PDA

View Full Version : De unde cuparati pesti si plantele ?



riconos
28-02-2011, 20:23
salutare,

pentru ca m-am tot plimbat prin mai multe pet shopuri pot sa va spun ca nu prea am ramas placut impresionat de cum sunt tinuti pestii acolo. Singurul care m-a lasat "masca" in sensul bun a fost reef.ro dar acolo nu prea au pesti tropicali asa de multe specii. am fost si prin horbach si prin obor, si prin piata moghiors. singurl loc de unde cred ca as cumpara este pet shopul din afi cotroceni. acolo din cauza fluctuatiei de clienti si display, cred ca ingrijesc mai bine pestii.
aceasi intrebare si pentru plantele de acvariu (mai toate prezinta frunze innegrite si "ofilite").

mersi ,
mihai

ogi
03-03-2011, 18:13
am avut eu o zilele trecute o surpriza "placuta" la Animax in Carrefour Orhidea unde plantele erau pline de alge Staghorn sau BBA (cele din acvariile cu pesti)

Pesti mi-am luat din Hornbach Berceni (preturi normale)

dan.pavelescu
03-03-2011, 20:16
poti incerca la "nevertebrate", dar inca nu livreaza in Bucuresti, poate dupa 15 martie.
in schimb iti pot recomanda sectiunea Bizz a forum-ului, eu o folosesc si sunt multumit.

bobiciupe
03-03-2011, 21:08
de pe forum. preturi si calitate imbatabile comparativ cu petshopurile.

fox
10-05-2011, 21:14
mi-am luat un betta de la animaxul din afi cotroceni
era expus intr-un pahar... parea vesel saracu...
l-a varsat intr-o punga a pus punga sub robinet... a dat drumul... la robinet s-a facut punga jumate cu apa... a legat-o mi-a dat pestele si a avut grija sa imi mentioneze ca sa il tin sub geaca sa nu cumva sa aibe probleme de la frig cand iese afara
oare apa de la robinet era la acceasi temperatura cu cea din pahar? chimia apei de la robinet era oare identica cu cei 200ml de apa din pahar unde avea pe fund numai mancare... sau vanzatorii de acolo au o inteligenta sub a pestilor?

CATALIN26
10-05-2011, 22:27
poti vizita si magazinul de animale de pe strada selari in centrul vechi al capitalei unde sincer nu ai cum sa pleci cu mana goala
Pesti sunt bine ingrijiti si in plus au si un bazin marin de aproximativ 400 litri de unde te poti inspira pentru un viitor setup.......
Preturile sunt acceptabile mai mici decat in supermarket

al doilea pet shop mai putin cunoscut ar fi in zona sebastian intersectie cu calea rahovei in incinta magazinului red market sincer am ramas impresionat de varietatea pestilor si a plantelor de acolo . Preturile sunt acceptabile mai mici decat in supermarket

filip_m
10-05-2011, 22:36
Catalin vezi ca ai inboxul plin

petroots
11-05-2011, 11:25
Pesti >>> Coralis.
Plante >>> forum.
Echipamente >>> Reef, Hornbach, Coralis, ****** (in ordine pur aleatoare).

De aici ma "aprovizionez" eu.

Neonul
11-05-2011, 11:27
Pesti hornbach
plante forum

mbaias2000
11-05-2011, 11:35
Pesti>>> Userul detritus ( Se ocupa de ceva timp cu trimisul pestilor in tara)
Plante >>Forum

GeoB
12-05-2011, 19:39
E mult de discutat pe aceasta tema. Ca sa sintetizez, una peste alta, de pe acest forum am facut cele mai frumoase si sanatoase achizitii, la preturi mult sub cele din magazine. Pana la urma asta e un avantaj al acestui forum. Mie unul mi-ar plesni obrazul de rusine sa ma aleg cu feedback negativ in caz de neseriozitate.

Busuioc
12-05-2011, 20:34
ca magazin de pesti imi place coralis de la tricodava , este in drumul meu . de pe forum cred ca luam multe plante daca aveam timp sa ma plimb pe la care vand sau doneaza , dar nu pot sa am un program fix la munca .

octav g
12-05-2011, 20:41
am cumparat pesti f ok si la preturi bune de la un petshop din centrul vechi, pe str covaci. merita vizitat. din pacate, are program doar de luni pana vineri, pana la ora 18.

flor73
12-06-2011, 16:02
cei mai sanatosi pesti ii gasesti pe forum am luat din hornbah si nu mia mai ramas decat unul in schimb am luat de pe forum si sunt ok asa ca eu cred ca merita sa astepti pana gasesti ceea ce doresti

pmg74
12-06-2011, 19:07
Cei mai sanatosi pesti sunt cei pe care esti in stare sa ii ingrijesti asa cum trebuie, indiferent de locul de achizitie.

GeoB
12-06-2011, 23:14
Asta s-o crezi tu. Cum comentezi de exemplu o situatie concreta pe care o cunosc eu si in care niste pesti importati care ar fi trebuit sa faca maxim 48 de ore pana la tine in bazin si pt ca s-a suprapus cu anul nou chinezesc au facut 5 zile pe drum. Sau alta situatie cand aproape identic numai ca s-a pierdut evidenta coletului si pana la intrarea in posesie au trecut tot 5 zile de la ambalare. Iti garantez ca in ambele cazuri pestii au intrat pe maini foarte pricepute numai ca pestii aia n-au mai fost nici o data ,,pesti''(cu toate ca au supravietuit majoritatea).

pmg74
13-06-2011, 12:06
Domn' Geo ... discutam de cumpararea directa (magazin/crescatori/forum), nu de importuri. La importuri e alata poveste si stiu prea bine cu ce se mananca. ;)

GeoB
13-06-2011, 14:05
Nu cred ca ai inteles. Importurile ajung in magazine sau la angrosisti dupa care la cumparator. Cumparatorul va ramane cu vesnica dilema, unde a gresit de i-au murit pestii. Pai nicaieri. Pesti de genul celor descrisi de mine nu mai sunt pesti dupa cum am spus deja, indiferent cata atentie le-ai acorda. Crede-ma stiu mai mult decat spun.

pmg74
14-06-2011, 20:11
Desi am putea discuta la nesfarsit, cu argumente pro si contra, zic si eu ca popa ...
"Faca-se voia ta ... "

GeoB
14-06-2011, 22:41
am putea discuta la nesfarsit
Sper, cat de curand la o cafea.

gregorio
29-07-2011, 17:06
Indiscutabil...si pestii si plantele ca si raport calitate/pret/seriozitate, le gasesti pe forum. Dar si aici, dupa cum spunea un clasic in viata, ai pestii dupa cum te pricepi sa-i ingrijesti.
Pesti am mai cumparat de la Coralis....dar "pe timpuri" :D
In magazinul de pe Selari am fost o singura data, absolut intamplator...la acel moment m-am declarat extrem de dezamagit de cam tot ce era acolo...acvariile super-neintretinute, pestii...vai de ei, acvariul ala marin de care spunea cineva arata de parca se zugravise cu el in camera,inghesuiala, vanzatorii...afaceristi sadea. ...ma rog..asa era atunci...acum vreo 6 luni, cred. Dar ma mananca sa mai trec pe acolo...macar asa de amorul artei.