Log in

View Full Version : guppy



bad_day_4_me
11-09-2007, 14:10
cati litri sunt necesari minim pt o pereche de guppy

Gaia
11-09-2007, 14:16
Eu as zice 5 l, asta nu inseamna ca poti pune o pereche de guppy intr-un recipient de 5 l ci ca, daca ai de exemplu un acvariu de 50l, poti pune acolo 10 perechi de guppy cu conditia sa nu ii lasi sa se inmulteasca si sa nu mai ai si alti pesti.
Tine cont si de faptul ca guppy sunt pesti mici dar fac multa mizerie.

bad_day_4_me
11-09-2007, 14:36
am inteles.....m-ar interesa numai o pereche..deoarecevreau sa o reproduc...zic ca 8l ar fi k...nu?

Laurentiu Craciunas
11-09-2007, 15:18
De ce nu vrei sa intelegi ca acvariile mici sunt un chin enorm fata de unul mai mare? Am vazut ca multa lume tinde sa cumpere volumul minim necesar unui/unor pesti, dar e mult mai bine daca se depaseste volumul respectiv. Daca vrei acvariu de 8 l gandeste-te cat ramane dupa ce pui substrat si filtru in el, incalzitor nici nu stiu daca incape :)

Iar la schimbatul apei, hmm schimbi odata 5 litri si e mai mult de 50%, deci enorm pentru chimismul apei.

Decizia este a ta, dar te rog sa tii cont de ce am zis.

Gaia
11-09-2007, 15:20
Nu, in 8 l nu poti tine nici un peste. Incearca sa ai minim 20 l, chiar daca ai o singura pereche.
Ia un acvariu de minim 20 l si fa-i ciclarea inainte, nu conteaza cat de putini pesti bagi acolo. Oricum in 20 l va trebui sa ii aloci fiecarei perechi mai mult de 5l, deci sa pui mai putin de 4 perechi.
Daca vrei sa ii inmultesti iti va trebui chiar un acvariu (mult) mai mare, depinde cati pui vrei sa pastrezi.
Dupa cum am mai spus, faza cu 5l /pereche tine numai daca acvariul este suficient de mare. Cu cat acvariul este mai mic, cu atat ai nevoie de mai multi litri /peste pentru ca apa sa va murdari mai repede.

bad_day_4_me
11-09-2007, 19:25
sincer mi se pare ca exagerati putin..probabil ca stiti mai multa acvaristica decat mine.....dar trebuie sa stiti ca un peste e ca si un om...ca un caine..stie cine il iubeste si cine nu....majoritatea isi cumpara un acvariu doar ca ornament..isi hraneste pestii o data pe zi sa nu se murdareasca apa....isi lasa pestii sa moara de foame..pestii nu sunt ornamente de portelan..sunt niste fiinte vii care au si ele nevoia de a fii iubite..eu zic ca la un peste nu prea conteaza spatiul in care sta...sa aiba loc sa mearga inainte si inapoi si ii ajunge...nu merita 2 guppy in 20 l ca sa nu ii mai gasesti...oricare dintre noi are in acvariu pestii pe care si permite si pe care ii doreste.....eu am un biban cumparat de catre parintii mei...pe care il tin in 4l..deoarece nu am un recipient mai mare..si sunt destul de departe de casa lui..e fericit...aer ii bag o data la 2-3 zile.....mancarea o primeste de 3 ori pe zi..intradevar isi murdaresete apa repede..dar asta nu e o problema...il tin pana vara viitoare cand o sa am ocazia sa il duc la casa lui...ma cunoaste si e chiar fericit..am observat la el si la ceilalti pesti ai mei..ca daca le da altcineva inafara de mine sau cei din familia mea nu mananca..pestii au inima si suflet..si sunt fericiti daca sunt iubiti de cineva...pestii sunt multumiti cu putinul..numai ca voi ii rasfatati in acvarii imense..probabil ca nici nu se simt asa bine cum credeti voi...dati-le dragose si vor fii cei mai fericti.

Laurentiu Craciunas
11-09-2007, 19:34
Funny postul tau, sper sa li se para si altora la fel :)

Un guppy are la maturitate pana in 5 cm lungime, iar un acvariu clasic de 20 l are cam 30, maxim 35-40 cm lungime, deci cam de 7-8 ori cat lungimea pestelui. Cum ar fi daca mama ta, care sunt sigur ca te iubeste, te-ar tine intr-o camera cu dimensiuni de 8 ori mai mari decat ale tale, cu mancare zilnica, chiar de 3 ori pe zi, oxigen asa la 2-3 zile, pacat ca n-ai zis si de curatenie, cat de des ii faci? raporteaza conditiile pe care le oferi pestilor la ce ai tu nevoie ca om si o sa-ti dai seama ca pestii nu pot fi fericiti in atata spatiu, oricata dragoste pretinzi ca le oferi - practic dragostea ar trebui sa se manifeste prin conditiile pe care le oferi, nu prin batut cu degetul in geam sa il vezi cum reactioneaza, nu prin vorbit cu el, pestele nu poate percepe dragoste ca un om...

bad_day_4_me
11-09-2007, 19:41
nu cred ca ai prea inteles ce am scris...nu e vorba de batutul pprin geam.....drept sa iti spun in 10 l daca pui substrat..o buturuga..un filtru si un incalzitor...ramane destul loc....trebuie sa stii cum sa iti organizezi spatiul...si apropo de biban..l-am tinut vreo 2 saptamani intr-un acvariu mult mai mare...care din pakate nu era al meu..si statea doar intr-un loc..nemiscat...macar in cei 4 litri inoata cat poate...si ar trebui sa mai pui si suflet la un acvariu nu doar bani....

Laurentiu Craciunas
11-09-2007, 19:48
A stat retras in acvariu pentru ca mai mult ca probabil nu era ciclat, iar parametrii apei abia il lasau sa supravietuiasca. De aceea n-ai sa vezi comportamentul natural al pestilor in acvarii neingrijite.

In 4 litri inoata cat s anu i se atrofieze muschii, poate nici atat.

Sunt curios si eu, cum faci sa iti simta dragostea pe care zici ca i-o porti? Batutul in geam era o simpla banuiala de-a mea, pentru a-ti manifesta dragostea trebuie s ainteractionezi cu el, sper ca nu-l mangai... Insist, singura metoda de interactiune prin care iti poti manifesta dragostea e sa-i asiguri conditii cat mai aproape de cele naturale. Nu iti sugereaza nimeni sa deviezi Amazonul pe la tine prin camera, dar un volum de 4 l e la extrema cealalta.

Ce fac eu aici nu are menirea sa te supere, sa te simti jignita sau sa iti strice ziua, sper doar s aiti schimb conceptia asupra modului in care ar trebui crescuti pestii in acvariu.

Juwel
11-09-2007, 19:55
Funny postul tau, sper sa li se para si altora la fel :)



M-am abtinut sa postez, dar chiar e funny. Gandeste-te ca 4 l de apa e ca si cum ai sta intr-o celula fara aer proaspat. La trei zile vine cineva si mai deschide fereastra un pic, atat cat sa nu mori sufocat. Daca asta e dragoste, seama cu cea a marchizului de Sade.

Toti iubim pestii, de aia le oferim spatiu de miscare - ca sa aiba macar senzatia de libertate.

PS Inca ceva, pestii n-au WC-uri. Intelegi ce vreau sa zic, apropos de aia 4 litri.

bad_day_4_me
11-09-2007, 19:58
de exemplu, daca le da altcineva mancare, nu o mananca pana persoana respetiva pleaca.daca le dau eu o mananca pe loc. dragostea mi-o manifest din suflet,pestii simt asta.acvariul in care statea bibanul avea 30 litri, era ciclat si avea tot, inclusiv plante si substrat.

Gurytza_ta
17-09-2007, 23:55
stii ce? hai ca te iau eu la mine, te bag intr-o cusca de 2x2x2 m, iti dau mancare de 3 ori pe zi, o data la 2-3 zile vin si iti fac si curat si promit ca o sa te iubesc muuuuuult de tot! o sa-ti ofer toata dragostea de care sunt capabila! cum crezi ca te vei simti?

Juwel
18-09-2007, 08:48
Nu stiu daca mai are rost discutia, in cazul de fata se pare ca dragostea a intunecat ratiunea. Sper sa nu transferi aceste manifestari de "dragoste" si asupra celor din jur...

"acvariul in care statea bibanul avea 30 litri, era ciclat si avea tot, inclusiv plante si substrat." si totusi ai constatat ca se simte mai bine in 4 litri. Ai citit ceva despre adaptare la mediu? Mai ales la pesti care simt asta cu toata fiinta, fiind vietuitoare cu "sange rece", deci a caror metabolism depinde de factorii exeterni: temperatura, chimism, etc.

Dar de aici ma abtin. Daca vrei sa inveti, citeste. Daca nu, iubeste-i in continuare cu toata fiinta ta pana la sufocare (la propriu).