PDA

View Full Version : ajutatima si pe mine va rog!!!!!



kristakhe
23-08-2007, 08:21
am un acvariu de 90*54*54 (90 este lungimea) si 3 neoane philips tld 830 (18w neonu) am probleme cu planete nu mi se dezvolta deloc,imi mor toate,pesti am xipho,moli,platy,gupy si un guram, ma puteti ajuta si pe mine cu plantele ce pot sa fac? va rog!!

Solaris
23-08-2007, 09:01
pe langa lumina, calitatile apei si substratului conteaza la fel de mult in dezvoltarea plantelor.

usologig
23-08-2007, 09:23
eu unul as zice sa mai pui inca 3 neoane ,k la dimensiunile alea acvariul are in jur de 240 litri si tu ai doar 54w

Solaris
23-08-2007, 09:39
pe putin inca 3 neaone, initial nici nu m-am uitat bine la dimensiuni, lumina 05wati/litru pentru plante cu necesitati mici medii.

usologig
23-08-2007, 09:53
ori mai pune 3 dar ceva mai mari de 18w...vezi cum iti faci loc in capac si apoi sa vezi jungla la tine in acvariu(binenteles nu cu plante cu necesitati mari) ;)

dany_guppy
23-08-2007, 10:45
scuzati ca intervin , nu vreau sa fiu rautacios dar nu are nicio legatura cu Poeciliidae , problema respectiva cred ca ar trebuii dezbatuta la rubrica "Plante"
numai bine ;)

kristakhe
23-08-2007, 15:57
ok multumesc pentru sfaturi,am sa mai pun 3 neoane.

Necroshine
24-08-2007, 09:25
Voi vreti sa-l nenorociti pe kristakhe :mrgreen: ? De ce sa mai bage trei neoane acolo? Nu vedeti ca-i complet incepator si nu stie intretine un acvariu puternic luminat? Daca mai baga acolo trei neoane va obtine doar alge din greu.

Ati sarit pe el sa mai bage neoane fara sa aveti informatii despre substrat, fertilizare, CO2 ... :mrgreen:

Sfat: apuca-te de citit :study : forumuri, internet, carti ... si-o sa-ti schimbi parerile despre echilibrul acvariului. Dupa citeva saptamini o sa incepi sa-ti dai seama ce se intimpla in acvariul tau :mrgreen: .
Hai cu detalii complete despre acvariu.

ionutlatcan
24-08-2007, 09:54
Voi vreti sa-l nenorociti pe kristakhe :mrgreen: ? De ce sa mai bage trei neoane acolo? Nu vedeti ca-i complet incepator si nu stie intretine un acvariu puternic luminat? Daca mai baga acolo trei neoane va obtine doar alge din greu.

Ati sarit pe el sa mai bage neoane fara sa aveti informatii despre substrat, fertilizare, CO2 ... :mrgreen:

Sfat: apuca-te de citit :study : forumuri, internet, carti ... si-o sa-ti schimbi parerile despre echilibrul acvariului. Dupa citeva saptamini o sa incepi sa-ti dai seama ce se intimpla in acvariul tau :mrgreen: .
Hai cu detalii complete despre acvariu.

bun sfat. nu putem spune nik pana nu avem descrierea completa a acvariului. totusi nu putem ignora lipsa luminii din acvariu.

kristache revino cu detalii,poze.

andreic
24-08-2007, 10:50
Ca si sfat poti sa combini putin neoanele in sensul ca poti pune in locul uni 830 un 6500k daylihgt preferabil de la Osram. Ar trebui sa se amelioreze.

Necroshine
24-08-2007, 11:17
totusi nu putem ignora lipsa luminii din acvariu.Evident ca lumina e prea putina acolo, dar suplimentarea luminii fara satisfacerea celorlalte necesitati ale plantelor nu poate duce la nimic bun.

Astaptam cu nerabdare detaliile ;new18 .

Solaris
24-08-2007, 11:43
pe langa lumina, calitatile apei si substratului conteaza la fel de mult in dezvoltarea plantelor.
era o invitatie deschisa la impartasirea celorlalte 'secrete' de prin acvariul in cauza sau/si o invitatie la aprofundarea cunostintelor respective, prin citirea topicurilor legate de acest subiect. :)

kristakhe
24-08-2007, 17:14
am un sbstrat format din doua feluri unu de 2-3 mil mai jos si un si unu de 5-6 deasupra acuma despre apa nu pre stiu ph si toate cele nici macar nu stiu cum sa masor toate astea asi incerca sa pun poza dar nu prea stiu cum se face ,am sa mai caut

andreic
24-08-2007, 18:09
Pentru masurarea diferitilor parametri se gasesc substante in petshopuri. Daca nu ai acces la unul iti recomanda sa cauti pe net la www.petshop.ro sau la www.urbanpets.ro si sa achizitionezi ce iti trebuie. Referitor la lumina ti-am raspuns in celalalt topic deschis de tine.

kristakhe
26-08-2007, 22:10
AM MAI PUS NEOANE SI AM DAT DE ALTELE,PE PLANTE MI SA DEPUS UN PUF NGRU CARE EU CRED CAS ALGE ,CE TREBUIE SA FAC?

Necroshine
27-08-2007, 09:19
am un sbstrat format din doua feluri unu de 2-3 mil mai jos si un si unu de 5-6 deasupra

AM MAI PUS NEOANE SI AM DAT DE ALTELE
Nu de detalii din astea aveam nevoie :cry: .

kristakhe
29-08-2007, 12:00
nu mai ma ajuta nimeni?

ionutlatcan
29-08-2007, 12:54
nu mai ma ajuta nimeni?

ca sa fii ajutat trebuie sa dai informatii complete. tip de substrat, parametri apa, volum acvariu, dimensiuni acvariu, lumina, filtrare, pesti, nevertebrate, plante, temperatura, comportament pesti si plante, etc.

ce faci tu e ca si cum ai mima un strigat de ajutor. nu te aude nimeni.....

salutari de la un focsanean...