PDA

View Full Version : hrana congelata



MTK
27-06-2007, 23:23
am cumparata de la hornbach niste larve de muste,rame rosii ,congelate de la o firma nemteasca( van gerven). este buna mancarea congelata pentru pesti?

orcina_orca
28-06-2007, 10:41
Subscriu! Si carasilor mei le place tare mult, e imbulzeala generala cand ii hranesc, pana si sanitarii ies la suprafata sa se indoape...

mikehorizon
02-07-2007, 19:33
Ma alatur si eu celor care au luat larve de muste de la Hornbach. Am luat de curiozitate, negre si rosii. Din fericire discusii maninca cu pofta, asemenea si bancul de neoni negrii. Deci sint o alternativa viabila si curata.

Katryna
03-07-2007, 10:13
Hrana congelata este excelenta atata timp cat e luata din surse sigure si cat nu faceti abuz de ea. Problema apare cand pestii se obisnuiesc cu ea si refuza alta hrana...eu am patit-o...

MTK
03-07-2007, 15:50
dar se pot imbolnavi pestii de la mancarea congelata? cea de la hornbach este de la o firma , van gerven sau ceva de genu. poate avea microbi sau bacterii daunatoare? de cate ori trebuie administrata hrana congelata?

vali1982
15-09-2007, 12:20
eu am platy credeti ca o sa manince.si ce sa le iau?as vrea sa stiu parerile voastre.

viviparu'
15-09-2007, 15:02
Tot ce inseamna hrana congelata (artemia, chironomus, purec, larve de muste, larve de tantar) este foarte buna pentru pesti.

Ideea este sa le dati intai in cantitati mai mici, sa nu faca vreo ocluzie intestinala, pana se obisnuiesc cu ea. Si alternati cu hrana uscata. Nu le dati mai mult de o data pe zi hrana vie congelata pentru ca riscati, o data, sa-i imbolnaviti, si a doua oara sa nu mai manance altceva.

Gaia
15-09-2007, 16:03
La ai mei hrana congelata este aliment principal.
Ce folosesc:
- larvele de tantari rosii (chironomide) : sunt mancarea favorita a tuturor pestilor mei, iese bataie pe ele. Trebuie date rar insa,de 1-2 ori pe saptamana, pentru ca din cate am inteles pestii se ingrasa de la ele.
- artemia: este si ea una din mancarurile favorite, este foarte buna. Atentie cu pestii mici, se pot ineca cu ele.
- larvele de tantari albi (glassworms): sa nu le dati daca nu aveti pesti care mananca de la suprafata apei pentru ca plutesc si o sa stati cu minciogul dupa ele sa le adunati :mrgreen:
Atat larvele de tantar albi cat si cele de rosii fac o pojghita subtire de grasime la suprafata apei asa ca trebuie aerare foarte buna si acvariu bine ciclat, si sa nu se exagereze cu administrarea lor.
- larvele de tantari negre : o mancare foarte buna dar pestii nu se omoara dupa ea, cel putin nu ai mei. E mai bine sa le faceti singuri, vii, intr-un vas curat cu apa asezat afara si apoi culese cu minciogul. Atentie ca daca pestii nu le vor manca se vor transforma in tantari.
- dafnii si ciclopi: nici dupa astea nu se prea omoara pestii mei iar pestii mai mici par sa aiba dificultati cu inghitirea lor.
- gamarusi: o hrana foarte apreciata dar doar pentru pestii indeajuns de mari
Cam astea le-am incercat eu. Din cand in cand le mai dau artemia vie, si bineinteles fulgi de la sera, mancare pentru ancistrus despre care, cand am cumparat-o, mi s-a spus ca numai ancistrusii o vor manca, alti pesti nu. Da' de unde, iese partida de fotbal de cate ori le dau :grin: . In special hemigrammus bleheri le apreciaza pentru ca se dizolva in bucatele foarte mici. Mai ciugulesc si spirulina pentru creveti, in special palmeri care au dintisori mici cu care rontaie granulele.
Desi ii hranesc in principal cu hrana congelata, nu fac nazuri nici la fulgi, in afara de micii betta care fac nazuri la orice.

Uzzy
01-09-2009, 19:59
Larvele de tantari rosii (Blood worms) sunt cele mai apreciate si de ai mei, le dau odata pe zi si nu mi se pare ca se ingrasa de la ele, dar cresc vizibil si le confera si culoare. In Timisoara se gasesc la blistere congelate, le dau un cub pe zi dimineata dupa aprindere.

Latty
04-09-2009, 18:32
:bounce Eu strang pureci de pe o balta din orasul meu de mai bine de jumatate de an pureci rosii foarte marunti pentru puiet, si o pun la congelat. Hrana congelata din orice surse nu reprezinta o amenintare, deoarece bacteriile, parazitii si orice altceva daunator la pestisori, moare la temperaturi foarte scazute. Deci dati mancare congelata linistiti la pestisori ca nu o sa aveti probleme.

GeoB
06-09-2009, 18:50
Hrana congelata din orice surse nu reprezinta o amenintare, deoarece bacteriile, parazitii si orice altceva daunator la pestisori, moare la temperaturi foarte scazute.
Asta crezi tu.Nici macar liofilizarea nu e o solutie 100% sigura.Daca ai vrut sa spui ca pestii ce se inbolnavesc de la hrana congelata oricum aveau si alte probleme caci nici in mediul lor nu le sterilizeaza nimeni hrana,te cred.Problema e ca un nr insemnat de specii sunt rezultatul incrucisarilor si manipularilor genetice.Astia au sistemul imunitar slabit si parazitii cu care in mod normal traiesc in simbioza ii fac praf.Daca recomanzi unui crescator de discus de exemplu hrana congelata de oriunde dupa cum spui tu,cu exceptia artemiei,s-ar putea sa te alegi cu frigiderul plin de carne(congelata sau nu)

Deci dati mancare congelata linistiti la pestisori ca nu o sa aveti probleme.
Daca ai avea experienta lui Gaia care pun pariu ca dintr-o privire depisteaza problemele si trece imediat la masuri,parca as fi de acord cu tine,pana atunci parerea mea este ca cel putin la inceput trebuie folosita cu precautie si zgarcenie iar pestii observati in permanenta,dupa care se poate spori cantitatea treptat.Despre calitatile nutritive nu vorbesc caci e clar.

danco79
06-09-2009, 19:50
Depinde f. mult si sursa hranei congelate, daca e din magazin (eu am luat din Hb), nu cred ca se pune problema ca poate fi contaminata cu ceva bacterii nocive, un minim-minimorum de control cred ca s-a facut.
Daca provenienta ei e de pe balta din fundul gradinii, unde se deverseaza cam tot, atunci ceva semne de intrebare as avea...

niq
09-10-2009, 20:35
@ danco79 - daca te-ai uita la starea pestilor din HB te-ai gandi si a doua oara la controlul facut asupra hranei congelate....
si.... nu cred ca gasesti hrana congelata in balta din fungul gradinii :mrgreen:

razvan
10-10-2009, 08:46
"congelata" din hornbach este de provenienta "de cultura", nu este recoltata din baltoaca din spatele casei. un carpaci responsabil care-si recolteaza ginganiile, TE ASIGUR ca mai intii studiaza baltile si dupa aia se apuca de adunat.
crezi ca pestii din horn, "pupa" bunatati congelate???

andreic
10-10-2009, 13:26
daca te-ai uita la starea pestilor din HB te-ai gandi si a doua oara la controlul facut asupra hranei congelate....

O veche vorba romaneasca spune asa: "Ce are s... 18; cu prefectura?"
Acelasi lucru te intreb si eu: Ce au pestii cu mancarea congelata?
Am facut si eu o greseala cu larve de la "Ocean Nutrition", mi-a fost lene sa le maruntesc cu lama si le-am dat asa la pesti. Rezultatul, unul dintre ei a explodat literalmente de cat a bagat in el. Acum, conform logicii tale, este Ocean Nutrition o mancare proasta sau am fost eu fraier ca nu am avut grija sa o prepar cum trebuie?

puiutu
11-10-2009, 22:55
Si eu hranesc discusii o data pe zi cu larve rosii din Hornbach.
In rest, Tetra Discus(de 4 ori), cu mixtura(care e tot congelata) de 3 ori.
Nu am vazut sa la placa mai mult ca Tetra sau mixtura, dar prefer sa le dau o singura data pe zi larve rosii.
Deocamdata nu am vazut sa aiba probleme.
Si eu, ca si antevorbitorii mei, sunt de acord ca larvele rosii reprezinta o sursa Ok de hrana, dar sa nu abuzam de ea(nu noi, ci pestii :mrgreen: ).
Numai bine!

niq
18-10-2009, 11:51
de curand am cumparat si eu Daphnia cubulete congelate, dar nu le dau doar asta, ci de fiecare data asociez cu fulgi de la JBL.
vad ca tare se omoara dupa ea... dar si mai si dupa niste chestii.... un fel de gel de rame.... :roll: sunt niste pliculete din care curge un fel de rama storcita... aia le place cel mai mult. dar nici pe aia n-o dau fara s-o asociez cu fulgi.
si inca o chestie... nu stiu daca e bine ce fac eu... stiu ca nu trebuie sa le dam acelasi fel de mancare de fiecare data, ci sa diversificam.. eu le dau o data congelata, o data rame d-astea, o data WaferMix tablete, o data doar fulgi... e bine?
referitor la mancarea congelata din HB, m-am gandit ca daca nu au grija de pestisori, de ce ar avea de mancare? n-o fi mai usor s-o lase sa se dezghete, apoi iar s-o congeleze? nu stiu... zic si eu...

Gaia
10-11-2009, 13:26
Mancarea dezghetata si reccongelata se poate identifica dupa aspect: forma, aspectul de 'murdar', uneori si culoare.
Este bine sa reperezi magazinele care fac cea mai mare vanzare la hrana, ca sa fii sigur ca goangele nu zac in congelator de cateva luni. E ca si la hrana pentru oameni, carnea dintr-o macelarie care are mereu coada e de obicei mai proaspata decat cea dintr-una cu 5 clienti pe zi.
Hrana congelata trebuie neaparat spalata lasand apa sa picure intr-o sita pentru artemia si scursa un pic, pentru ca contine multe zemuri care altfel vor ajunge in acvariul tau. Pentru convingere, poti pune un cub de larve de tantari negri sau rosii la dezghetat pe o farfurioara, sa vezi ce 'sosuri' lasa.
Am observat ca diverse specii se spurca diferit la hrana vie si congelata, de exemplu guramii si tetrele vor aprecia mereu si hrana uscata indiferent cata hrana congelata au primit, in timp ce betta daca ii tii o perioada pe hrana congelata nu se vor mai atinge de altceva.
Daca ai putini pesti, ori nu le dai deloc hrana congelata, ori dezgheti un cub, le dai cat au nevoie si restul arunci. Niciodata sa nu le dai un cub intreg daca ei au nevoie de mult mai putin doar pentru ca te zgarcesti sa arunci surplusul.

androklys
10-11-2009, 19:07
hrana din Hornbach eu zic ca este super ok. am incercat doar artemia si ciclopi, si atat ciclidele (pun si artemia si ciclopi, artemia pt uriasi si ciclopi pt puii ascunsi printre pietre) cat si betta, cory si ancistrusii se imbulzesc sa pape. eu o dezghet initial punguta, o scurg, o intind intr-un strat subtire si o bag iar la congelator (atentie nu dezghetata de tot, si de preferat dezghetata la frigider pt a nu se altera)

(ps: nice to see you again @gaia)

GeoB
10-11-2009, 23:30
De obicei eu iau hrana congelata de la Hornbach.Este interesant ca nici o data nu am vazut o punga cu data ambalarii pe ea.Pentru asi pastra calitatea o hrana de orice fel,pt uz uman sau pt uz animal trebuie pastrata la temperatura mai scazuta de -15 GC pt un timp mai indelungat.Eu stiu sigur ca a fost reparat congelatorul la unul din magazinele Hornbach dupa o buna perioada de timp acum cateva zile.De altfel am observat ca pestii nu prea o mai apreciau.Dupa ce am schimbat magazinul pestii au revenit la apetitul initial.Concluzia,e greu de apreciat cat de proaspata e o hrana si in ce conditii a fost pastrata,cu toate ca vanzatorii de la Horn se jura ca primesc marfa o data la 2 saptamani.

androklys
11-11-2009, 11:06
geoB nu iau apararea nimanui, mai ales ca nu am actiuni la Hornbach :lol: dar mi s-a intamplat de 2 ori sa ajung si sa nu aiba artemia si mi-au spus sa revin marti (martea odata la 2 saptamani primesc marfa), nu am ajuns martea, ci joia, si deja mai aveau cam jumatate artemia fata de celelalte congelate...

puiutu
11-11-2009, 11:08
Si eu am fost alaltaieri si nu mai aveau decat larve negre.
Larve rosii urmau sa primeasca ieri sau astazi.
Deci se cam vand...

GeoB
12-11-2009, 01:07
Asta e bine,inseamna ca tipii nu sunt micinosi.
@androklys si chiar daca ai avea,daca ai veni cu o informatie utila nu cred ca s-ar supara adminii ca sunt baieti de isprava.Sa stii ca eu tot de acolo fac piata dar treaba cu frigiderul jur ca e reala.
@puiutu.Nu contest asta dar vezi ca e si asta o tehnica de vanzare,care mi-a fost comfirmata si de un fost coleg de-al nostru care era vanzator acolo.Se scot din depozit atat cat se considera,pt o zi.Cand vroiam ceva ce nu mai era la vanzare,dadea fuga in spate si-mi aducea.(larve de tantari de exemplu).Oricum alta sursa mai buna nu exista.

niq
02-12-2009, 11:01
tin sa-mi cer scuze pentru ca am fost Toma-necredinciosul mai devreme in topicul acesta, dar de ceva timp am inceput sa cumpar si eu hrana congelata... asa s-o testez, ca vad ca multi o lauda. s-ar putea sa fac un pic exces, va vad ca si pestii mei se "bat" pe ea, si s-au cam balonat, dar o sa mai reduc.
am si pojghita d-aia pe deasupra apei, un fel de ulei... dar am inteles ca s-ar rezolva cu aerare, asa ca o sa pun filtrul la munca (pana acum tineam aeratorul oprit)


P.S. si foaaaaarte off-topic: niste colege de-ale mele de la munca tocmai vorbesc despre spirulina, cica ar fi foarte buna pentru slabit. sunt foarte entuziaste :alien ca si pestii mei de altfel... desi ma indoiesc ca ar manca-o din aceleasi motive.. :lol: :lol: :lol: