PDA

View Full Version : info apa



sergyx
15-06-2007, 19:05
care poate sa-mi spuna care sunt parametrii apei in cluj???? plsss....nam gasit pe internet:|

sergyx
16-06-2007, 07:37
shi cu timpul ph-ul apei din acvariu creste,scade sau ramane constant???

sergyx
18-06-2007, 00:27
si ce specii as putea pune in apa asta???(plante shi pesti) elodea ar merge?

Solaris
18-06-2007, 03:04
shi cu timpul ph-ul apei din acvariu creste,scade sau ramane constant???

ph-ul apei are tendinta de acidifiere dar depinde de multe alte lucruri. important e sa-l mentii constant nu sa-l lasi de capul lui.
daca citesti despre necesitatile pestilor pe forum o sa afli ce poti tine in apa aia. si multe alte lucruri.

PS. stilul chat nu prinde bine aici pe forum, incearca sa scrii mai pe romaneste.

gabimax
10-07-2007, 14:33
Apa de la robinetul de apa calda e buna? Sa explic. Deschid robinetul de apa calda si in mod normal curge apa rece pana ajunge si apa calda. Daca folosesc aceasta apa care curge prima data, nu este mai buna decat cea rece dat fiind ca aceasta din urma contine clor? Ma gandesc sa fac acest lucru pentru a nu mai lasa apa la aerat 24 de ore, ci sa o folosesc imediat. Care ar fi dezavantajele?

Gaia
10-07-2007, 16:13
Apa calda din cate cred eu trece printr-un rezervor in plus fata de aia rece si i se da si mai putina atentie la igienizare. Apa calda nu este recomandata nici pentru baut/gatit. De parca aia rece de la retea ar fi, dar asta este alta poveste. Eu stau la casa si nu folosesc apa calda in acvariu pe motiv ca trece si prin boiler si nu stiu ce mai culege si de acolo.
Ce vine pe teava prima oara tot aia e indiferent ca ai dat drumul la robinetul de calda sau de rece.
Daca vrei declorinare imediata foloseste sera aqutan sau ceva similar, eu pun intai in galeti ca sa se raspandeasca uniform si sa isi faca treaba.
Cred ca mai poti grabi declorinarea si prin incalzire (nu fierbere)(dar asa scoti si oxigenul) si prin aerare puternica dar nu direct in acvariu, in galeata dar cel mai bine folosesti produse de declorinare, sunt foarte bune si leaga si metalele. Nu te speria de pret, o sa te tina o gramada.
PS: acum am vazut ca esti din Iasi, daca ai apa de Timisesti esti norocos, din cate stiu e destul de buna, sau cel putin era acum cativa ani. Foloseste totusi rece . Paaarerea mea.

andreic
10-07-2007, 16:58
sunt foarte bune si leaga si metalele.
Ai grija ca leaga si mineralele!

Gaia
10-07-2007, 18:39
La asta nu m-am gandit.
Ce-o fi mai bine:
1) Apa lasata la declorinat 1-2 zile si netratata
sau
2) Apa tratata si cu minerale adaugate? A incercat cineva produsele cu minerale pentru discusii care stau in apa osmozata? Nu mai stiu cum se numeste produsul dar am sa caut.
Later edit: am gasit:
https://www.shop.trilbytropicals.com/displayProductDocument.hg?productId=164&categoryId=10
Problema e ca in apa care nu este osmozata nu ai cum sa ii faci dozarea.