PDA

View Full Version : Intrebare despre stingator de incendiu..



Susp3kt
12-09-2010, 15:58
Salutare, as avea si eu o intrebare.. mi-a dat cineva un stingator de incendiu de 2 kg si as vrea sa stiu daca l-as putea folosii pe post de butelie pentru o instalatie de co2 ?

Scrie pe el ca este valabil pana in 2011, "Produs de stingere: Pulbere centrimax BC" , " Gaz Propulsor: N2 ".. Intrebarea ar fii daca merge sa il umplu cu co2 tinand cont ca el este facut pentru N2 ..

Astept si eu un raspuns daca stie cineva :)

Numai Bine

geo13
12-09-2010, 19:42
NU este bun!

Adriano25
12-09-2010, 19:46
http://i40.tinypic.com/11c9li8.jpg uite ce am gasit eu ;)

djphazer
12-09-2010, 20:15
Sfatul mau e sa nu va jucati cu gazele sub presiune, si implicit cu recipientele lor.

Susp3kt
12-09-2010, 20:16
@Adriano25 (http://forum.acvarist.ro/member.php?5789-Adriano25) stiu ca am mai vazut si eu instalatii de co2 facute din stingatoare, dar vroiam sa stiu daca este bun cel pe care il am eu tinand cont de compozitia care a fost in el

LE: @djphazer (http://forum.acvarist.ro/member.php?1565-djphazer) stiu ca este periculos dar ma gandeam ca sa nu il incarc cu mult co2

Radek
12-09-2010, 20:45
Pentru ca poza care apare este una personala, adica imi apartine va lamuresc eu :

- stingatorul trebuie sa fie pentru CO2, altfel daca e pentru spuma no sa ti-l incarce la centrul de incarcare, scrie pe butelie pentru ce e facut.
- colegul djphazer are dreptate, nu e jucarie recipientul de co2 de orice natura sau intrebuintare ar fi, totusi daca e folosit cu cap nu e o problema
- poza a fost facuta intr-o situatie de criza, se golise butelia si am avut doar stingator la indemana, a doua zi l-am si scos din functiune, iar va recomand ca inainte sa dati sfaturi, aici il subliniez pe colegul Adriano25, vorbiti sau da-ti sfaturi in cunostinta de cauza pentru ca stingatorul meu era umplut cu CO2 nu cu spuma!
- si ca un sfat, stingatoarele au regim special cu sigil si tot tacamul si se incarca doar la centre autorizate, adica daca tu mergi ca persoana fizica la centrul de incarcare, ca si cu o butelie, butelia ti-o incarca daca e valabila insa stingatorul nu-s sigur. Eu am la firma stingatoare si trebuie sa-l trimit la o firma specializata, care la randul ei tot acolo o incarca dar mai e treaba cu sigilul care o fac ei, dar nu-s 100% sigur.
- am vazut o gramada de butelii la preturi bune, ia una si uiti de probleme, stiu ca ce vine gratis e tentant, dar nu intotdeauna este bun.

Susp3kt
12-09-2010, 21:02
Pentru ca poza care apare este una personala, adica imi apartine va lamuresc eu :

- stingatorul trebuie sa fie pentru CO2, altfel daca e pentru spuma no sa ti-l incarce la centrul de incarcare, scrie pe butelie pentru ce e facut.
- colegul djphazer are dreptate, nu e jucarie recipientul de co2 de orice natura sau intrebuintare ar fi, totusi daca e folosit cu cap nu e o problema
- poza a fost facuta intr-o situatie de criza, se golise butelia si am avut doar stingator la indemana, a doua zi l-am si scos din functiune, iar va recomand ca inainte sa dati sfaturi, aici il subliniez pe colegul Adriano25, vorbiti sau da-ti sfaturi in cunostinta de cauza pentru ca stingatorul meu era umplut cu CO2 nu cu spuma!
- si ca un sfat, stingatoarele au regim special cu sigil si tot tacamul si se incarca doar la centre autorizate, adica daca tu mergi ca persoana fizica la centrul de incarcare, ca si cu o butelie, butelia ti-o incarca daca e valabila insa stingatorul nu-s sigur. Eu am la firma stingatoare si trebuie sa-l trimit la o firma specializata, care la randul ei tot acolo o incarca dar mai e treaba cu sigilul care o fac ei, dar nu-s 100% sigur.
- am vazut o gramada de butelii la preturi bune, ia una si uiti de probleme, stiu ca ce vine gratis e tentant, dar nu intotdeauna este bun.


Multumesc mult pentru detalile oferite, deci pana la urma mai bine imi iau o butelie speciala de co2 ca sa nu am probleme, am vazut ca sunt si la 150 , 200 de lei butelia


Numai Bine

arcashucj
12-09-2010, 23:12
cat timp te tine o butelie de 2 l de ex, pt un acvariu de 200 l sa zicem ?

Radek
12-09-2010, 23:14
Precum s-a mai discutat, asta depinde de multe, cat co2 vrei sa bagi, eficienta reactorului, masa de plante, etc.

Mie una de 2 Kg la un PH de 6.2 si PLANTAT cu reactor Dennerle Cyclo Turbo ma tine 1 luna.

Susp3kt
13-09-2010, 14:40
Precum s-a mai discutat, asta depinde de multe, cat co2 vrei sa bagi, eficienta reactorului, masa de plante, etc.

Mie una de 2 Kg la un PH de 6.2 si PLANTAT cu reactor Dennerle Cyclo Turbo ma tine 1 luna.

@Radek si cat costa sa o reincarci ?

adrian_b
13-09-2010, 15:14
In Sibiu, 7 ron, dar trebuie avut in vedere si KH-ul local, @Radek are peste 10 daca-mi amintesc bine, daca tu ai un KH mai mic te va tine mai mult, cu cat KH-ul este mai mare cu atat mai mult CO2 va trebui injectat si invers.

Susp3kt
14-09-2010, 16:44
Multumesc tuturor care mi-au raspuns si m-au lamurit .

Se poate inchide

Multumesc .

Radek
14-09-2010, 16:53
Pe mine ma costa 5 RON reincarcarea, si is mai mult hartiile, adica stau pana imi face factura, chitanta, aviz...

@adrian_b

Da am KH~10 in zona dar in bazin am KH~1, apa de osmoza...

geo13
14-09-2010, 21:49
Eu am din stingator de co2 dar la a doua incarcare a scapat gazul pe la pargie si nu la unul ci la doua stingatoare. Am pus robinete speciale, noi, m-a costat 150 lei pentru amandoua, deci nu voi mai avea probleme (sper). Dar numai stingator special de CO2. Cel de care ai scris tu se foloseste la o presiune mica si nu rezista la co2.