PDA

View Full Version : Cum sa inlocuiesc neoanele cu altele noi?



kyoshoy
27-08-2010, 15:05
Neoanelor Juwel de la acvariul (Day si Nature) meu le-a venit vremea sa le inlocuiesc. Am luat 2 tuburi JBL, care au aceleasi temperaturi de culoare cu cele Juwel.
Am in plan un rescape, undeva pe la sfarsitul lui septembrie. Intrebarea ar fi cum ar fi mai bine sa procedez cu inlocuitul tuburilor:
1. Schimb acum un tub cu cel JBL de aceeasi temperatura, stau vreo 3-4 saptamani, il schimb si pe al doilea, si apoi fac restartul
2. Merg cu tuburile astea, fac restartul, merg cu tuburile verchi o luna, apoi le schimb pe rand cu cele noi
3. Merg cu tuburile actuale inca o luna, apoi le schimb pe amandoua odata cu ocazia rescape-ului

Sau alte variante...?

Rog a se evita raspunsurile de genul: " de ce n-ai luat cutare tub, de la cutare firma, ca-s mai bune decat....".

adiio
27-08-2010, 15:41
eu zic ca-i safe sa schimbi cate un tub pe saptamana.

andreic
27-08-2010, 15:44
Daca planuiesti un rescape, inlocuieste tuburile atunci cand il refaci. Are importanta, doar daca schimbi ''in mers'' tuburile, la un setup vechi. Nu e safe deloc cu doar o saptamana pauza.

kyoshoy
27-08-2010, 16:19
Asa stiam si eu ca la inlocuit tuburile la un acvariu "in mers", e bine de schimbat cate unul la 1 luna, pentru a nu risca alge.

Varianta cu schimbat amandoua la rescape imi convine cel mai mult, e cea la care ma gandisem, dar cand primesc o confirmare de la un "guru" in materie de iluminat acvarii, e 100% safe.

Multumesc.

andreic
27-08-2010, 16:27
!00% nu este niciodata, riscul este mai scazut. Te rog, pe viitor, sa nu ma mai numesti guru. Stiu ca este o gluma, dar nu vreau sa inflamez spirite. Multumesc.

kyoshoy
27-08-2010, 16:50
Scuze.
Departe de mine gandul de a provoca ceva inflamatii.

Multumesc inca o data.

andreic
27-08-2010, 18:23
Cu placere, numai ca, desi ai cerut sa nu ti se dea sugestii de genul " de ce n-ai luat cutare tub, de la cutare firma, ca-s mai bune decat....", o sa incalc regula, nu din rautate ci, pentru faptul ca tuburile pe care le-ai luat, fac parte din clasa celor cu mare definitie, dar, au buba, ca dau un randament mic. Ar trebui sa incerci, in viitor sa suplimetezi putin lumina cu cel putin inca un tub.

Adriano25
27-08-2010, 21:57
Imi cer scuze ca intervin si eu dar chiar nu stiu neoanele se schimba chiar daca nu se ard ?

kyoshoy
28-08-2010, 08:13
Cu placere, numai ca, desi ai cerut sa nu ti se dea sugestii de genul " de ce n-ai luat cutare tub, de la cutare firma, ca-s mai bune decat....", o sa incalc regula, nu din rautate ci, pentru faptul ca tuburile pe care le-ai luat, fac parte din clasa celor cu mare definitie, dar, au buba, ca dau un randament mic. Ar trebui sa incerci, in viitor sa suplimetezi putin lumina cu cel putin inca un tub.

Acum, ca am gasit raspunsul la ce ma interesa, putem divaga si pe langa "cestiunea" de baza.
Impreuna cele 2 tuburi furnizeaza aproape 5000 lm (daca asta se intelege prin randament). La cei 150 de litri net rezulta cam 33 de lm/litru. Despre neoanele Juwel actuale nu am nici un fel de informatii privind lumenii furnizati. Oricum e in plan adaugarea inca unui tub, probabil un Osram 865 de 39W.


Imi cer scuze ca intervin si eu dar chiar nu stiu neoanele se schimba chiar daca nu se ard ?
Se recomanda schimbarea tuburilor inainte sa se arda, deoarece dupa o vreme "imbatranesc", nu se mai comporta ca la inceput, le scade randamentul. Daca imi aduc bine aminte, la tuburile T8 se recomanda schimbarea lor dupa 6 luni, la T5 dupa 9 - 12 luni.
Eu, spre rusinea mea, merg cu tuburile actuale de vreun an jumate.

andreic
28-08-2010, 09:53
Acum, ca ai luat tuburile de la JBL, foloseste-le, dar, pe viitor, incearca cu 4x960 de la Narva. Sunt sigur ca iti va placea ce vei vedea.

kyoshoy
28-08-2010, 10:55
Fac si tuburi cu dimensiuni atipice? La mine sunt tuburi de 895 mm, standard e 849 mm.

andreic
28-08-2010, 14:41
Nu, din pcate. Narva si Giessemann nu stiu sa produca asa ceva. Deci, ramai la JBL