PDA

View Full Version : Enigma Corydoras



stefanutz
10-06-2007, 19:32
S-a intamplat o chestie destul de ciudata cu femela mea de corydoras zilelel trecute.

Am observat intr-o dimineata ca pe partea dorsala i-au iesit niste chestii (greu de descris) ce seamana cu incre (bilute mici albicioase/transparente). Peste 3-4 zile au disparut pe rand.

Sincer sa fiu nu pot sa-mi dau seama ce erau, deoarece dupa cunostintele mele, corydorasii depun increle pe plante plutitoare sau pe sticla. O fii ceva boala ? Mentionez ca femela ii sanatoasa, nu da nici un semn de boala.

Astept pareri si sugestii. Multumesc anticipat

Betta_Boy
12-06-2007, 10:50
Cati corydorasi ai? Cine a spus ca pot sa depuna doar pe sticla sau pe plante? Mie mi-au depus pe substrat intr-o grota de pietre... in concluzie depun unde le vine ;)...

stefanutz
13-06-2007, 09:53
ok, am inteles ca depun unde apuca.... dar cum sa depuna femela pe spatele ei ? :)

am 3 cory, 2 femele si 1 mascul

stefanutz
15-06-2007, 10:44
tin sa va anunt ca in dimineata zilei de 13.06.2007 femela de cory a decedat, condoleante familiei si apropiatiilor :)

concluzia: femela era bolnava.... multumesc pentru numeroasele reply-uri de la acest topic, inca odata acest forum mi-a fost de "mare" ajutor.

.

Gurytza_ta
15-06-2007, 11:22
hmmmm...nu cred ca e cazul sa te superi. poate nimeni nu stia ce se intampla, nimeni nu le stie pe toate, si decat sa-ti dea un raspuns gresit....

Burn_x1
15-06-2007, 11:26
Toti acvaristii separa pestele, probabil ca unii nici nu stiu ce boli au avut, fiindca efectiv zic, "a murit, eh acum sa nu moara si ceilalti".
Trebuia sa-l separi neaparat.

De unde sti ca boala are provenienta din acvariu?
Putea sa fie o boala adusa de altundeva, de care nu prea stie lumea, si a avut efect doar asupra a catorva pesti.