PDA

View Full Version : Reincarcare butelie Co2 Unde?



Abcdesign
28-11-2010, 22:01
Am si eu o intrebare la acvaristi din Craiova sau Calafat unde va reincarcati buteliile de Co2? A mea este pe terminare si nu stiu unde o pot reincarca si daca stiti eventual niste preturi? multumesc

alex08
29-11-2010, 07:57
In Craiova, mergand pe strada Caracal spre Banie,treci de Banie, pana in intersectia cu Bulevardul Decebal (in stanga), fix inainte de un peco (in dreapta), se face o straduta. E de ajuns sa mergi cativa metri pe straduta si vezi ca scrie mare Centru CO2.
Din ce mi-a aduc aminte, la o butelie de ~4kg am dat ~6 RON.

ATENTIE : Nu le plac buteliile mici, gen cea de 0,5 kg.

Abcdesign
29-11-2010, 16:15
Merci mult, am butelie de 5kg

alex08
29-11-2010, 16:55
Daca ajungi sa incarci de acolo, te rog sa revii cu un reply cu pretul/kg.
Sunt chiar curios daca si cat l-au scumpit.
:salut

Abcdesign
30-12-2010, 21:08
Daca ajungi sa incarci de acolo, te rog sa revii cu un reply cu pretul/kg.
Sunt chiar curios daca si cat l-au scumpit.
:salut

Multumesc de info. Am incarcat butelia, desi pe butelie scrie 5kg defapt incarcabili sunt 3,5kg, pt aceasta incarcatura am platit 8,5ron. Cand mi-a vazut butelia domnl care le incarca mi-a zis ca-i mai mare cheltuiala decat castigul la cele 3,5kg ale mele dar mi-a incarcat-o.

alex08
30-12-2010, 22:51
Multumesc de info. Am incarcat butelia, desi pe butelie scrie 5kg defapt incarcabili sunt 3,5kg, pt aceasta incarcatura am platit 8,5ron. Cand mi-a vazut butelia domnl care le incarca mi-a zis ca-i mai mare cheltuiala decat castigul la cele 3,5kg ale mele dar mi-a incarcat-o.

Unele lucruri nu se schimba niciodata.=))
Mai are mult de asteptat pana o sa ne vada cu butelii de 20 kg.:)))

O mica amintire de la prima incarcare :
Ma duc eu hotarat sa incarc butelia de 500 gr si ma trezesc cu o intrebare (mai mult o afirmatie) : "am avut si eu acvariu dar eu bagam aer nu co2, co2 pentru ce?" ; asta inainte de a-mi spune ca nu au cum sa incarce butelii asa mici, sa caut una de 10 kg.

gupper
31-12-2010, 10:19
Unii nu vor bani si atunci se mira ce sa faca, sa refuze clientii, sa nu achizitioneze aparatura mai performanta .... :)

Dodge
06-01-2011, 22:57
Eu chiar azi am incarcat butelia acolo, am dat 4ron pe 2,5 kg de co2 +2 ron ciubuc....dar de fiecare data cand am fost acolo nu a facut nazuri, am una de 2,5 si una de 3.
Trebuie doar sa fi atent la butelie sa nu o zdruncine, pt. ca omu` e invatat cu matahale de 20kg. :)

radu_cv
07-01-2011, 12:14
in afara de centrul de incarcare cu co2 de pe caracal mai sunt inca 2. unul la cernele si celalalt la isalnita.

Abcdesign
07-01-2011, 13:05
in afara de centrul de incarcare cu co2 de pe caracal mai sunt inca 2. unul la cernele si celalalt la isalnita.

Poti sa explici un pic mai exact unde sunt centrele mentionate de tine: adresa sau puncte de reper
Ai incarcat acolo ? Este diferenta de atitudine si sau de pret?

alex08
07-01-2011, 21:02
De pret nu ar fi o problema, daca stam sa ne gandim la cat timp incarcam buteliile, parerea mea.Oricum iesim bine.
In schimb, atitudinea, in ziua de azi...

Subscriu la cele spuse de Abcdesign, cateva repere?:D

radu_cv
10-01-2011, 16:23
1. cel de la cernele : mergi pe str brestei si la cuibul de barza faci dreapta spre cartierul rovine 2 ( troaca ) si iar dreapta. e pe partea stanga.
2. cel de la isalnita : faci dreapta spre isalnita pe prima intrare aceea pe sub pod si este pe partea dreapta pana sa intri in isalnita.
din punctul meu de vedere cel mai de calitate co2 este cel de la isalnita. preturile nu le mai stiu dar cred ca sunt asemanatoare.

emi1979
20-02-2011, 22:55
salutare m-ar interesa o butelie de 2kg daca are cineva

Dan.C.
06-12-2013, 19:18
Cum mai e cu centrele astea? Au ramas tot acolo?
As vrea sa imi fac si o inspectie la butelia de 5kg pe care am luat-o acum 2 ani second si despre care nu stiu nimic.
E cineva in masura sa faca asta sau sa raman doar la incarcare?

adrian.jivulescu
06-12-2013, 19:51
mergi la centrul din Breasta acolo fac si verificari ,am un nr de tel de la un agajat de acolo ********** nu stiu cum il cheama ,vb cu el si o rezolvi sigur.

Dan.C.
06-12-2013, 19:57
Breasta? Unde e asta? Pe forum sunt 3: Isalnita, Cernele si cel din zona Banie.

1Mihai
06-12-2013, 20:01
Cel mai probabil Adrian se refera la Cernele (Brestei), suna la nr ala si iti va explica tipul respectiv unde lucreaza!

Dan.C.
06-12-2013, 21:08
Asa voi face! Mersi!

alex08
06-12-2013, 21:22
Dan, nu am ajuns niciodata la centrul din Isalnita, n-am auzit pe cineva sa incarce acolo.
Cel din Cernele mi se pare cel mai profi, chiar merita drumul pana acolo. M-au rezolvat oamenii de fiecare data cand am avut nevoie. Au cantar digital si iti incarca la suta de grame.
Am incercat sa ma duc cu Google Maps pana acolo sa-ti fac o schita cat de cat, dar nu ma lasa. In mare, mergi pe Brestei pana in punctul asta (vestitul cuib de barza, din cate stiu este singurul de pe strada asta) :
http://www.plici.ro/thumbs/pasul1.jpg (http://www.plici.ro/?v=pasul1.jpg)
Ajuns acolo, faci la dreapta si intri pe o ulita. Mergi pe ulita pana in punctul asta :
http://www.plici.ro/thumbs/pasul2.jpg (http://www.plici.ro/?v=pasul2.jpg)
Aici vei face iar la dreapta, pe o ulita si mai darapanata, ca sa zic asa, care te va duce la o balta secata, in stanga cum mergi (din ce am vazut ultima oara) iar langa ea o sa se vada centrul de CO2. Intri pe porti si o sa vezi tuburile de O2/CO2 in incinta, 2 rampe de incarcat, etc.
Au program si sambata pana la 12 sau 13:00, in caz ca nu poti in timpul saptamanii pana la 17:00, sa zic.

Dan.C.
07-12-2013, 14:16
Oho...sa traiesti Alex! Tampit sa fiu sa nu ma descurc acum. Luni le fac o vizita. Mersi!

Dan.C.
09-12-2013, 11:03
Gata!
Balta nu mai era secata :D , e pe stanga si imediat dupa ea, tot pe stanga sunt niste porti pe care intri si mai mergi 20m pana la centrul de reincarcare.
Am platit 7 lei pe 3kg de co2 si i-am mai dat baiatului de acolo, care chiar a fost de treaba, 3 lei.

alex08
09-12-2013, 11:39
Imi pare bine, Dan.
Ar cam trebui sa dam toti o fuga pana acolo inainte de sarbatori, sa nu ne prinda Craciunul/Revelionul fara CO2. :lol: