PDA

View Full Version : Butelie



dino66
02-12-2010, 17:15
Salutare. Vad ca pe aici nu se specifica decat de bombe Co2 la DYI. Eu am o butelie de 6kg (de aragaz), si as vrea sa o transform in butelie de CO2. Din cate am inteles, se pot incarca cu CO2 buteliile, in special cele care sunt concepute pentru asa ceva. Doar ca s`ar putea sa aiba capatul ala cu robinet diferit. O butelie cumparata pentru asa ceva (CO2), ce implica?
Daca e vre-un topic deja pe tema asta, poate ma ajuta cineva cu un link ceva. Multumesc.

BogdanHojbota
02-12-2010, 18:21
Vezi tu, treaba asta cu buteliile de co2, nu prea lasa loc de DYI, datorita periculozitatii.
Daca la bombele de co2, mesteresti pana in panzele albe, la un sistem presurizat nu iti permiti sa faci asta datorita presiunii gazului dintr-o butelie de Co2 - 60 de bari standard.
Sfatul meu la acest capitol este: fara carpaceli!!

Cat despre butelia de aragaz, nu recomand asa ceva, nu rezista! o butelie pentru co2, este facuta astfel incat sa reziste la o presiune foarte mare ( ”250 de bari) - robinet dotat cu supapa de siguranta samd Daca nu ma insel mai e un topic cu privire la o astfel de tentativa de carpaceala pentru a iesi mai ieftin la un astfel de sistem de injectie de co2.
Toate acesta imi readuc aminte de 2 faze: - prima e cand un acvarist batran avea in gand sa foloseasca la co2 in loc de reductor ceas de la butelia de aragaz, si a doua - e o intamplare mai putin placuta ce s-a petrecut in urma comercializarii unui reductor de co2 vechi si defect de catre un user al acestui forum.

Siguranta pe primul loc!!

andreic
02-12-2010, 21:48
Butelia de aragaz nu rezista la presiunea necesara pastarii CO2 lichid si va bubui sigur, oricum, nu ti-o incarca nimeni normal la cap, sau macar partial normal. In galeria de poze, la usernameul meu, gasesti poze cu o instalatie de CO2 si vei vedea ce presupune.

dino66
03-12-2010, 12:59
Multumesc mult pentru raspunsuri.