PDA

View Full Version : Bine v-am gasit!



llucian
31-12-2010, 10:15
Sunt Lucian, locuiesc in Bucuresti, Sectorul 2.

Acum aproximativ doua luni “plimbandu-ma” pe net m-am lovit de o frumoasa poza a unui acvariu, moment in care am stiut ce vreauJ

Citind acest forum mi-am dat seama ca nu voi putea acumula nici macar cunostintele minime pentru a face un acvariu, totusi, am sa incep cu achizitia echipamentelor iar intre timp, cu ajutorul vostru, sper sa mai invat cate ceva. Am gasit locul “perfect” pentru viitorul acvariu, am fixe lungimea (100cm), latimea de (40 cm) iar inaltimea in functie de ce voi gasi prin magazine.

scubu
31-12-2010, 10:25
interesanta descrierea acvariului:)...inaltimea!!!

ady vladutz
31-12-2010, 10:36
bun venit! sper sa iasa ceva frumos.

Kin
31-12-2010, 10:36
Salutare Lucian, bine-ai venit printre noi.
Dimensiunile sunt potrivite pentru inceput.
In afara de alte petshop-uri mari, in Bucuresti ai Hornbach (Berceni si Militari).
In Hornbach gasesti bazin 100Lx40lx40h=160l, in jur de 240 ron.

Daca inaltimea ai lasat-o descoperita iti dau cateva indicii.
Daca vrei plantat, poti sa faci inaltimea e 40, dar n-ar strica de 50.
Daca vrei scalari, de asemenea, 50 ar fi potrivita.
Daca vrei ciclide ar merge si mai putin ca nu le trebuie inaltime, dar avand in vedere lungimea si latimea ar fi un bazin prea mic pentru ele.

Sanshoku
31-12-2010, 11:26
Salut si bine ai venit. Iti spun ceva despre dimensiunile unui acvariu. E vorba de al meu. Are exact 100/40/40 si sunt nemultumit. Daca pe lungime nu mai am spatiu, as avea pe inaltime si latime. Problema mea, care ar putea fi si a ta, e urmatoarea: la 40 inaltime daca mai pui si un substrat ,,generos" si mai scazi 3 cm marginea de sus, ramai cam cu 27 coloana de apa, prea putin pentru plantele de fundal (care cresc repede si trebuie sa le tunzi saptamanal sau sa tai varfurile si sa le replantezi). Nici nu ai timp sa te bucuri de noua infatisare, ca iar trebuie sa bagi motocositoarea in bazin. Precizez ca majoritatea plantelor cresc la cca 40 cm. Iar pe latime la fel: daca mai pui decor (o buturuga mijlocie + una mica + o roca-doua) iar nu mai ai suficient loc pentru plante si pesti. Eu acum mi-as dori unul macar de +100/50/50. Atentie: la un astfel de bazin trebuie sa folosesti tuburi de ,,neon" de 30W (90cm), care se gasesc mai greu. Ia in calcul ce ti-am spus... Succes.

darius_ciprian
31-12-2010, 11:36
Bine ai venit !

llucian
31-12-2010, 13:25
Multumesc pentru primire si mai ales pentru sfaturi; da voi lua in calcul tot ce mi-ati spus.
Va voi tine la curent cu pasii pe care ii voi face, dar cred ca intr-un alt thread.

La multi ani tuturor!