PDA

View Full Version : pui de gupy drept hrana?



grigoriedor
30-07-2007, 15:19
pui de gupy drept hrana pentru discusi?????? a incercat cineva?

mcer
30-07-2007, 15:21
Sper ca nu!

dany_guppy
30-07-2007, 15:30
Doamne fereste!!! ;new43

vladut_18
30-07-2007, 17:49
Nu as fi in stare sa omor (indirect) niste fiinte vii pentru binele altora. Totusi, aceasta tehnica macabra de hranire este folosita de unii oameni (sper ca nu si de cei de aici) pentru alimentatia pestilor piranha (ce lume cruda...).
In plus, la cate produse speciale exista pentru alimentatia discusilor, nu cred ca merita sa omori niste bieti puisori.

grigoriedor
30-07-2007, 21:16
:oops: nu ma omarati am intrebat doar pt ca am auzit ca unii asa fac

grigoriedor
30-07-2007, 21:19
apropo ce hrana vie as putea sa dau la discusi ?

dany_guppy
30-07-2007, 21:19
nu te omoram ;) , te sfatuim sa nu faci asa , sunt foarte multe tipuri de hrana pt toate tipurile de pesti , solutia cu guppy nu este tocmai una buna sau inteleapta;)

mcer
30-07-2007, 21:31
daca ii vom zice de inima de vita o'sa-i sara in cap forumistii cowboy:))
cauta pe forum, sigur gasesti alternative mai putin barbare decat guppy ;)

grigoriedor
30-07-2007, 22:32
INIMA DE VITA DEJA LE DAU DAR VREAU SI HRANA VIE

Necroshine
31-07-2007, 08:33
Incearca Artemia adulta congelata. Nu e chiar "vie" :mrgreen: dar e buna.

g_sorin
31-07-2007, 08:54
Nu as fi in stare sa omor (indirect) niste fiinte vii pentru binele altora. Totusi, aceasta tehnica macabra de hranire este folosita de unii oameni (sper ca nu si de cei de aici) pentru alimentatia pestilor piranha (ce lume cruda...).
Nu numai. Si cei care au prin bazine Arowana sau au bazine marine, practica acelasi lucru. Nu numai guparezii sunt dati pe post de hrana vie ci chiar si neoni. Astia au si o motivatie serioasa. Putine din bolile specifice pestilor dulcicoli se transmit la cei marini. Se practica peste tot nu numai la noi.
Cu toate ca personal nu sunt de acord cu ea n-ar trebui sa fim prea critici cu cei care isi hranesc pestii in acest fel.

eu_eu2222
31-07-2007, 08:54
Pt. cei ce folosesc pui de guppy drept hrana vie{hai sa le recomandam sa creasca pirania} si sa-i "sfatuim" sa ii hraneasca cu un deget,miina de al lor[al crescatorilor] poate se linistesc cu treburile astea barbare!

vladut_18
31-07-2007, 11:32
Eu stiam numai de guppy, dar si neoni!!! :shock: :shock: :shock: Mai ales ca acesti pesti se inmultesc destul de greu. Hai, guppy sunt prolifici, dar neonii se inmultesc foarte greu. De ce sa moara niste pestisori cand pot trai fericiti in acvariile altora?
Repet: la cate produse specializate exista pe piata, nu merita sa ne hranim pestii cu alti pesti mai mici, care ar putea isi sa traiasca viata pana la capat.

g_sorin
31-07-2007, 11:51
Eu stiam numai de guppy, dar si neoni!!! :shock: :shock: :shock: Mai ales ca acesti pesti se inmultesc destul de greu.
Pai ce, ii imultesc ei ??? Daca ti-as spune ca nici macar nu erau neoni obisnuiti ci rosii, m-ai crede???
Va rog sa ma credeti. Nu bat cimpii. Din pacate nu pot si nu vreau sa dau nume. Sunt convins ca unii de pe aici stiu la ce ma refer. ;)

vladut_18
31-07-2007, 16:27
Te cred si stiu ca nu "bati campii". Ideea era ca tocmai, nu ei ii inmultesc, ca sa stie cata truda implica asigurarea conditiilor necesare pentru inmultirea neonilor.
Cum s-ar simti ei daca ar munci din greu cateva saptamani sau luni inmultind neoni, si apoi cineva le-ar lua toti puii pe care i-au crescut si si-ar hrani pestii cu ei, apreciindu-le valoarea nutritiva, in loc de cea decorativa.
Ma mira faptul ca "unii de pe aici stiu la ce te referi", deoarece nu ii cred in stare pe acesti oameni amabili care scriu pe forum de astfel de lucruri.

Gabii
31-07-2007, 20:57
puii de guppy sunt buni c ahrana, numai sa nu-i dai din prima zi, ii mai tii 2 saptamani sa se mai ingrasa...

rocoboss
01-08-2007, 04:56
nu stiu ce raport nutritional au,eu le-am dat la oscari,guppy maturi si degeaba cred...

rocoboss
01-08-2007, 05:07
stiu ca multa lume va dezaproba chestia aceasta,insa eu le cumpar pesti de balta etc la piranha si la oscari fiindca sunt pesti ce mananca carne,nu are de ce sa-mi fie mila deoarece in habitatul lor normal fac acelasi lucru,stiu oameni ce cresc guppy numai sa le dea la pesti mai mari de mancare,e o lume cruda insa nu pot da numai inima de vita la pesti mari care mananca mult ca mi se face varza apa
chiar daca sunt peste 300 de litri
Eu inima de vita le-o dau in cuburi 2X2 cm si oscarii mananca cam 2 bucati fiecare...distruge apa repede,cel putin la mine,atunci mai recurg la rame,pesti mai mici etc..

wolfi
01-08-2007, 11:50
Nu ca sa tin partea lupului, dar pe mai multe feluri de mancare din comert scrie de exemplu "faina de peste"; deci, tot peste. Diferenta intre hrana vie care da din coada si hrana moarta ca a omorat-o altcineva mi se pare astfel prea putin semnificativa din punctul de vedere al pestelui mancat.

vladut_18
01-08-2007, 12:30
Spuneam eu ca "nu as fi in stare sa omor fiinte vii pentru binele altora", dar tot eu m-am contrazis de fiecare data cand le-am dat hrana vie pestilor.

De fapt este acelasi lucru ca la guppy sau neoni: si dafniile/viermii ar merita sa traiasca, in loc sa fie dati ca hrana la pesti. Totusi, pentru fericirea pestilor nostri, noi continuam sa ii hranim cu fiinte vii, curmand sute de vieti cu buna stiinta, stiind ca facem ceva rau. Sau nu facem rau?

E totusi lantul trofic: pestele mic manaca dafnii/viermi, pestele mare mananca pestele mic. Detinand o copie dupa un ecosistem, suntem obligati automat sa mentinem lantul trofic, asa ca pestii nostri ajung sa manance alte fiinte, exact ca in natura.

Asa ca, gandindu-ne mai bine, ar trebui sa ii intelegem pe cei care isi hranesc pestii cu guppy, neoni sau alti pesti mici, deoarece, pana la urma, asa este in natura.

grigoriedor
01-08-2007, 20:23
apropo am incercat cu 2 pui de gupy sunt de vreo 3 zile in acvariu si nu au patit nimic se pare ca discusilor nu le plac cel putin la ai mei

grigoriedor
01-08-2007, 21:01
as putea sa dau rame la discusii mei??

Araldq
12-08-2007, 08:16
da, curatate bine etc...sunt o hrana foarte buna pentru orice peste.

Legat de puii de guppy drept hrana...din punctul meu de vedere este o inutilitate. de exemplu daca te apuci sa dai pui de guppy, sau chiar guppy adulti de mancare la un oscar...e doar pierdere de vreme, sau ai nevoie de cantitati mari.

naeanb
12-08-2007, 17:57
Eu am dat pui de guppy la masculul de betta :oops: . Si pare incantat de asta. Ii place vanatoarea :twisted: . Nemernicul nici nu mai apreciaza sera mixpur sau larve de tantari congelate.

crares
13-08-2007, 17:08
pai..eu..intr-un timp aveam ca si hrana niste rame...ceva care incep cu "T"...de la unchiul meu...si erau destul de vii cand ii dadeam de mancare...ii tineam intr-o cutie de margarina plina cu noroi....stie cineva despre ce vorbesc?

crares
13-08-2007, 17:09
si inca ceva...aveau cam 3 cm lungime...diametul de cca. 1 mm si erau ca niste tuburi care se zvarcolesc in palma

crares
13-08-2007, 17:11
cica se numesc "tubix" ..mno acum v-am dat alternativa de hrana vie in loc de guppy...dar..nu ma intrebati de unde sa cumparati :mrgreen:

harry-ab
13-08-2007, 17:21
Opriti-l fratilor ca e de belea....Paine cu margarina si cu tubi...yummmmie!!!

g_sorin
20-08-2007, 09:57
cica se numesc "tubix" ..mno acum v-am dat alternativa de hrana vie in loc de guppy...dar..nu ma intrebati de unde sa cumparati :mrgreen:
Nu se numesc "mestere" asa. :mrgreen: Le zice pe numele lor "al" stiitific Tubifex tubifex - popular tubii - si sunt niste viermi inelati (Annelidae), iar de unde se cumpara... stim noi, nu-ti face griji.

Pestinozaurul
21-08-2007, 15:34
lume cum sa dati hrana vie la discusi guppy :twisted: ? atu putea sa dati pretiosii discusi ca hrana la piranha? stiu raspunsul: NU! asa ca nu stiu cum puteti sda la discusi guppy! oamenilor!! uitati-va la cat de frumosi sunt! mie mi se par mai frumosi ca discusii! eu nu am crescut discusi si nici nu o sa cresc! mi se par niste pesti uratei :roll: pacat de saracii guppy! ganditi-va ca un discus adult mananca cel putin 10 suflete odata! :shock: eu la cei care folosesc aceasta practica barbara i-as gatui pana le canta ;new43


Pentru toti ucigasii de guppy :thumbdown :thumbdown :thumbdown :thumbdown PDT_Armataz_01_27

Deleted
28-08-2007, 21:03
pui de gupy drept hrana pentru discusi?????? a incercat cineva?

DOAMNE FERESTE !!!

dany_guppy
30-08-2007, 18:04
nu doar pestii dunt hraniti cu guppy , priviti asta..... :cry:

http://www.youtube.com/watch?v=strCT9lNq8Y

usologig
30-08-2007, 18:38
:shock: asta e :thumbdown mor uni pentru a trai alti...pe mine nu mar lasa inima sa fac asa ceva :!:

Radu
10-09-2007, 19:31
Ideea e urmatoarea. Nu cred ca exista cineva care sa hraneasca cu neoni alti pesti dintr-un motiv f simplu - cel economic. Asa numiti "feeders" sunt guppy si caraseii mici (de obicei). In al doilea rand nu este o cruzime ... nu este ceva prea moral ... dar cum s-a spus mai devreme mancam conserve, pui, etc, etc si prin asta devenim complici la o "crima" cum o considerati voi. Eu personal dau guppy la Chitala pt ca este printre principalele tipuri de hrana folosite cam in toata lumea (ma refer la acest peste strict), ii cresc eu (deci nu ii cumpar ca sa ii omor sau ceva ... sunt pur si simplu un mijloc de hranire al unui peste care se ocupa cu mancatul lor) si un alt argument important este faptul ca nu ii omor eu direct.
In alta ordine de idei guppy sunt cu siguranta o specie mult mai urata decat discusii si aici ma refer la situatia generala. Ai dreptul la subiectivitate dar numai daca ti-o anunti. Atata timp cat exista mult mai multi oameni carora li se pare ca guppy sunt pesti mici, nu prea frumosi si cel mai important PROSTI, nu trebuie sa spui ca discusii sunt urati. Ciclidele sunt o familie de pesti care stiu sa "gandeasca" intr-o maniera in care guppy nici n-ar visa, ma intelegi tu? Se cunoaste faptul ca Guppy actioneaza instinctual cand inoata in fata, la dreapta, in sus sau unde vrei tu, ca se imperecheaza si mananca in acelasi fel. Pe de lata parte la ciclide treaba sta cu totul altfel: exista o ierarhie care se stabileste de la primul si pana la ultimul peste, care poate fi subminata de un membru al acestei ierarhii, nu isi mananca puii ci dimpotriva ... au grija de ei, ii protejeaza si ii cresc, isi stabilesc teritorii pe care le pazesc cu strasnicie, stabilesc o alta legatura cu acvaristul care ii poseda, stiu sa se retraga cand n-au sorti de izbanda, etc. etc.
Si ma rog .. ce i-ati da voi la Chitala sau la un Astronotus matur (mentionez ca Chitala ajung pana la max 1m)? Inima de vita ... carne de pui cum spunea o minte creata??? Treaba este ca pestii nu au voie sa consume asa ceva chiar daca in cartile bunicilor scria asta. Nu le-au murit pestii? Perfect. Nici nu trebuie dar ideea este ca pestii nu au voie sa consume decat grasimi de aceeasi natura sau unele vegetale. Orice grasime animala "terestra" poate sa le fie fatala chiar daca pana in momentul respectiv ati folosit inima de vita sau ce vreti voi de 10 ani. Daca vreti sa vedeti ce inseamna Hexamita ... sunteti invitatii mei ... . Si inca ceva. ... cred ca stiti cat de rau pot murdari apa aceste "carnuri" si, logic, nu ma refer la murdarie fizica ci la partea biologica. Sper ca veti intelege motivele pt care sunt folositi pesti in hranirea altor pesti. Nu este o practica prea ortodoxa ... dar e o copilarie sa o tratezi cu sintagmele folosite la inceputul topicului de unii "acvaristi".

Pestinozaurul
10-09-2007, 21:18
din partea mea ptr Radu:
(editat de drhyperlaur: daca nu ai ceva bun de zis mai bine stai linistit)

kriss
07-11-2007, 12:15
sincer atata timp cat iti intretii un acvariu nu mi se pare normal sa hranesti pestii cu alti pesti. le ei in lac, in habitatul natural, este altceva. acolo sunt mancati pestii mai sensibili, asa cum se intampla in natura cu toate animalele. nu cred ca ti s-ar mai parea corect daca tu ai servi pe post de hrana la canibali. ca, de, si saracii canibali trebuie sa manance ceva si nu le-am da vegetale la masa ca nu sunt sanatoase pentru ei.
in momentul in care omul este cel care alege ce pesti sa traiasca si ce pesti sa fie folositi pe post de hrana, acesta intervine in echilibrul natural. pestii intre ei deosebesc care sunt batrani, bolnavi sau slabiti, tu ca om daca intervii nu stii lucrurile astea.
daca nu puteti face ceva util pentru natura, macar lasati lucrurile sa fie asa cum au fost de la aparitia vietii pe terra.

mmaxalb
10-11-2007, 18:02
MAI URMEAZA ACVARI TIP ARENA CU LUPTE INTRE PESTI [SAU EXISTA DEJA]
cei care cresc pesti cu alti pesti nu cred ca se deosebesc prea mult de crescatori de ciini sau cocosi de lupta , as intelege daca nu ar avea alternativa dar exista atitea
a compara hranirea cu pesti a altor pesti in acvariu cu ciclul natural al evolutiei si selectiei inseamna ca cei care fac asa ceva nu sunt acvaristi ci vinzatori in pet-shop si nu inteleg absolut nimic din frumusetea unui acvariu fiind interesati doar de valoarea acestuia
CREDETI CA DISCUSUL SE VA SIMTI FERICIT VININD UN PESTISOR INTRUN BORCAN!!!
PROPUN PET-SHOPURILOR SA INCEAPA DISTRIBUTIA DE HRANA PENTRU CIINI SUB FORMA DE PISICI VII SUNT FOARTE HRANITOARE SI TERMEN DE VALABILITATE FOARTE LUNG
IAR GRADINILOR ZOO HRANIREA LEILOR SI TIGRILOR CU ACVARISTI CARE CRESC PESTI CU ALTI PESTI ,SA VEDEM DACA LE MAI PLACE CICLUL NATURAL DE HRANIRE!!!

Nicu Iuja
13-11-2007, 17:26
Sincer nu practic aceasta metoda de hranire dar nici nu o blamez.
E toata lumea de acord ca pestii sa fie hraniti sanatos? Copiem un colt de natura? Sunt adaptati pesti la a digera ce le dam noi? Atata vreme cat un acvarist isi hraneste pestii cu ce vrea el de ce apar asemenea frustrari printre ceilalti acvaristi? Oare nu e mai sadic cel care-si creste pesti numai cu hrana uscata si congelata? Ce poate fi mai proaspat si mai hranitor pentru un peste de prada daca nu alt peste viu?

Zytahar
13-11-2007, 19:26
adevaru e ca asa e natural sa se intample. daca pana si parintii isi mananca pui. pai e si normal, cand fac 100 de pui deodata. daca ar supravietui in natura si 50% din noii nascuti, pai n-ar mai fi apa in balti si lacuri, ci pesti si asta in cativa ani... nu ma-ntelegeti gresit si eu cred ca acest lucru e crud. dar pe de alta parte, e metoda prin care populatiile de vivipari sunt tinute sub control in natura. una peste alta, nu as putea da pui de guppy la alti pesti sa-i manance, nu m-ar tine inima...

mmaxalb
13-11-2007, 19:41
ideia era ca noi nu copiem un colt de natura ci reproducem doar ce este frumos in matura si incercam sa oferim conditii optime pestilor si plantelor noastre dar a creste pesti mici pentru a hrani pesti mari cred ca este aiurea rau de tot :evil:
1:pesti de prada din acvarii nu cred ca sunt salbatici ci crescuti si reprodusi in acvariu
2:in natura pesti de prada au un teritoriu mare[mult mai mare decit cel oferit de noi] iar necesitatile lor energetice [proteine lipide glucide vitamine si minerale] sunt foarte diferite
3:in natura sansele sunt egale ,in acvariu nu cred
4:hrana actuala aflata pe piata este mult mai sanatoasa[am crescut ciini, pe vrenea lui ceasca le pregateam mincarea ,carne oase orezs i altele,si aveam tot timpul probleme de na dadean cu capu de toti pereti ,aveam abonament la veterinar,azi folosesc numai produse din comert iar pe la vetrinar trec doar sa fac vacinurile si carnetele de sanatate]

Nu stiu daca ati incercat dar daca puteti sa faceti diferenta intre un pui cumparat din comert si unul de casa, cel de casa va fi foarte bun dar doar pentru persoanele cu dinti buni ceilalti il vor uri pe cind cei din comert pe linga faptul ca au un colesterol mai mic sunt mult mai fragezi si apreciati,la fel sunt si pesti de prada din acvariu sunt de prada dar au dinti moi,sunt gagi de oras,le place pizza si cola

:evil: ZILELE TRECUTE FEMELA MEA DE XIFO A FATAT IAR EU NU AM FOST ATENT SA O SEPAR NICI NU STITI CIT DE RAU MIA PARUT PENTRU CE AM FACUT [MAI DE GRABA NU AM FACUT LA TIMP] :evil:

Nicu Iuja
14-11-2007, 21:42
Prietene nu vreau sa par un sustinator al ideii dar sarmanii pesti din acvariu depind de toanele noastre si de ce credem noi ca le place sa manance. Cine hotaraste ce e mai delicios? Fabricantul de hrana vitaminizata sau milioanele de ani de evolutie? Incearca sa te hranesti o luna de zile cu fulgi de cereale si baga pe langa ele multivitamine findca sunt delicioase si sanatoase. Si dupa asta sa te intalnesti cu o gaina batrana si atoasa. Spune tu sincer nu ii sucesti gatul si o arunci pe jar sa-ti gadile narile cu parfumul ei de carne si fum?
Incearca sa arunci intr-un colt al acvariului cateva granule de hrana vitaminizata (pizza, cola) si in alt colt 2-3 pui de gupy (gaina atoasa) sa aleaga pesti ce mananca nu tu.

seriserj
14-11-2007, 23:03
Ideea este ca va legati de un "lucru"relativ cum ar fi"binele si raul" nu cred ca poate spune cineva ce e bine si ce e rau si nici ca ar exista asa ceva.
Daca nu sunteti deacort cu aceasta metoda macar priviti lucrurile mai "profesional"si incercati sa va imaginati unde o sa ajunga acvaristica peste ceva ani!Nu cred ca o sa mai vorbim asa mult despre conditile lor naturale,...
deoarece aceste vietuitoare se adapteaza noului mediu si inacel timp pierd instinctele materne.

kriss
15-11-2007, 12:23
adevarul este ca este normal ca pestii sa-si manance puii care sunt slabiti sau bolnavi, dar asta se intampla in mediul natural. in acvarii sansele nu sunt egale si de obicei sunt mancati tocmai puii mai vioi. singurii care au sanse in acvariile noastre sunt pestii crescuti in acvarii mari, cu populatie de pesti mica si bine plantate. de cele mai multe ori insa, nu este cazul. cred ca sunt foarte putini cei care poseda asemenea acvarii care sa respecte cele 3 reguli.

mmaxalb
15-11-2007, 16:36
Prietene nu vreau sa par un sustinator al ideii dar sarmanii pesti din acvariu depind de toanele noastre si de ce credem noi ca le place sa manance. Cine hotaraste ce e mai delicios? Fabricantul de hrana vitaminizata sau milioanele de ani de evolutie? Incearca sa te hranesti o luna de zile cu fulgi de cereale si baga pe langa ele multivitamine findca sunt delicioase si sanatoase. Si dupa asta sa te intalnesti cu o gaina batrana si atoasa. Spune tu sincer nu ii sucesti gatul si o arunci pe jar sa-ti gadile narile cu parfumul ei de carne si fum?
Incearca sa arunci intr-un colt al acvariului cateva granule de hrana vitaminizata (pizza, cola) si in alt colt 2-3 pui de gupy (gaina atoasa) sa aleaga pesti ce mananca nu tu.

ai dreptate este libertate iar fiecare isi hraneste aminalele de companie cum doreste eu doresc doar sa subliniez ca acest lucru ESTE INCORECT si voi incerca sa il combat cu cit mai multa vehementa
daca incerci sa faci experimentul intrun acvariu de dimensiuni mari care reproduce un biotop vei avea o surpriza mare
daca ati fii in oras si ati avea de ales intre a prinde o gaina ,a o pregati si prepara sau a merge la o pizza ce ati alege
daca ati fii la tara ca orce om nornal ati alege gaina dar in oras se schimba treaba
REPET :!:
PESTI NOSTRI AU DEVENIT GAGI DE ORAS LE PLACE PIZZA SI COLA

La job am o colega din UK iar intro zi am invitato la masa promitindui iepure in sos de vin si usturoi [deja salivez] iar ia mi-a reprosat ca iepuri sunt animale de companie si nu a mai vorbit cu mine decit la sedinte :roll: :cry: :cry:

XiFo
18-11-2007, 12:45
sincer nu am folosit aceasta metoda niciodata (doar odata cand am vrut sa iau un pui si mi-a sarit din mincioclu in acvariu mare...dar INVOLUNTAR)....pai mai bine ii las flamanzi 3 zile decat sa le dau pui...bleah :puke

Gaia
18-11-2007, 21:58
Fara suparare:
Cati dintre voi, cei care protestati impotriva hranirii pestilor cu alti pesti vii, ii oferiti fiecarui guppy din acvariile voastre conditiile de care are nevoie pentru a avea o viata fericita (normala)?
Dati-i fiecarui guppy 3 litri de apa curata, nu mai tineti puii aia in borcane infecte fara filtru si incalzitor, inmultiti-i controlat si responsabil si dupa aia vorbiti.
Va laudati ca incercati sa salvati fiecare pui de guppy. Va garantez ca daca vreau dintr-o pereche de guppy intr-un an fac o mie. Oricine poate face asta. Metoda e la mintea cocosului. De ce nu o aplic? Din acelasi motiv pentru care nu ma apuc sa torn un copil pe an. Va supravietuiec 10 pui din care 2 ajung la maturitate ca restul mor in borcan si va intrebati de ce, si nu mai puteti de mandrie ca aveti un mare merit ca i-ati 'salvat' pe aia 2.
Sunteti ca fatucile alea care inghit cate un pui la 2 zile, mai mult halesc numai pieptul si copanele ca restul e 'disgusting' dar daca le pui cutitul in mana sa taie gaina sau le rogi macar sa o jumuleasca de pene fac o criza de isterie si lesina.

@Kill: aproape toti occidentalii sunt ca englezoaica ta, ipocrizia si sclifoseala asta li se trage de la faptul ca au pierdut legatura reala cu natura.
Animalele nu au nevoie de smiorcaielile si dulcegariile noastre ci sa le intelegem necesitatile.

Nu sunt de acord cu hranirea cu pui de guppy din motive practice, in rest: daca iti hranesti pestele cu pui de guppy sau mananci o conserva de sprot, care-i diferenta?

andreic
19-11-2007, 09:36
Bine spus. Sunt de acord cu tine.

mmaxalb
19-11-2007, 20:40
stiu ca suna cam ipocrit din partea mea eu stau la casa si am o adevarata ferma gaini ,iepuri, porci pentru autoconsum iar uneori chiar eu le "iau gitu" ca sa ma exprim plastic dar toate sunt crescute cu acest scop
totusi nu as putea sa fac acelasi lucru si cu DODO motanita
halesc [chiar cu mare placere] orce peste sau preparate din peste dar nu pot face rau pestilor din acvariu [nu imi aduceti aminte cum am inceput] fac tot posibilul sa nu le fac rau , cind iam inbolnavit am cheltuit 100 ron pentru a salva pesti de 15 ron

ce sens are sa folosesti pui de gupy [sau alti pesti] in mod constient cind poti folosi tubi, grindal sau alt tip de larve

repet ESTE LIBERTATE IAR MODUL DE HRANIRE AL AMIMALELOR NOASTRE DE COMPAMIE ESTE ALEGEREA FIECARUIA

DAR VOI FACE TOT POSIBILUL SA O COMBAT PE ACEASTA [ESTE LIBERTATEA MEA]

Nicu Iuja
19-11-2007, 21:06
Scuza cu halitul gainii ca pentru asta e crescuta poate fi si scuza celor care cresc gupy pentru a fi hrana altor pesti.
Asa ca nu puteti schimba cu nimic protestand findca cei care fac asta vor face in continuare chiar daca vor afirma cea ce vreti voi sa auziti

andreic
19-11-2007, 21:50
De ce @kill, nu ai putea sa omori motanita?? Raspuns, pentru ca asa ai fost educat(toti suntem asa) sa decidem saupra a ceea ce credem ca este moral sa ucidem(le crestem pentru hrana). Cine suntem noi sa decidem asta? Suntem in varful lantului trofic si asta ne permite sa decidem ce animal/pasare/peste este sacrificabil sau nu? A da deliberat de mancare unor pesti rapitori alti pestisori este acelasi lucru cu a omora un purcel pentru hrana noastra.Din punctul meu de vedere toti cei care consuma carne, iclusiv subsemnatul, nu prea au dreptul sa dea cu parerea.

mmaxalb
19-11-2007, 23:40
cresterea gainilor este o necesitate [pentru a te hrani]
cresterea pestilo este un hooby sadisface nevoia de frumos

andreic
20-11-2007, 09:19
De ce? Chiar este necesta sa mananci carne?

icounter
20-11-2007, 09:39
.......
ce sens are sa folosesti pui de gupy [sau alti pesti] in mod constient cind poti folosi tubi, grindal sau alt tip de larve

........

:lol: :lol: m-am distrat citind toata discutia asta ...

dar stati asa ... cum adica sa dai tubi, grindal sau alt tip de larve ... ce aveti cu aceste vietati ?? ele ce v-au facut ?? doar ca le considerati urate trebuie sa moara sfartecate de vii de animalele voastre ??? probabil voi sunteti cei care isi pun "dobermanul" sa alerge pisica si sa o omoare !
Cu ce au gresit tubiii mai mult decat niste pui de guppy ?? cu ceeeeeee .... nu mai omorati tubii si larve .... brutelor ....
apropo .... imi plac insectele ... http://www.florinvasilescu.ro/macro.php

foarte distractiva discutia ... cel putin din punctul meu de vedere :lol:

seriserj
20-11-2007, 13:48
Si mie i-mi place!O urmaresc cu placere :grin:!
(Asa ca intrebare :grin: noi oameni cu ce-am fi mai presus decat celalalte vituitoare?)

Zytahar
20-11-2007, 17:38
haideti ca discutia asta se transforma intr-o cearta generala, asa, ca la romani. plus devieri de la subiect prin ironii de genul "ce aveti cu larvele de le dati de vii la pesti" etc.

mmaxalb
20-11-2007, 19:22
andreic@De ce? Chiar este necesta sa mananci carne?
findca corpul uman a fost invatat cu proteine animalice pe care le asimileaza mult mai usor in defavoarea celor vegetale, trecerea brusca de la un regim general la unul vegetarian poate genera grave disfuncti ale organisnului
De ce @kill, nu ai putea sa omori motanita?? Raspuns, pentru ca asa ai fost educat(toti suntem asa) sa decidem saupra a ceea ce credem ca este moral sa ucidem(le crestem pentru hrana). Cine suntem noi sa decidem asta? Suntem in varful lantului trofic si asta ne permite sa decidem ce animal/pasare/peste este sacrificabil sau nu?
suntem in varful lantului trofic si asta ne permite sa decidem cu ce ne hranim nu ce putem omori sau nu Singurul motiv pentu a omori este sadisfacerea unei nevoi fiziologice a corpului uman restul sunt doar omoruri fara rost
icounter@tubi, grindal sau alt tip de larve ... ce aveti cu aceste vietati ?? ele ce v-au facut ?? doar ca le considerati urate trebuie sa moara sfartecate de vii de animalele voastre
nu cred ca sunt [sau poate ma insel] persoane care au in living sau pe orunde in casa acvarii puse la vedere uneori ca element dominant intro camera , puteric luminate, in care sa creasca larve

zytahar@haideti ca discutia asta se transforma intr-o cearta generala, asa, ca la romani. plus devieri de la subiect prin ironii de genul "ce aveti cu larvele de le dati de vii la pesti" etc.
consider ca ma aflu printre persoane care nu considera "o carte buna" asul de pica [nu am vrut sa copiez reclama dar e chiar buna] iar ironia isi are locul ei
seriserj@Asa ca intrebare noi oameni cu ce-am fi mai presus decat celalalte vituitoare
NOI DISTRUGEM TOT

andreic
20-11-2007, 19:31
Pai si pestii a caror dieta se bazeaza pe proteine animale(din peste) au aceleasi necesitati, numai ca nu au gura sa strige. Mie mi se pare normal sa hranesc asa. Asta este parerea mea si nu incerc sa conving pe nimeni.

mmaxalb
20-11-2007, 19:55
daca ar fi un peste salbatic [capturat] as fi de acord cu tine dar cei mai multi [99.99%] sunt pesti crescuti si reprodusi in acvarii hraniti cu fulgi tetra si sera viformo

Nicu Iuja
20-11-2007, 22:01
daca ar fi un peste salbatic [capturat] as fi de acord cu tine dar cei mai multi [99.99%] sunt pesti crescuti si reprodusi in acvarii hraniti cu fulgi tetra si sera viformo

De acord dar asta nu inseamna ca necesitatile lor fiziologice sunt modificate. Repet, sunt mii de ani de evolutie la mijloc si tu spui ca in cateva generatii ei s-au adaptat regimului de "conserva"? De ce nu rezolvam astfel ca piranha sa se adapteze la meniul vegetal poate copii nostri vor scapa de alge cu ajutorul lor?
Sincer nu practic metoda sata cu hranitul pestilor cu pui de vivipari din motive pur practice desi poate as face-o. Necesita un acvariu paralel in care sa cresti multi vivipari pentru a putea asigura necesarul zilnic.

andreic
20-11-2007, 22:13
Eu propun sa o lasam balta atata timp cat inca se pastreaza un ton civilizat. Presimt ca topicul va decadea si se va ajunge in final la atacuri la persoana si zau daca are rost. Fiecare dintre noi suntem liberi sa gandim si sa actionam cum dorim.

icounter
21-11-2007, 09:36
sunt de acord cu andreic ....
fiecare face ce vrea pana la urma ... nu se ajunge nicaieri prin cearta.

o zi buna tuturor.

mmaxalb
21-11-2007, 20:11
in momentul in care discutia ,pe orce forum ,ar trece de la " dumneavoastra" la "ba tu" eu o consiter incheiata
pe acest forum totul a decurs foarte civilizat dupa parerea mea :lol: :grin:

fr0g
21-11-2007, 21:26
singurul motiv pentru care nu as da guppy la oscari/nigro e ca asa numitii feederi fish au o valoare aproape de nula ca metoda de hranire.
o rama sanatoasa face cat un morman de guppy/carasei.

kill, nu e nimic gresit in a avea niste opinii personale asupra unui subiect, gresit e cand incepi sa te certi cu toata lumea si sa incerci sa le vari pe gat, cand e evident ca exista mai multe puncte de vedere diferite care nu se elimina unele pe altele.

Decamio
24-11-2007, 11:45
i-a priviti la asta... http://www.youtube.com/watch?v=YHb-CWmqkM0 :twisted: :twisted: :twisted: ;new41

mmaxalb
24-11-2007, 19:28
i-a priviti la asta... http://www.youtube.com/watch?v=YHb-CWmqkM0 :twisted: :twisted: :twisted: ;new41
:evil: :evil: :evil: UNDE POATE DUCE TVCULTURA :evil: :evil: :evil:

Zytahar
25-11-2007, 18:46
Doamne, tre sa te tina inima sa faci asta... da ma rog, daca poate, treaba lui!

Daniel
25-11-2007, 22:41
Pe mine nu ma lasa inima sa fac asa ceva. Dar na, fiecare dupa cum il taie capul.

verso
26-11-2007, 10:38
Eu zic ca e la fel ca in cazul in care ai da de buna voie un caine/o pisica la un animal pradator. E crud si trebuie sa iti lipseasca ceva sa faci asta cu buna inima.
Acum poate ca multi nu cred exemplul meu bun. Dar daca va ganditi mai bine asa este...

dany_guppy
26-11-2007, 14:22
Dumnezeule mare!!!!!!!!! :shock:
m-au trecut fiorii cand am vazut! mai oameni buni nu mai puneti filmulete din aste ca unii dintre noi mai sunt si slabi de inima :pale

verso
26-11-2007, 15:45
Eu exact de aia nu m-am uitat, danny :P ca stiam ca trebuie sa fie ceva urat

andreic
26-11-2007, 17:52
Au americanii o vorba: ''ne plac hamburgerii dar nu vrem sa cunoastem vaca din care au fost facuti''.

oviliv79
26-11-2007, 18:38
http://www.youtube.com/watch?v=iCmvh-881eg&feature=related

nu prea e pe subiect...dar nu m-am putut abtine :oops: ...sorry........

si mai e un clip pe care chiar nu as vrea sa vi-l arat :shock:

fiecare sa-si hraneasca pestii cu ce vor...dar sa nu se ''laude'' :evil: ...parerea mea...

Nicu Iuja
26-11-2007, 21:14
Voiai sa zici asta?
http://www.youtube.com/watch?v=AqWzUQ8lp3M&feature=related

oviliv79
26-11-2007, 21:59
Voiai sa zici asta?
http://www.youtube.com/watch?v=AqWzUQ8lp3M&feature=related

:cry: :cry: sincer e 98% cu ce am vazut eu.....adica soricelul era alb si era ceva mai mult timp chinuit ...asta al tau a murit mai usor/brusc :evil:

Nicu Iuja
27-11-2007, 18:36
Cu gupy au sarit acvaristii ca arsi numai pe bietii soricei nu-i apara nimeni.

mmaxalb
27-11-2007, 20:37
:evil: si gupy si sorocei au murit intrun mod inutil si barbar :evil:

oviliv79
27-11-2007, 23:38
ce e mai dureros e faptul ca acele ''persoane'' care au postat clipurile,o fac pentru placerea lor bolnava...se vede dupa cum rad de pesti/soareci si face totul ca pe un spectacol... :cry:

dar oare...daca cei de la gradinile zoologice ar da copii..sa zicem..boschetari..la lei/tigrii/crocodili.????...ca doar si aceste animale cand sunt la ele in salbaticie si gasesc un om prin preajma si au ocazia....nu se sfiesc sa-i serveasca ca si masa principala :blackeye ..

stiu...multi or sa ma injure pentru aceste vorbe..altii poate or sa aprobe...

andreic
27-11-2007, 23:40
Si care ar fi problema???

dany_guppy
28-11-2007, 16:30
bietii soareci! :cry:
morte mai crunta decat sa fii mancat de viu cred ca nu exista!!! :cry:

adevarat, cei care au realizat aceste filmuletze chiar o faceau cu amuzament, lucru ce arata cat de mult ii duce mintea ;new30

White_wolf
29-12-2007, 19:58
:roll: acum un an bunicu' mi-a dar 5 pui de soareci sa ii dau la mata...ii lua cu gheara si ii manca 18; ... Cat despre video-ul cu soarecii vs. piranha e destul de crud pt ca acei soareci erau prea mari sa fie mancati dintr-o singura muscatura si atunci mureau in chinuri...dar ma rog stiu faza, se mai foloseste la serpi, pasari, etc.
Si acum sa ne gandim: pui de guppy sunt mancati si de parinti, dar multi au sanse sa se ascunda printre plante.DAR sa ii dai umui peste de 25 cm cred ca e inutil :roll: .
Aceste animale care se dau hrana, se inmultesc foarte mult si repede deci chiar si in natura sunt macelariti,dar au sanse de supravietuire. Ce un soarece intr-un acvariu cu piranha , nu are...dar guppy intr-un acvariu comun au sanse.
Deci, daca sunteti slab cu ingerul, dati hrana "moarta", iar daca sunteti sadic....ei bine , oferiti sanse de scapare sau dati hrana vie care sa poata fi mancata fara prea multe chinuri...Nu chinuiti animalele inutil!!!

off topic : ce melodie era?stiu ca e de la Evanescence....
edit: am gasit e Evanescence - Origin - Imaginary

grigoriedor
27-06-2008, 19:49
am revenit dupa o perioada lunga. dar nu vad de ce nu as da pui de gupy la discusii mei oricum tot eu inmultesc gupyyle. iar daca stau bine sa ma gandesc voi de ce mancati pui sau porc sau vita sau mai rau de ce cresteti pestii in caotivitate cand locul lor este in lacuri sau rauri sau orice apa naturala?

andreic
27-06-2008, 21:28
Las-o mai bine asa. Iar vei porni discutii interminabile si chiar ca nu are rost.

sky
27-07-2008, 15:41
Am incercat sa dau hrana vie(pui de gupi) la scalari pentru a nu murdari asa tare apa si pentru vitamine mai multe(am observat ca le place si cresc bine), dar mi-ar trebui vreo 30 de femele de gupi sa le ajunga si unde sa tin atata populatie. Cred ca ar fi o hrana de calitate apreciata de scalari.

TEZEU
28-07-2008, 16:07
Cred ca ar fi cel putin interesant sa va ia cineva de picioare sa va arunce intr-o cusca cu lei/tigri pret de cateva minute sa va lase genunchii si sa pocneaca aorta in voi de frica (asta ca sa nu o spun pe aia dura) si apoi sa va vad daca veti mai face pe "mici dumnezei" care s-au decis ei sa cresca guppy pentru ca "cica" reprezinta o sursa viabila de hrana pentru pestii mai mari. Oameni buni suntem in anul de gratie 2008(parca), chiar nu gasiti mancare in comert pentru pesti?? mai ziceam daca va mureau scalarii, discusii de foame ca na nu se gasea mancare, dar sera,jbl,tetra,hikary etc. va oferit n alternative si voi tot la solutii de genul recurgeti, de ce??. Stiu un un biet gupp nu are rationament (ne-a fericit doar pe noi cel de sus cu asa ceva) dar cel putin de frica stie. Nu va mai legati de exemple de genul: dar tu mananci pui, peste, porci, vite, canguri etc. ca dupa cum spuneam noi fara carne nu prea ne descurcam(exceptand vegetarienii) dar cred ca un scalar se descurca cu mancare granulata fara a mai fi nevoie sa "executati" guppy. Daca ma ambitionez si eu pot da guppy de mancare discusilor, dar de ce as face asta? de ce as "anihila" o vietate? oricum prea mult nu cred ca-l ajuta pe discus in dezvoltare si poate na il mai si imbolnavesc cu cine stie ce prostii (daca guppul avea sifilis? ironic). Nu va mai legati de concepte de genul: selectie naturala , dar in natura asa se petrece etc. ca nu voi ati controlat acel ecosistem(la cele intalnite in natura ma refer) si nu voi ati hotarat cine pe cine mananca, dar in bazinele voastre de 100, 200, 300 de litri voi sunteti "dumnezeu".
sky si tu in sine cred ca ai fi o hrana apreciata de rechini si ale lighioane dar din fericire te afli in varful lantului trofic si nu prea poti ajunge asa usor festinul lor. Apropo a nu se intelege ca eu sunt vreun aparator al drepturilor animalelor, pestilor etc. ma chinui eu in sine sa reusesc ce mi-am propus in "jungla" asta dar macar pe forumul asta sa fiu scutit de discutii de genul asta daca vreti sa intelegeti, daca nu uraaa si la gara.

Gaia
28-07-2008, 18:11
Iar incepem?
Pe dracu nu ne descurcam fara carne. Cunosc vegetarieni de ani de zile care se simt excelent, nici nu mai vorbesc de calugari.


Urasc:
-sentimentalismul
-pierderea simtului realitatii si a legaturii reale cu natura
-receptivitatea la propaganda
-diverse forme de 'political correctness' de dragul de a ne da mari, buni si drepti

Treaba ta daca nu le dai guppy pestilor tai (iaca , nici eu nu le dau: nu mi se par rentabili din punct de vedere economic, si maresc riscul de fish TB) dar lasa-i in pace pe altii, oricum cei care isi opermit sa recurga la aceasta parctica sunt acvaristi cu experienta si stiu ei ce fac, si stai linistit ca nu le atragi tu atentia asupra veunei probleme morale la care ei sa nu se fi gandit.

andreic
28-07-2008, 18:52
Uuuups!! Here we go again.