PDA

View Full Version : Pietrele de rau afecteaza chimia apei?



holo
12-06-2007, 13:12
Weekend-ul asta am fost la "cules" de pietre din rau. "Exemplarele" au fost selectionate direct din albia raului. Unele dintre ele avea pe alocuri depuse alge verzi, dar nu intr-o cantitate ingrijoratoare. Ajuns acasa am fiert bolovanii intr-o cratita cu apa in jur de 15 min, pentru a distruge algele si eventualele microorganisme daunatoare pestilor.
Dupa toate aceste operatiuni, pot fi bagate in acvariu fara a creea probleme? (schimbari de ph, duritate etc.)

Raul din care au fost luate este unul de munte cu viteza de curgere mare.
Astept parerile voastre :?:

wolfi
12-06-2007, 13:13
Raspund si eu cu ce e mai evident, si anume calciul - daca pietrele sunt calcaroase, cresc duritatea.

andreic
12-06-2007, 13:16
Testeaza-le pentu duritate. Eu fac asta cu anticalcar de bucatarie. Daca pui o picatura pe piatra si sfaraie inseamna ca sunt calcaroase.

holo
12-06-2007, 13:19
Dupa aspect nu par a fi roci calcaroase. Parca mai era un test cu otet?

Solaris
12-06-2007, 13:19
testul se poate face in lipsa de anticalcar si cu otet asa ca mai sus.
daca le ciocnesti intre ele si scot scantei - nu sunt calcaroase.

ilfenomeno1
12-06-2007, 22:20
eu am pus niste scoici da putine , face rau?






__________________

(editat de drhyperlaur): e ok un link in semnatura, dar nu 10

Nicolae Paun
12-06-2007, 22:51
creste duritatea apei,simplu.iei un test gh si daca duritatea se incadreaza in necesitatile pestilor tai atunci e ok.

holo
12-06-2007, 23:05
De facut scantei nu face niciuna (cel mult se mai sfarama cate o bucatica), dar nici la otet nu sfaraie. Deocamdata le-am pus intr-un vas cu apa in care am turnat Aqasafe si Algumin (pentru ce a mai ramas dupa fierbere :lol: ). Le las cateva zile si fac un test al apei sa vedem ce arata.

In ceea ce priveste treaba cu scoicile nu se recomanda deloc in acvariile de apa dulce.

andreic
13-06-2007, 13:15
eu am pus niste scoici da putine , face rau?


In teorie cresc duritatea apei. Daca nu sunt multe nu prea conteaza, dar ce faci cu muchiile taioase, nemaivorbind de faptul ca nu se ''asorteaza'' intr-un bazin cu apa dulce.



__________________

(editat de drhyperlaur): e ok un link in semnatura, dar nu 10

ilfenomeno1
15-06-2007, 23:18
PAI NU AM MULTE, AM UN ACVARIU DE 200 L, SI AM 2 MAINE DE SCOICI CARE S-AU CAM INGRUPAT IN NISIP




___________________

Jocuri gratuite (http://jocuri.neopedia.ro)