Log in

View Full Version : Va intreb si eu



erik
12-04-2006, 23:19
Deocamdata am 2 gurami de marime mare( 12 cm) dar.. ce ziceti? Sa colorez acvariul? As dori sa imi fac un acvariu doar din gupii.Sa cumpar vreo 40 de gupi( am acvariu de 140 l) vreo 20 de femele si vreo 20 de masculi.Ce ziceti cum ar arata ? Iar femelele de gupi nasc destul de des si l-as putea mai popula.

ce ziceti merge :)
?

Johnny
13-04-2006, 00:20
Ar merge dar eu zic sa nu exagerezi cu femelele.Mai bine iei 30 de masculi si 5-6 femele.Cu toate ca vor fi alergate ,gandeste-te ce inseamna sa iti nasca 20 de femele.Suprapopulezi acvariul in 2-3 luni la cati pui o sa-ti faca.Si in plus masculii sunt mult mai frumosi ca femelele.

razvan
13-04-2006, 09:25
daca ai de gind sa-ti populezi acvariul cu guparezi, gindeste-te ce posibilitate ai de a pune in acvariu si un "dusman natural" care sa mai tempereze "avintul creator" al gupoaicelor, deoarece sterilet sau anticonceptionale pentru specia asta de pesti nu s-a inventat inca....

in plus de asta 20 perechi pentru inceput este extrem de mult...
un numar prea mare de masculi, fata de femele, iar nu e indicat...
vezi ca in urma incrucisarilor, au aparut femele colorate (lumea nu prea le acorda valoare) de exceptie!!!!!
sunt multe de spus.. dar nu-mi vin chiar toate pe neuron acum ..

erik
15-04-2006, 21:32
Pai cred ca voi da acesti gurami si as incerca sa populez doar cu gupi deoarece nu cresc mari si ar fi frumos .Sa incerc vreo 20 de masculi si vreo 5 femele ? Cred ca mar costa destul de mult asa din truna insa cred ca o sa iau deocamdata doar vreo 10 .Cu cei 2 gurami ii voi duce la discus77 la pet shop poate face un acvariu de decor si iar putea pune.Multumesc pentru raspunsuri va dau detalii.Oricum acum sunt falit , nu am plante .In primul rand trebuie sa cumpar plante iar dupa acea mai vedem. Pe curand.

discus77
15-04-2006, 23:17
Cu plante te ajut eu Erik.Iar despre gurami mai vorbim :grin:

erik
15-04-2006, 23:22
Mersi mult de tot iti raman dator dar.. cred ca te pot ajuta cu un site.Nu sunt expert dar am invatzat cate ceva iar de ma inbarlig ma ajuta tata ca el le are.