PDA

View Full Version : rame??



grigoriedor
03-08-2007, 20:37
as putea sa dau rame mici la discusi?

grigoriedor
03-08-2007, 20:39
imi pare rau ca deschid atatea topicuri dar se pare ca daca intreb ceva pe un topic mai vechi nu raspunde nimeni

sandu
15-08-2007, 12:01
si eu am auzit chestia asta: rame pe post de hrana la pesti
stie cineva cum se pregatesc ramele pt a putea fi date la pesti?

diskusfun
16-08-2007, 09:32
sigur !...este cea mai buna hrana vie pt. discus...

se tin intr-o cutie tapetata cu hirtie pt vreo 2 zile pina cind elimina tot continutul tractului digestiv...apoi se taie ,daca sunt prea mari , sau se dau intregi ,daca sunt mici si subtiri ...daca se taie , spalati-le f. f. f. bine sub jet de apa inainte sa le dati pestilor vostrii !!! si inca ceva...daca sunt taiate iar pestii nu le maninca din prima , nu lasati bucatile neconsumate prea mult timp prin bazin !

in concluzie, cele mai bune dar si mai greu de procurat rime , sunt cele mici si subtiri, ce pot fi inghitite cu totul de catre pestii vostrii......

Radu
10-09-2007, 20:32
Nu ... ramele nu sunt deloc cea mai buna hrana pt discusii. Multe sfaturi putine bune. Ramele nu se gasesc in mediul natural al acestor pesti. Sunt o hrana terestra cu un continut nu excelent de substante nutritive si care pot "transporta" o groaza de paraziti in organismul Discusilor. Si toata lumea stie ca Discusii sunt printre pestii cei mai rasfatati in ceea ce priveste hrana. Mie imi scuipa si TetraDiscusul de vreo 2 ori inainte sa se lase convinsi. Multi cred ca daca scrie Tetra Discus pe eticheta si este facuta de Tetra inseamna ca este cea mai buna hrana. Adevarul este ca compozitia este "optima" dar problema este ca au un continut ridicat de proteine .. majoritatea "de peste" care determina o crestere rapida, "fortata" a pestelui, si care creste agresivitatea acestor ciclide. In plus oricine stie ca un peste gras, imbuibat de proteine nu inseamna un peste sanatos. Discusii sunt printre cei mai sensibil pesti datorita faptului ca au fost reprodusi artificial urmarindu-se anumite "linii" si deci genomul lor a fost saracit, "lipsindu-le" multe gene care le-ar fi adus o anumita imunitate fata de unele boli care pt alti pesti sunt superficiale sau inexistente. Daca de Ichtyo pot scapa usor Hexamita e o boala destul de crunta care ar trebui sa dea de gandit celor care ii hranesc incorect. Citeste mult si de unde trebuie si aplica corect ceea ce citesti si pestii tai vor avea o viata lunga iar tu te vei bucura de ei mult timp. Asculta pe toti pierde-vara cum se lauda cu ignoranta si prostia lor si vei avea de pierdut. Sunt multe sfaturi bune pe sfatul asta. Gaseste-le si foloseste-le cum trebuie. :? Cea mai buna hrana vie sunt larvele de Chironomus. Asta stie si cel mai mare .... Nu poarta paraziti si au un continut optim ... daca nu putin ridicat de proteine. Tubifexul este bun in conditiile in care ii hranesti mai rar si ii dezinfectezi folosind substante speciale intr-un acvariu mai mic, cu o pompa de oxigen si piatra numai pt ei (sunt f periculosi pt orice peste si de aceea implica un risc destul de mare ... pe de alta parte sunt "hrana vie", cresc orice peste vazand cu ochii si nu mudaresc apa). Numai bine si tie si pestilor tai.

diskusfun
11-09-2007, 00:27
Ramele nu se gasesc in mediul natural al acestor pesti.

dar nici inima de vita nu prea inoata prin mediul natural al discusului...


Cea mai buna hrana vie sunt larvele de Chironomus.


Tubifexul este bun in conditiile in care ii hranesti mai rar si ii dezinfectezi folosind substante speciale intr-un acvariu mai mic, cu o pompa de oxigen si piatra numai pt ei (sunt f periculosi pt orice peste si de aceea implica un risc destul de mare ... pe de alta parte sunt "hrana vie", cresc orice peste vazand cu ochii si nu mudaresc apa)

ai putea sa ne impartasesti si noua denumirea acelor substante misterioase cu care se dezinfecteaza tubifexul?

in sfirsit...chiar ma gindeam cu ce-as putea sa-mi hranesc pestanii ...sunt nemincati de vreo 17 ani... :evil: :evil: :evil:


Asculta pe toti pierde-vara cum se lauda cu ignoranta si prostia lor si vei avea de pierdut.

grigoriedor , aici radu are mare dreptate...

harry-ab
11-09-2007, 11:03
:lol: :lol: :lol:
No comment. Ai mei nu mai mananca din 1994.

Radu
11-09-2007, 20:03
Amice, ma iei in ras degeaba (diskusfun). Eu nu stau sa ma intrec cu tine in d-astea. Si cine zice ceva de inima de vita? Sunt multe substante care au "darul" asta .. unele mai scumpe, unele mai ieftine. Uite ABIOSEPTYNA este o substanta declarata de producator ca ar face lucrul asta. In vest nu vezi tubifexul la piata si nu sunt multi care sa-l foloseasca asa cum il folosim noi si de aceea nu scrie pe orice eticheta lucrul asta. Dar orice substanta care are un efect bactericid/fungicid bun si care nu afecteaza tubii este o solutie buna. Pe la noi se foloseste si verdele de malachit ... nush cat de eficient este ... Poti sa-mi citezi si literele in parte, nu doar fiecare propozitie dar nush ce ai facut cu asta.

Tudor.M
12-02-2008, 10:30
daca rama e o ,,hrana terestra'' atunci si parazitii de pe ea sunt terestri...logic nu? :thumbleft
parazitii terestri nu paraziteaza in apa...singurul lucru care ar putea fi daunator pestilor ar fi unele substante care se pot lua din pamantul unde cresc
ca valoare nutritiva e foarte buna in plus are si hemoglobina care stimuleaza si accentueaza culorile pestilor.

Mitica
12-02-2008, 13:22
Tudore.. vrei sa ne spui ca daca bagi rama infestata de paraziti terestri in acvariu parazitii se ineaca?
Ce te faci daca sunt unii care stiu sa isi tina respiratia mai mult? (sunt anaerobi) sau daca chiar se simt mai bine in apa?
Sunt de acord ca rama e buna dar trebuie sa ai mare grija de unde o recoltezi, eventual sa iti faci cultura ta.

Tudor.M
12-02-2008, 14:53
[quote="Mitica"]Tudore.. vrei sa ne spui ca daca bagi rama infestata de paraziti terestri in acvariu parazitii se ineaca?


ma refer ca parazitii infesteaza unele specii de animale si altele nu...de exemplu nu cred ca ai sa vezi niciodata librici la pesti...ei paraziteaza mai mult mamiferele si sunt organisme in care nu rezista.
alt exemplu este jigodia la caine...ataca cainele dar omul nu...si tot asa
sper ca te-ai prins la ce m-am referit cu ramele

Nicu Iuja
12-02-2008, 21:29
Nu stiu de ce am impresia ca in mediul natural discusii au parte de hrana cu analizele la zi si pedigree.
E normal sa ai grija mare de sanatatea discusilor cand dai o groaza de bani pe ei dar uneori parca tindeti spre ipohondrism.