PDA

View Full Version : Siguranta folosirii buteliei de CO2



mihaitza
19-10-2010, 23:38
Nu stiu cum sa incep, desi as putea spune ca am ceva vechime in acvaristica, pana acum am folosit CO2 din sursa folosita majoritatea acvaristilor (bomba CO2). Acum ca, as vrea sa folosesc o butelie normala, inainte de a lua aceasta decizie, v-as ruga, daca se poate sa imi raspundeti la cateva intrebari:

1. In afara de butelia de CO2, am aflat ca ar mai fi nevoie de reductor. In cazul in care as vrea sa introduc doar pe timpul zilei CO2 ar mai fi nevoie de o electrovalva. Daca as lua pentru moment doar butelia si reductorul, ar fi de ajuns?
2. As vrea sa mai stiu daca au fost semnalate cazuri in care au avut loc evenimente neplacute din cauza acestor instalatii ( am 2 copii si nu as vrea sa le pun siguranta in pericol).

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Susp3kt
19-10-2010, 23:46
Din cate stiu eu poti sa folosesti si fara electrovalva iar noaptea opresti aditita din robinetul buteliei .

Daca gresesc rog sa ma corecteze cineva :P

Radek
20-10-2010, 08:21
Salut Mihai,

Intradevar exista riscuri cand folosesti CO2, mai ales acasa.

Iti trebuie o butelie un reductor cu reglaj fin si electrovalva daca nu vrei sa aplici metoda lui Suspect (nu stiu cat de bine ii face robinetului sa-l invarti de 2 ori pe zi, a se interpreta ca si uzura).

Sincer, nu prea recomand punerea acvariului in dormitor.

Restrictionarea copiilor de la dulapul acvariului cumva, inchiztoare, orice.

Trebuie sa fii atent la montaj sa nu ai scapari, ca la gaz metan :)

Iti mai trebuie si 2 valve de sens si un numarator de bule pe langa cele mentionate.

Eu am patit-o sa am scapari din cauza unei garnituri proaste si sa nu-ti explic ce a fost in camera cand am intrat inauntru, abia am ajuns la geam :)

a.aurel
20-10-2010, 09:37
Acel robinet daca este strans fara simt de raspundere se rupe (in interior) cu usurinta iar inlocuitul robinetului costa 50 RON.

Daniel710
20-10-2010, 14:43
Inainte sa treci la butelie CO2 vezi daca ai unde s-o incarci :) Nu vrei s-o cumperi si cand se goleste sa trebuiasca sa te duci la mama dracului ca s-o incarci. Cumpara o butelie mai mare pentru ca la cele mici au mai fost probleme deoarece centrele de incarcare cu CO2 sunt instalatii industriale si de cele mai multe ori nenea de acolo baga gaz in excces in butelie...care poate duce la eliberarea supapei de siguranta cand nici nu te astepti si nu este un eveniment prea placut (in cazuri de acest gen daca observi ca ai presiune prea mare in butelie elibereaza din gaz in atmosfera si ai grija sa folosesti niste manusi de protexie groase-fenomen endotermic). Scaparile de gaz nu sunt asa periculoase ca si cele de metan deoarece CO2 este in atmosfera din plin insa daca ai butelia in dormitor si ai scapari de gaze in timpul noptii iar n-o sa fie placut si poate sa se sfarseasca chiar tragic (axfisiere). Daca ai posibilitatea tine butelia afara in atmosfera (pe balcon sau in curte) si nu ai de ce sa-ti faci griji.Daca o s-o ai afara trebuie sa te asiguri ca nu va fi expusa razelor solare vara in mod prelungit (temperatura mare-presiune mare-evenimente neplacute).Cam astea ar putea fi cele mai nasoale faze care de regula nu au cum sa se intample daca te asiuguri ca echipamentul este verificat cu regularitate. In principiu totul este safe deoarece buteliile sunt facute sa rezite la de 3 ori persiunea de lucru normala ceea ce zic eu ca este mai mult decat suficient dar totusi nu este ceva de lasat la indemana copiilor si nici de neglijat in ceea ce priveste siguranta. Daca cauti pe youtube sunt niste tampiti pe acolo care arunca in foc butelii de CO2 minuscule (12 grame-gen cele care erau folosite la autosifoane) care sunt folosite la armele cu aer comprimat. Uita-te si tu ce se intampla :)
P.S.
Ca un fapt divers CO2 era folosit la propulsarea torpilelor in al doilea razboi mondial !

cristi_ionescu_79
21-10-2010, 10:37
@Daniel710: in miliatri, la precizia, vis-a-vis de coca-cola e un centru de incarcare co2. eu cantar electronic, si nu incarca mai mult decat e stantat pe butelie.

Daniel710
21-10-2010, 14:24
Nu te contrazic dar Mihaitza e din Pucioasa Dambovita :) D`aia i-am zis sa se intereseze intai unde poate incarca butelia....Eu nu bag CO2 si nici nu am de gand pentru ca am bazinul suprapopulat putin si am suficient CO2.

Rattle
22-10-2010, 10:07
Eu dorm cu butelia in dormitor... si inca mai misc... :)

cristi_ionescu_79
22-10-2010, 10:14
@Daniel710: postul meu era pentru tine. am vazut ca esti din militari si credeam ca nu stii de el ... am zis sa fac un pustiu de bine si sa-ti spun .. (eu stau in drumul taberei, si pana am aflat de existenta acestui punct de incarcare, ma caram cu butelia la podul constanta, o lasam si o luam a doua zi .... deci faceam doua drumuri ..... pe cand aici e si aproape si ti-o si incarca pe loc ...)

adrian_b
22-10-2010, 10:59
1 - Pana la achizitionarea unui controler de pH merge si varianta butelie + reductor + reglaj fin, fara sa opresti aditia pe timpul noptii, dar pana stabilesti numarul de bule/sec urmareste cateva zile pH-ul in bazin.
2 - Nu am avut evenimente si nu prea vad de ce ar fi. Trebuie doar sa te asiguri idupa fiecare incarcare/montare ca nu ai scapari de gaz si ca presiunea nu depaseste 90 bar.
3 - Binenteles, cei mici e bine sa nu aibe acces la instalatie.

mihaitza
23-10-2010, 00:02
La acvariul de acasa, cel de 94 litri, am folosit si inca folosesc bomba de CO2 si un difuzor ceramic inca din faza de inceput a setup-ului. Plantele evolueaza destul de bine poate si din cauza ca, in afara de fertilizantul de substrat, mai folosesc si micronutrienti, PPS, Pro-Fito, Feropol24 si EasyCarbo. Nu am masurat nicidata PH-ul apei iar bomba functioneaza zi/noapte.
As mai avea o intrebare: daca la acvariul pe care il am la firma, cel de 126 litri, as folosi bomba (sau butelie CO2, dupa caz) si ProFito, mai are rost sa folsesc EasyCarbo? Acest EasyCarbo este alternativa folosirii de CO2 sau are alte proprietati?
Mentionez ca probleme cu algele nu am.

ANDREI.B
23-10-2010, 13:04
Nu am masurat nicidata PH-ul apei iar bomba functioneaza zi/noapte.
cu bomba aia a scazut ph-ul de la 7.5 la 5 ( mai jos de 5 nu indica testul) in mai putin de 12 de ore. de atunci am renuntat la folosirea ei. plantele cresc la fel.

klayus
29-10-2010, 15:55
cu bomba aia a scazut ph-ul de la 7.5 la 5 ( mai jos de 5 nu indica testul) in mai putin de 12 de ore. de atunci am renuntat la folosirea ei. plantele cresc la fel.
ce kh ai si cu ce dizolvi co2-ul in apa??? mi se pare exagerata scaderea asta

Nicolae Paun
29-10-2010, 16:06
cu bomba aia a scazut ph-ul de la 7.5 la 5 ( mai jos de 5 nu indica testul) in mai putin de 12 de ore. de atunci am renuntat la folosirea ei. plantele cresc la fel.

Ma indoiesc ca ai ajuns cu el la 5 si la fel de mult ma indoiesc ca plantele cresc la fel si fara......

bogdan.filip
29-10-2010, 17:17
In Dambovita este un singur centru pentru incarcarea buteliilor CO2 in Comuna Razvad (imediat dupa benzinaria Petrom). Eu am dat 10 lei ca sa incarc butelia mea de 2kg.