PDA

View Full Version : Condensul de la aer conditionat



Paul_L
22-07-2007, 22:17
Am folosit acum la schimbul de apa saptaminal apa colectata din condens de la aerul conditionat. AM scazut GH de la 11 la 9 cu ocazia asta. pH a ramas la 7,5 . Colectez cite o galeata da 7 litri zilnic de cind cu canicula asta.

Ar fi ceva contraindicatii la folosirea acestei ape?

g_sorin
23-07-2007, 08:51
Am folosit acum la schimbul de apa saptaminal apa colectata din condens de la aerul conditionat. AM scazut GH de la 11 la 9 cu ocazia asta. pH a ramas la 7,5 . Colectez cite o galeata da 7 litri zilnic de cind cu canicula asta.

Ar fi ceva contraindicatii la folosirea acestei ape?
Probabil ca folosesti acest condes pe post de apa distilata. Este adevarat ca are o duritate mica dar este si plina de ioni de metale grele. Mai devreme sau mai tirziu iti vei intoxica pestii. Acelasi lucru si cu apa provenita de la dezghetarea frigiderelor/congelatoarelor.
Apa distilata folosita in scopuri acvaristice trebuie prelucrata numai cu distilatoare de sticla.

grigoriedor
23-07-2007, 10:39
eu folosesc apa de la aer de foarte mult timp si nu au parit nimic discusii mei

Paul_L
23-07-2007, 11:19
Probabil ca folosesti acest condes pe post de apa distilata. Este adevarat ca are o duritate mica dar este si plina de ioni de metale grele. Mai devreme sau mai tirziu iti vei intoxica pestii. Acelasi lucru si cu apa provenita de la dezghetarea frigiderelor/congelatoarelor.
Apa distilata folosita in scopuri acvaristice trebuie prelucrata numai cu distilatoare de sticla.

De ce ar fi "plina ioni de metale grele" ? Poti sa explici putin. Este condens pe un schimbator de caldura de Al sau Cu si colectata apoi numai in material plastic.

g_sorin
23-07-2007, 12:00
Dar voi de ce credeti ca apa distilata sau dublu distilata de uz medical se proceseaza numai in instalatii de sticla? :mrgreen:
Atentie !!! Si sticla aia este speciala - cu foarte putin plumb. Nu in orice sticla...
Voi imi puteti spune de ce? ;)

Paul_L
23-07-2007, 12:47
Poate ai dreptate dar eu zic ca apa de la robinet are mai multi ioni de metale grele decit cea de la aerul conditionat. Si am lasat si apa de la aerul conditionat sa stea 24 ore inainte sa o pun in acvariu.