PDA

View Full Version : Experiment



Daniel
19-06-2007, 15:55
Caldura de afara m-a obligat sa reduc temperatura intr-un bazin de 70 l cu ajutorul sticlelor pline cu gheata. Asta e.
Surpriza a fost ca in momentul topirii ghetii am observat in sticla sute de "fulgi" de diferite dimensiuni, unii chiar de 2 mm. Fenomenul este explicabil d.p.d.v fizic. Am spalat sticla, am umplut-o cu apa proaspata, care parea a fi curata, am lasat-o la congelat si a doua zi am repetat operatiunea de racire a apei din bazin. Fenomenul intalnit cu o zi inainte s-a repetat. Acest lucru mi-a intarit convingerea ca mi se livreaza o apa infecta la robinet. De aceea am facut un pustiu de bine si mi-am cumparat un osmozor.
A mai observat careva prezenta unor resturi similare in apa proaspat dezghetata sau la Iasi se livreaza populatiei cea mai mizerabila apa din Romania?

razvan
19-06-2007, 15:59
hmm...
se pare ca nimeni nu a vazut ieri, un reportaj la antena 1, privind "calitatea" apei din constanta....
urme de materii fecale si metale grele - plumb,cadmiu, cred ca sunt de ajuns....

Daniel
19-06-2007, 16:14
Na, trebuie sa traiasca si personalul din domeniul sanitar. Ca sa nu mai vorbesc de producatorii si distribuitorii de medicamente.
O sa ajungem ca occidentalii. Vom da un euro pe 1 l de apa imbuteliata, sau o sa gandim economic si o s-o producem acasa noi insine.

ghimpe--
19-06-2007, 19:52
constr_acv, eu am observat acest fenomen de mai multi ani, atat cu apa de la robinet cat si cu apa plata. Nu stiu ce este dar nu cred ca este (foarte) toxic, incearca sa te gandesti cam de cate ori ai baut sprit cu astfel de cuburi :mrgreen:

PS: acum o saptamana mi-a crescut temperatura apei din acvariu pana pe la 30,3 grade Celsius. Culmea s-a oprit si curentul si nu puteam alimenta coolerul pus pentru racire. Singura solutie a fost sa arunc cateva (8-10) cuburi de gheata in acvariu. Cuburile s-au topit extrem de repede iar apa s-a umplut efectiv de acei "fulgi", abia mai zaream ceva prin apa. A durat aproximativ 2 minute pana filtrul a absorbit toti fulgii din apa. Pestele (una bucata pui mascul 3cm lerri) nu prezinta semne de boala.

BogdanHojbota
19-06-2007, 21:36
off topic
Na, trebuie sa traiasca si personalul din domeniul sanitar. Ca sa nu mai vorbesc de producatorii si distribuitorii de medicamente.

:) lucrez in domeniu, si merge treaba :D

mcer
19-06-2007, 21:45
tot off topic: luati-va filtre de apa ca nu e de joaca...decat sa cumparati tone de apa, e mult mai economic.
si nu va zgarciti la filtre
si nu ma refer la pesti, ci la noi ;)

Daniel
19-06-2007, 23:13
Va imaginati ce urat se uita sotia mea la apa aceea plina de fulgi. De aceea am si achizitionat o instalatie Ro.

haotik_
19-06-2007, 23:50
Si eu tot citind despre pesti incep sa imi dau seama ca e foarte necesara o asfel de investitie in casa in curand. nevasta oricum bea doar apa minerala, eu doar coca cola, dar uneori o mai dreg si cu apa de la robinet.

Cred ca e o idee buna chestia cu filtrarea. Cand imi voi lua testerele de ph si restul (nu am de gand in viitorul apropiat) mie si groaza la gandul ca voi incepe testele cu apa din bucatarie nu cu cea din acvariu.

Sicmar
20-06-2007, 06:38
Recomand tuturor sa foloseasca filtre pentru apa. Eu am o baterie de 3 filtre (unul lavabil de 80 microni, unul de 5 microni si unul de carbune activ). Apa astfel filtrata o folosesc si la bucatarie si o introduc si direct in acvarii.

Instalatia de osmoza inversa este necesara doar daca este prea mare duritatea apei si trebuie redusa. Sunt extrem de putine cazurile in care trebuie apa RO pura. Eu o amestec cu apa filtrata. Atat pestii cat si plantele au nevoie de o anumita duritate a apei ori daca se foloseste doar apa RO aceasta are duritatea zero. Adaugarea de saruri speciale nu-i o solutie chiar potrivita pentru ca sunt foarte scumpe.

Daniel
20-06-2007, 12:34
Instalatia RO pe care am achizitionat-o are si un cartus de remineralizare. Costa aprox. 50 de lei pe an inlocuirea acestuia.
In ceea ce priveste apa pe care o introduc in acvariu, aceasta contine doar 25% apa osmozata. Altminteri, atat plantele cat si pestii nu ar avea de unde procura suficiente minerale.

Sicmar
20-06-2007, 13:34
Asa-i bine.