PDA

View Full Version : Problema depunere gurami



mmf
14-12-2010, 13:33
Salutari tuturor.
Va cer ajutorul in identificarea unei probleme.Sambata trecuta am pus pentru inmultire o pereche de gurami.
Inca de Duminica masculul a inceput sa lucreze la cuib.Astazi dimineata insa m-am trezit ca apa din acvariu arata in ultimul hal.Pe toata suprafata acvariului este o pacla gelatinoasa insa nu vad urme de icre.
Incerc sa atasez cateva poze spre exemplificare.Ii rog pe cei care au intampinat astfel de problema sa-mi dea un sfat.
Merci

crazy fish
14-12-2010, 20:06
salut mmf;
cateva intrebari :
-temperatura ?
-duritate ?
-pH?
-ai tinut parintii separati?
-cat timp nu ai dat la pesti sa manancce inainte sa ii scoti la reproducere ?
-ai acoperit acvariul?

este posibil ca masculul sa isi fii spart cuibul din oarecare motive ;
este posibil ca amestcul de apa facut sa nu fie unul bun si la excrementele lor sa se tulbure apa sau suprafata;

eu am observat ca la gurami am avut succes cu apa cat de cat stabila ; am pus un pahar de apa din acvariul comun si am lasat-o 2-3 zile la aerat ;
ne mai auzim!

mmf
15-12-2010, 10:55
salut mmf;
cateva intrebari :
-temperatura ?
-duritate ?
-pH?
-ai tinut parintii separati?
-cat timp nu ai dat la pesti sa manancce inainte sa ii scoti la reproducere ?
-ai acoperit acvariul?

este posibil ca masculul sa isi fii spart cuibul din oarecare motive ;
este posibil ca amestcul de apa facut sa nu fie unul bun si la excrementele lor sa se tulbure apa sau suprafata;

eu am observat ca la gurami am avut succes cu apa cat de cat stabila ; am pus un pahar de apa din acvariul comun si am lasat-o 2-3 zile la aerat ;
ne mai auzim!

Salut
-temperatura 28 grade
-pH 7.1
Parintii i-am mutat, pe rand, la interval de 8 ore din acvariul comun.Prima data am bagat masculul.Parintii nu i-am tinut separati.Am in acvariul comun de 250 litri 8 guramii din care am ales 2.Acvariul nu a fost acoperit, stiam ca se acopera dupa ce iese puietul.Apa ar trebui sa fie ok, am folosit apa din acvariul comun si apa de ploaie-lasat 4 zile la aerat.

crazy fish
15-12-2010, 11:24
salut!
trebuie neaparat acoperit acvariul pt ca ei sa respire aceeasi temperatura ca si apa din acvariu;
apa ii buna ; eu folosesc juma apa de osmoza si juma apa de robinet si tot vreo 2-3 la aerat ;
dupa depunere am patit sa arate exact asa suprafata apei din cauza laptilor ;
uita-te mai atent s-ar pitea sa ai icre ;
incearca alta pereche ;
ca la orice peste cu icre daca nu ii scoti de tineri la reprodus si regulat (o data pe luna ) ,exista posibilitatea ca ei sa nu mai depuna din cauza pietrificarii icrelor in ei ;
chiar daca masculul ii bun si grijuliu;
poti sa incerci prima data sa schimbi femela;
crezi ca daca ai folosit jumatate apa de ploaie ai pH 7,1???
si cumparati un tester de duritate ;le trebuie si lor o apa 8-10 duritate ; eu am apa 15-16 la robinet ;
ne mai auzim!

mmf
15-12-2010, 17:40
Merci pentru informatii.Icre nu sunt sigur, am stat si m-am holbat 30 minute in acvariu.
O sa-i mai las 2 zile sa vad ce se intampla.Daca nu iese nimic o sa refac maternitatea cu alta femela.O sa iau si un alt test pentru apa.Apa de la robinet nu folosesc,apa din Ploiesti nu e buna nici sa te speli pe dinti.
Oricum apreciez recomandarile tale.