odata cu PG7?
Imi poti da un pic mai multe detalii despre acvarii? exista un site de unde se pot comanda, pt ca si mie mi se pare ca arata bine.


Nu cred ca as fi avut vre-o sansa...eu pun 3 parti osmoza si 1 parte canal (uneori nu pun deloc apa de la canal)
E15 pun o pastila la 2 saptamani si plantagold la fel( desi se recomanda a fi pus saptamanal)

Cauta si tu pe google Oceanfree,din cate stiu astia ii trimit doar in cantitati mari...ceva de genul ia un container odata...oricum asta e secretos nu prea vrea sa spuna sursa acvariilor. Sa stii ca da surprinzator arata bine si au pret bun.( are si marine cu stand ,lampa,sump,overflow...) Toate acvariile au lampa