PDA

View Full Version : rasbora brigittae + neoni



geneuul
02-11-2010, 18:14
se vor intelege rasbora brigittae cu neonii?
sau o sa ii cam atace neonii pe rasbora?
ms

costibalaita77
02-11-2010, 22:35
salut eu nu am rasbora brigittae dar am microrasbora galaxy cu neoni si nu se ciondanesc absolut deloc
ti-am lasat pm dar ai casuta plina

petroots
04-11-2010, 15:21
Salut,
eu am Boraras cu Pseudomugil Gertrude, Microrasbora Galaxy, oto, cory habrosus. Din pacate "tantarii" mei stau mai mult ascunsi in plante si abia reusesc sa ii vad. Nici macar la mancare nu ies din plante. Initial am avut 5 bucati si am zis sa mai suplimentez cu 5, poate macar asa vor iesi si ei in fata dar degeaba...

geneuul
04-11-2010, 16:03
aha.. ms
eu am 6 neoni, 2 cory, 1 ancistrus si ceva red cherry si niste guppy cu pui care vor fi mutati in alt acvariu in curand
si vor sosi 15 borara brigittae
daca nu se inteleg neonii cu boraras mut neonii cu guppy si gata :)

danasima
04-11-2010, 18:47
Ca un semi offtopic: unde as putea gasi rasbora briggitae? multumesc

geneuul
04-11-2010, 19:39
eu am luat de la cineva din satu mare

Tatanka
05-11-2010, 23:59
Mai sunt la Hornbach Berceni, cca. 6-7 RON. Draguti, incep sa se coloreze.

pestoci
29-01-2011, 09:48
Eu am rb de cateva luni. Sun vreo 20, impreuna cu vreo 15 cory pigmei si o gupa intr-un bazin de 96 de litri. Sunt peste tot, foarte jucausi si prietenosi (daca bag mana in acvariu se aduna repede si imi umbla printre degete). Cred ca e pacat sa traiasca ascunsi, sunt atat de frumusei si dornici de spatiu.
Eu am si o platy care nu poate sta cu ei pentru ca ii bate. Gupa a crescut cu ei si se crede una de-a lor. Parerea mea e sa ii acomodezi singuri, vreo doua saptamani, si dupa ce s-au colorat, sa incerci sa adaugi neonii/gupii si sa vezi ce se intampla. Dar sunt atat de mici incat eu cred ca tentatia e prea mare pentru orice alt peste care imparte spatiul cu ei.

Acum am vazut ca topicul e cam vechiut, dar raspund oricum, just in case ca inca te gandesti. :-)