PDA

View Full Version : Femela Guppy



EkIm
20-08-2007, 17:22
:?: Este adevarat ca dupa ce termina de fatat...femela trebuie tinuta separat macar o zi :?:

dany_guppy
20-08-2007, 18:49
:?: Este adevarat ca dupa ce termina de fatat...femela trebuie tinuta separat macar o zi :?: tinuta separat pt a se odihnii psihic, e destul de stresant pt o femela dupa ce a fatat sa sara toti "violatorii" pe ea! in cazul in care ai femele ce au fatat si au avut si mici incidente cum ar fi si eliminarea oualelor nefecundate odata cu puii atunci ar fi cazul sa le lasi ceva timp separate de masculi pana cand vei vedea ca e pregatita pt o noua reproducere (iti dai seama ca e pregatita prin cresterea abdomenului , acesta este semnul ce iti confirma prezenta unor noi oua , fara ele masculii sunt inutili) !!! ;)

EkIm
20-08-2007, 20:00
deci este bine si odihnitor pentru ele....multumesc pentru sfat

Si nu, nu am avut probleme sa nasca pui morti sau oua nefecundate(nici nu stiu cum arata alea) :mrgreen:

dany_guppy
20-08-2007, 20:49
deci este bine si odihnitor pentru ele....multumesc pentru sfat

Si nu, nu am avut probleme sa nasca pui morti sau oua nefecundate(nici nu stiu cum arata alea) :mrgreen:
cu placere ;)
iti spun eu cum arata fiindca am vazut aproape tot ce e posibil la guppy:
1.puii morti pot fii sub diferite forme la nastere, ori se nasc fara coada ori raman blocati in acel saculet in care ei cresc ori se nasc cu malformatii cum ar fi coloana in forma de "S" sau indoita in sus (cum e coada de scorpion), cei ce se nasc cu coloana in forma de "S" au sanse de viata (am 4 femele si un mascul asa)
2.ouale nefecundate sunt foarte usor de depistat , prin locul de unde ies puii vei vedea atarnanad niste bobite galbui , acelea sunt ouale nefecundate (icrele). treaba aceasta se intampla cand femela are contractii puternice si mai ales contractii ce nu se opresc dupa nasterea puilor. ouale nefecundate trebuiesc inlaturate de pe abdomenul femelei , altfel se va produce o infectie!

meebo
20-08-2007, 23:34
daca ai gupy care depun ar fi bine sa pui niste plante mai dese ca sa scape pui...sa se ascunda in ele ca ii mananca ...

dany_guppy
21-08-2007, 09:49
daca ai gupy care depun ar fi bine sa pui niste plante mai dese ca sa scape pui...sa se ascunda in ele ca ii mananca ...
eu folosesc alte metode de ascuns pt guppy, cateva pietre drepte sub care se pot baga doar puii sau o ascunzatoare din plastic cu gaurele numai bune pt dimensiunile puilor, singura planta pe care o folosesc in acvariile de depus este Riccia, asa toti puii au scapat nevatamati ;)

meebo
21-08-2007, 11:27
sau asa...
dar tre sa se ascunda puii ca sa nui manance

riht3r
01-08-2010, 19:30
chiar daca postul este vechi voi posta aici deoarece am aceeasi problema cu cativa guppy, am 30 de gupy maturi din care 1 femela s-a nascut cu coloana indoita, in forma de S, a supravietuit, mananca si inoata fara probleme dar de curand am observat in acelas bazin vro 5 pui de 3 zile cu aceeasi problema, coloana indoita, ar putea fi o malformatie fizica sau e vorba de o boala? eu exclud insa a 2 a varianta, repet pestii nu au nici o problema, mai sunt si alti pui de 3 zile probabil facuti de aceeasi femela (tin sa precizez ca femela care am dat-o spre exemplu ca e matura si are coloana indoita nu prezenta nici un semn cum ca ar fi gestanta si nici nu prezinta, e vorba despre alta femela care a nascut puii)dar nu prezinta nici o malformatie. posibil sa fie vorba de un "sindrom S" genetic? o sa incerc sa revin si cu o poza..

gupper
01-08-2010, 20:49
Salut, ar putea sa fie si o problema genetica, astfel de evenimente se mai intampla, relativ frecvent ... la anumiti "crescatori" :) daca te deranjeaza vizual trebuie sa ii elimini din programul de reproductie, altfel vei transmite genele acestea mai departe si este pacat sa sa produci generatii intregi de pesti cu handicap cand ai putea preveni acest lucru ...

Pe de alta parte, daca nu sau nascut asa ci au devenit la un timp relativ scurt dupa nastere, poate sa fie semnul unei carente acute de minerale in apa, lucru care le afecteaza scheletul ...

Cu stima,
Florin

riht3r
01-08-2010, 21:05
sincer sa fiu nu stiu cum as putea sa-i elimin, chiar nu-mi place cuvantul asta si mi-e tare mila de ei..

gupper
01-08-2010, 21:21
OFFFFFFFFFFF, OFFFFFFFFFFF, :( oare de ce toata lumea se gandeste la impuscat, sarit cu picioarele pe el, dat cu ciocanul in cap sau alte "perversiuni" ... a elimina din programul de reproductie ar mai putea sa presupuna si alte lucruri, cum ar fi cazarea exemplarelor (separat pe sexe) cu probleme in alte acvarii, ascunse de ochii vizitatorilor (pentru ca sincer eu nu as putea sa ma mandresc cu exemplare cocosate ...) si fara a permite imperecherecherea lor ... in cativa ani scapi de aceste exemplare in mod natural ... ai mai putea sa le donezi si iti dai seama cate persoane se vor inghesui la anuntul "donez guppy cocosati" ... in fine, decizia iti aparte ... ;)

Cu stima,
Florin

danco79
01-08-2010, 22:12
Din pacare, frecventa cu care apar pui cu malformatii in programele de reproducere cazuala, dar si cea de selectia exemplarelor de show e destul de mare... plecand de la premiza ca nu sunt un "serial killer" de guppy, totusi sustin ideea eliminarii exemplarelor malformate, care nici la donatii nu au ce cauta.... Din pacate legea naturii nu am scris-o noi, nici macar Darwin, care plus-minus enunta ca cei slabi se elimina de la sine, sau sunt "ajutati' sa se autoelimine...

Daca nu poti sa-i elimini voluntar, fa-te ca-i "scapi" intr-un acvariu cu vreo 4 exemplare adulte de Xenopus laevis ( Broasca unghiata africana) si ai sa vezi ca in cateva zeci de minute nu mai ai nici un peste in bazin...

Lasand gluma la o parte, varianta prezentata de @gupper mi se pare mai mult decat rationala, le faci un acvariu separat si astepti sa "falimenteze' de la sine de batranete... Eu personal nu as mai ocupa un acvariu cu 'refuzuri de ciur"....

riht3r
02-08-2010, 11:11
la asta ma gandeam si eu acum dupa ce am citit posturile voastre, ma doare inima ca trebuie sa fac asta dar nu imi doresc un alt acvariu in care sa tin mutanti, ma gandesc sa-i pun intr-un pet de jumate si sa ii duc in excursie pana la lacul IOR si las legea naturii sa-si faca datoria.. :(

aco
02-08-2010, 23:59
Sa n-avem vreo surpriza si in vreo 5 ani asa sa fie lacul plin de guppy :lol:

danco79
03-08-2010, 01:28
Este putin probabil ca la noi, cu clima pe care o avem, sa se "polueze" apa cu o specie tropicala... Cu toate acestea, in Italia, intr-o provincie din centrul tarii un rausor semitermal a fost populat cu guppy care in scurt timp au ajuns la forma wild, deci nu e exclus... Nu stiu ce ar face la iarna guppy, cand ingheata totul bocna la noi...?

gupper
03-08-2010, 09:54
Salve,

Sa stii ca si la noi sau semnalat populatii aclimatizare in ape termale ... daca imi aduc bine aminte, pentru ca am citit mai demult, parca pe la Herculane ... oricum ma abtin, pentru mine manifestarea asta este asemnatoare cu datul cu ciocanul in cap pestelui ... ori da il omori tu, ori ii dai drumul in libertate tot cam aceleasi lucruri sunt ... este poate o asemanare cu eliberarea cainilor sau pisicilor pe strazi ... ca i so face mila cuiva de ele ... ce sa facem asta este spiritul romanului ...

Numai bine,
Florin

ovidiualn
03-08-2010, 10:55
Prin '90 un amic de-al meu,acvarist din Iasi,a iesit de cules tubifex in raul Bahlui,cu o plasa fina atasata la un cadru...in fine,nu mica i-a fost mirarea ca pe langa tubi gasea in plasa si gupy! A devenit atent si a razuit pe deasupra malului timp de cateva ceasuri:colectase cateva sute de pestisori de un rosu ametitor,majoritatea masculi aflati la prima tinerete...
Toata tarasenia se petrecea intr-o vara iar eu i-am avansat urmatoarea explicatie: in zona respectiva raul trece pe langa un mare campus studentesc,iar cum vacanta nu sosise de mult timp,m-am gandit ca pestisorii au fost eliberati de catre studenti la plecarea lor acasa,acestia carduindu-se in zona aceea datorita unor factori de ei stiuti...
Stiu ca se mai ridica intrebari(dar de ce numai gupy etc) dar altceva nu am stiut sa-i raspund( la vremea aceea locuiam in campus si stiam foarte multi studenti cu acavarii).
Iertare pentru interventie...